Polskie Radio
Section05
Redbad Klijnstra

Błękitna Tarcza, czyli ochrona dóbr kultury w zagrożeniu

Jak chronione są dzieła sztuki? Co się z nimi dzieje, kiedy Państwo znajduje się w obliczu zagrożenia? Dlaczego w ogóle o sztukę trzeba dbać i ją chronić? To tylko niektóre z pytań, które zainspirowały temat dzisiejszych "Trzech gramów Redbada". Płk Krzysztof Sałaciński opowiedział w nich nie tylko o relacji wojsko-sztuka, lecz także zdradził, jak wyglądałaby ewentualna ewakuacja dzieł sztuki, gdyby wybuchła wojna.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona dzieła sztuki Redbad Klynstra Redbad Klijnstra Trójka

Polskość w kulturze. Flaga jako komunikat wizualny

Jakie znaczenie w życiu artysty ma praca? Czy można oddzielić pasję o działalności zawodowej? Jaki komunikat wizualny niesie za sobą flaga Polski? Jak Konstytucja odnosi się do kultury? – odpowiedzi na te i więcej pytań można było usłyszeć w programie "Trzy gramy Redbada". Gościem Redbada Klynstry-Kamranickiego był Miłosz Lodowski, grafik, specjalista komunikacji wizualnej. 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klijnstra Trójka KULTURA

Fascynacja rockiem początkiem miłości do teatru

– Gdyby ktoś mi powiedział, jako młodemu chłopakowi, że będę się zajmował teatrem, to bym mu powiedział, że bardzo się myli. Miałem gitarę i zespół punkowy. Dzięki muzyce chciałem się dowiedzieć więcej , kto to był Allen Ginsberg czy Franz Kafka, bo Jim Morrison używał cytatów. Przez fascynację muzyką rockową zacząłem szukać literatury i poniekąd teatru – opowiada Tomasz Man.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klijnstra Tomasz Man KULTURA Teatr Polskiego Radia SZTUKA

Teatr EXIT – w drodze do ratunku i uwolnienia

W Wielką Sobotę nie opuściliśmy desek teatru ani szeroko pojętego świata performatywnego. Gościem audycji "Trzy gramy Redbada" tym razem był założyciel Teatru EXIT Maciej Sikorski, z którym porozmawialiśmy m.in. o stereotypowym postrzeganiu niepełnosprawnych artystów, o tym, w jaki sposób sztuka może nam pomóc zawrócić ze źle obranej drogi oraz o tym, jak oddać się twórczości w zdrowy sposób. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Redbad Klijnstra niepełnosprawni niepełnosprawność