X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
ordynacja wyborcza

Kandydat Kukiz'15 przesądzi o zwycięstwie w Warszawie?

- Kampania rusza wtedy, kiedy zaczyna rozgrzewać serca i umysły wyborców. Warszawa od kilku miesięcy żyje wyborami. Oficjalne ogłoszenie daty to tylko formalność – mówił w Polskiem Radiu 24 Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność". Gościem PR24 był też profesor Wawrzyniec Konarski, politolog z Grupy Uczelni Vistula.
Zobacz więcej na temat:  polityka kampania wyborcza ordynacja wyborcza Warszawa Patryk Jaki Rafał Trzaskowski Marek Jakubiak

Posłowie o zawetowaniu ordynacji do PE

Andrzej Duda zdecydował się zawetować zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Na antenie Polskiego Radia 24 decyzję prezydenta komentowali posłowie: Michał Szczerba (Platforma Obywatelska), Paweł Grabowski (Kukiz'15), Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni), Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość) i Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza kampania wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski weto Andrzej Duda

Publicysta: nowelizacja nie była potrzebna PiS do szczęścia

- Nowelizacja ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę to, co mogłaby dać partii rządzącej i co odebrać, wcale nie była jej potrzebna do szczęścia - ocenił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Na naszej antenie do kwestii prezydenckiego weta w tej sprawie odniósł się również prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Domański prezydent Andrzej Duda PiS weto ordynacja wyborcza Parlament Europejski polityka

Tomasz Sakiewicz: w interesie prezydenta jest osłabienie PiS

- W działaniach prezydenta coraz bardziej widać pewien plan polityczny - powiedział w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali również Agaton Koziński z "Polski The Times" i Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda weto prezydent Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza Parlament Europejski

Jacek Sasin: to była dobra zmiana ordynacji do PE

- Oczywiście, że nie liczyliśmy, że to się tak skończy. Gdybyśmy to zakładali od początku, że prezydent tę zmianę ordynacji zawetuje, to byśmy tego tematu nie podejmowali. Uważaliśmy i nadal uważamy, że to była dobra zmiana ordynacji do PE. (…) Szkoda, że prezydent nie podziela naszego poglądu - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza Andrzej Duda Parlament Europejski polityka

Poseł PO: nie chcemy korzystać z nieuczciwych przepisów

- Komitet wyborczy, który uzyskałby 12, 14 proc., to w polskich warunkach jest około 2 miliony głosów, nie otrzymałby nawet jednego mandatu. Głosujący na kandydatów tego komitetu nie otrzymaliby nic, mało tego, ich głosy trafiłyby do PiS-u - mówił o zawetowanej przez prezydenta ordynacji do PE na antenie radiowej Jedynki Czesław Mroczek, poseł PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Czesław Mroczek ordynacja wyborcza Parlament Europejski Andrzej Duda

Debata Dnia: Jak weto wpłynie na relacje prezydenta z PiS?

- Andrzej Duda nie może liczyć na reelekcję, mając jedynie poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Potrzebni są dodatkowi wyborcy, na dziś możliwe jest ich pozyskanie tylko ze strony Kukiz'15 - powiedział w Debacie Dnia Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu prezydenckiego weta ws. nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego mówił również Jakub Szczepański z "Super Expressu". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent PiS Kukiz'15 Platforma Obywatelska Parlament Europejski Unia Europejska ordynacja wyborcza polityka

Jest decyzja prezydenta ws. ordynacji do PE. Komentarze

- Myślę, że decyzja prezydenta otwiera dyskusję i pole manewru do dalszych prac. Należy się zastanowić na ile PiS jest zainteresowane zmianami w ordynacji wyborczej. Nie ulega wątpliwości, że jest ona skomplikowana – mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Zakrzewski, politolog z UKSW. Naszymi gośćmi byli również prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Piotr Gabryel, wicenaczelny "Do Rzeczy", Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci", prof. Łukasz Młyńczyk, politolog oraz prof. Mieczysław Ryba, Katolicki Uniwerystet Lubelski.
Zobacz więcej na temat:  polityka ordynacja wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski wybory w Polsce Andrzej Duda

Piotr Zgorzelski: propozycja PiS była ordynacją wykluczającą

- Jeśli chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego, nie jest konieczne, by odbierać Polakom możliwość dokonania wyboru - mówił w audycji "Sygnały dnia" szef sztabu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Zgorzelski. Polityk odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę weta ws. ustawy zmieniającej ordynację. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Piotr Zgorzelski Piotr Gociek PSL wybory samorządowe ordynacja wyborcza

Piotr Kaleta: ordynacja do Sejmu wymaga dyskusji

PiS przygotowuje propozycję zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu. Zajmuje się nimi sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Prezydent zapowiedział podczas spotkania z opozycją, że będzie się sprzeciwiał zmianom. Informacje "Rzeczpospolitej" komentował gość Polskiego Radia, poseł Piotr Kaleta (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sejm wybory parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość ordynacja wyborcza

Prezydent: nie widzę uzasadnienia dla tak drastycznej zmiany ordynacji

Trudno się z tym zgodzić, żeby polska scena polityczna została tak drastycznie ograniczona. Ogromna część społeczeństwa nie mogłaby wtedy dokonać wyboru - mówił w środę w Jedynce o proponowanej nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego prezydent Andrzej Duda. Dziś o godz. 12.30 prezydent wygłosi oświadczenie w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Marek Mądrzejewski ordynacja wyborcza Parlament Europejski bitwa warszawska NATO