Polskie Radio
Section05
science-fiction

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

"Memorabilium". Reżyser Bodo Kox w roli pisarza: "Wychodzę z literackiej szafy"

"Memorabilium" to groteskowa i pełna czarnego humoru debiutancka powieść Bodo Koxa ("Dziewczyna z szafy", "Człowiek z magicznym pudełkiem", "Ludzie i bogowie") inspirowana teoriami spiskowymi różnej maści. To odpowiedź reżysera na ostatnie i przyszłe wydarzenia w kraju i na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Bodo Kox pisarze i poeci reżyser science-fiction sztuczna inteligencja kino

Adam Hollanek - twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 101 lat temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski science-fiction literatura PRL Stanisław Lem

Bachanalia Fantastyczne – zielonogórskie spotkanie dla wielbicieli fantastyki i nie tylko

Ogólnopolski Festiwal Miłośników Fantastyki Bachanalia Fantastyczne to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce: w tym roku odbędzie się już 37. edycja. W programie są przewidziane spotkania z autorami, blok naukowy, gamesroom, muzyka i wiele innych atrakcji. Organizatorzy gwarantują, że jak zwykle będzie fantastycznie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA komiks FILM fantastyka science-fiction Zielona Góra Justyna Grabarz Trójka

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka

"Fantastyczny Matt Parey" - film o Macieju Parowskim. Rozmowa z reżyserem Bartoszem Paduchem

Produkcja będzie wyświetlana w kinach od 8 września. Film w reżyserii Bartosza Paducha to próba sportretowania biografii i twórczości Macieja Parowskiego oraz fenomenu polskiej literatury science fiction. Dokument ukazuje m.in. możliwości "przenoszenia się" z czarno-białej, peerelowskiej rzeczywistości do barwnego świata fantazji i wyobraźni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura science-fiction

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka kosmos radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza

Reżyser samouk i science fiction z Rzeszowa. Kim jest Łukasz Róg?

- Wydawało mi się to takie proste: masz kamerę, zbierasz ludzi i kręcisz. Dziwiłem się studentom szkół filmowych, że tego nie robią. Później zrozumiałem, że jeśli ktoś spędził jeden dzień na planie, wie, że jest to niemożliwe. Mogę wiec powiedzieć, że uratował mnie brak doświadczenia - śmieje się Łukasz Róg, twórca "No Stars Anymore", który kręci nowy film, "Rage of Stars".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino film polski science-fiction Adam Smolarek

Wkrótce zaczyna się Pyrkon – największy festiwal dla fanów szeroko pojętej fantastyki

Pyrkon – to słowo wzbudza rozkoszne drżenie serca u każdego fana szeroko pojętej fantastyki w dowolnych właściwie jej przejawach i wariantach. Organizowany od 1999 roku jest największą tego typu imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Najnowsza edycja zacznie się w piątek, 16 czerwca, i będzie trwała nieprzerwanie przez trzy dni aż do niedzieli.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA fantastyka Poznań Pyrkon FILM serial science-fiction cosplay gry komputerowe Tomasz Miara Trójka

"Strażnicy Galaktyki vol. 3": ostatnia część trylogii. Ale czy to na pewno koniec?

Do kin właśnie wchodzi wielkie widowisko science fiction "Strażnicy Galaktyki vol. 3", sześć lat wyczekiwane domknięcie trylogii Star-Lorda i jego kompanii. Film, który podobnie jak poprzednie dwie części, wyreżyserował James Gunn, należy do V fazy MCU (Marvel Cinematic Universe – Filmowe Uniwersum Marvela). To już 32. produkcja inspirowana komiksami Marvela.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM science-fiction Marvel