Polskie Radio
Section05

Sąd Najwyższy

Sędzia o SN: zwycięży poczucie odpowiedzialności za kraj

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera odniósł się do opinii sędzi Marii Szulc, że "rada w obecnym kształcie nie ma należytego umocowania w ramach systemu prawnego określonego w konstytucji". - Jedynym organem, który może to ocenić jest Trybunał Konstytucyjny - podkreślił sędzia w rozmowie z Krzysztofem Grzesiowskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krzysztof Grzesiowski krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa

Zmiany w sądownictwie. Komisje senackie nie mają poprawek

Komisje senackie zarekomendowały w poniedziałek całej Izbie przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze oraz przyjęcie bez poprawek noweli Kodeksu wyborczego, która wprowadza zmiany w zasadach przeprowadzania wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka ordynacja wyborcza Senat ustawa o ustroju sądów powszechnych wybory do Parlamentu Europejskiego

Marek Król: protesty już się wypaliły

Podczas piątkowego protestu przed Sejmem przeciwko zmianom w sądownictwie doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. Zatrzymano najbardziej agresywnych protestujących, do aresztu policyjnego trafiły cztery osoby. W Debacie Poranka komentarz Marka Króla (Sieci), Sebastiana Gajewskiego (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Dariusza Grzędzińskego (Fakt).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm konstytucja Małgorzata Gersdorf polityka Trybunał Konstytucyjny

Tomasz Sakiewicz: Mamy do czynienia z gangsteryzmem politycznym

– Atakowanie policjantów i próby blokowania pracy sądów można określić jako gangsteryzm polityczny, zarówno ze strony sędziów, jak i części opozycji – powiedział w audycji „Gorący Temat” Tomasz Sakiewicz. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” odniósł się w ten sposób do protestów środowisk opozycyjnych sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości, które wprowadza rząd.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo reforma sądownictwa Małgorzata Gersdorf

Zmiany w sądownictwie osią sporu politycznego

Sejm po burzliwej dyskusji uchwalił ustawy zmieniające wymiar sprawiedliwości. Przy tej okazji pod gmachem parlamentu odbyła się manifestacja opozycji. Sytuację w polskim sądownictwie komentowali na antenie radiowej Jedynki: Izabela Kloc z Prawa i Sprawiedliwości, Joanna Augustynowska z Platofrmy Obywatelskiej oraz Grzegorz Długi z klubu Kukiz'15.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Izabela Kloc Grzegorz Długi PiS Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Kukiz’15

Młodzi politycy o reformie sądownictwa

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. W Młodej Audycji Politycznej zmiany komentowali: Dominik Bób (Młodzi Demokraci PO), Maciej Skrzynecki (Młodzi Nowocześni), Jan Strzeżek (Młoda Prawica), Michał Szpądrowski (Forum Młodych PiS), Konrad Wojnarowski (Forum Młodych Ludowców PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Trybunał Konstytucyjny Małgorzata Gersdorf

Jakub Jałowiczor: agresja przenosi się z barierek na policję

- Nie da sie ukryć, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało przynajmniej trzy prezenty od opozycji w trakcie tego całego zamieszania wokół Sądu Najwyższego. Pierwszy to zachowanie byłej prezes SN, Małgorzaty Gersdorf. Drugi to sprawa sędziego Iwulskiego, którego przeszłości do tej pory nie znaliśmy. Trzeci tp protesty pod Sejmem i wwożenie ludzi w bagażniku, co odbiera sprawie całą powagę - komentował Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa IPN lustracja Prawo i Sprawiedliwość Sejm polityka