Polskie Radio
Section05
ordynacja wyborcza

"Proces legislacyjny trwa, jesteśmy otwarci na rozmowę". Tadeusz Woźniak o ustawie ws. głosowania w wyborach

- W Polsce jest większość, która jest patriotycznie nastawiona i wie, że trzeba zapisy konstytucji wykonywać, a nie machać nią tylko wtedy, gdy jest ona przydatna dla celów politycznych - stwierdził w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Tadeusz Woźniak. Gościem audycji "Dwie strony" był również Jarosław Sachajko, poseł Koalicji Polskiej-Kukiz'15.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka wybory prezydenckie 2020 Eliza Olczyk Sejm ustawa ordynacja wyborcza

Kandydat Kukiz'15 przesądzi o zwycięstwie w Warszawie?

- Kampania rusza wtedy, kiedy zaczyna rozgrzewać serca i umysły wyborców. Warszawa od kilku miesięcy żyje wyborami. Oficjalne ogłoszenie daty to tylko formalność – mówił w Polskiem Radiu 24 Mateusz Kosiński z "Tygodnika Solidarność". Gościem PR24 był też profesor Wawrzyniec Konarski, politolog z Grupy Uczelni Vistula.
Zobacz więcej na temat:  polityka kampania wyborcza ordynacja wyborcza Warszawa Patryk Jaki Rafał Trzaskowski Marek Jakubiak

Posłowie o zawetowaniu ordynacji do PE

Andrzej Duda zdecydował się zawetować zmiany w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Na antenie Polskiego Radia 24 decyzję prezydenta komentowali posłowie: Michał Szczerba (Platforma Obywatelska), Paweł Grabowski (Kukiz'15), Adam Andruszkiewicz (Wolni i Solidarni), Marcin Porzucek (Prawo i Sprawiedliwość) i Paweł Bejda (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza kampania wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski weto Andrzej Duda

Publicysta: nowelizacja nie była potrzebna PiS do szczęścia

- Nowelizacja ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę to, co mogłaby dać partii rządzącej i co odebrać, wcale nie była jej potrzebna do szczęścia - ocenił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". Na naszej antenie do kwestii prezydenckiego weta w tej sprawie odniósł się również prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Henryk Domański prezydent Andrzej Duda PiS weto ordynacja wyborcza Parlament Europejski polityka

Tomasz Sakiewicz: w interesie prezydenta jest osłabienie PiS

- W działaniach prezydenta coraz bardziej widać pewien plan polityczny - powiedział w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" odnosząc się do zawetowania przez Andrzeja Dudę nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali również Agaton Koziński z "Polski The Times" i Bartłomiej Radziejewski z "Nowej Konfederacji". 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda weto prezydent Polskie Radio 24 ordynacja wyborcza Parlament Europejski

Jacek Sasin: to była dobra zmiana ordynacji do PE

- Oczywiście, że nie liczyliśmy, że to się tak skończy. Gdybyśmy to zakładali od początku, że prezydent tę zmianę ordynacji zawetuje, to byśmy tego tematu nie podejmowali. Uważaliśmy i nadal uważamy, że to była dobra zmiana ordynacji do PE. (…) Szkoda, że prezydent nie podziela naszego poglądu - mówił w Polskim Radiu 24 minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat:  ordynacja wyborcza Andrzej Duda Parlament Europejski polityka

Poseł PO: nie chcemy korzystać z nieuczciwych przepisów

- Komitet wyborczy, który uzyskałby 12, 14 proc., to w polskich warunkach jest około 2 miliony głosów, nie otrzymałby nawet jednego mandatu. Głosujący na kandydatów tego komitetu nie otrzymaliby nic, mało tego, ich głosy trafiłyby do PiS-u - mówił o zawetowanej przez prezydenta ordynacji do PE na antenie radiowej Jedynki Czesław Mroczek, poseł PO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gociek Czesław Mroczek ordynacja wyborcza Parlament Europejski Andrzej Duda

Debata Dnia: Jak weto wpłynie na relacje prezydenta z PiS?

- Andrzej Duda nie może liczyć na reelekcję, mając jedynie poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Potrzebni są dodatkowi wyborcy, na dziś możliwe jest ich pozyskanie tylko ze strony Kukiz'15 - powiedział w Debacie Dnia Jerzy Mosoń z Fundacji FIBRE. W Polskim Radiu 24 o znaczeniu prezydenckiego weta ws. nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego mówił również Jakub Szczepański z "Super Expressu". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda prezydent PiS Kukiz'15 Platforma Obywatelska Parlament Europejski Unia Europejska ordynacja wyborcza polityka

Jest decyzja prezydenta ws. ordynacji do PE. Komentarze

- Myślę, że decyzja prezydenta otwiera dyskusję i pole manewru do dalszych prac. Należy się zastanowić na ile PiS jest zainteresowane zmianami w ordynacji wyborczej. Nie ulega wątpliwości, że jest ona skomplikowana – mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Zakrzewski, politolog z UKSW. Naszymi gośćmi byli również prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Piotr Gabryel, wicenaczelny "Do Rzeczy", Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci", prof. Łukasz Młyńczyk, politolog oraz prof. Mieczysław Ryba, Katolicki Uniwerystet Lubelski.
Zobacz więcej na temat:  polityka ordynacja wyborcza wybory do Parlamentu Europejskiego Parlament Europejski wybory w Polsce Andrzej Duda

Piotr Zgorzelski: propozycja PiS była ordynacją wykluczającą

- Jeśli chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego, nie jest konieczne, by odbierać Polakom możliwość dokonania wyboru - mówił w audycji "Sygnały dnia" szef sztabu wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Piotr Zgorzelski. Polityk odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę weta ws. ustawy zmieniającej ordynację. 
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Piotr Zgorzelski Piotr Gociek PSL wybory samorządowe ordynacja wyborcza