Polskie Radio
Section05

science-fiction

Adam Hollanek. Twórca "Fantastyki", przyjaciel Lema

- Pisze się dlatego, żeby swoje poglądy przerzucić do innych umysłów. Jest to taka chęć narzucenia innym swoich poglądów, a przynajmniej chęć zapoznania innych ludzi ze swoimi poglądami, z tym, co we wnętrzu człowieka siedzi - mówił w audycji Polskiego Radia w 1984 roku Adam Hollanek. Pisarz i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika "Fantastyka" przyszedł na świat 102 lata temu. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski literatura PRL Stanisław Lem

"Miał wyobraźnię absolutną". Herbert George Wells i jego realistyczna fantastyka

– W swojej książce "Świat wyzwolony" Wells opisuje wybuch bomby uranowej, który był takim szokiem na świecie, że powstały organizacje dla ocalenia ludzkości. Pisał to w 1914 roku, a akcję umieścił w 1950. Pomylił się tylko o kilka lat – mówił o Wellsie Antoni Słonimski, który zaprzyjaźnił się z pisarzem podczas pobytu w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Herbert George Wells HISTORIA Anglia Wielka Brytania Londyn KSIĄŻKA książki fantastyka

Reżyser "Bestii": punkt wyjścia wziąłem z Henry'ego Jamesa

- Geniusz Henry'ego Jamesa zasadza się na tym, że udało mu się uchwycić ludzką duszę. Z jego powieści wziąłem tylko punkt wyjścia, choć dla mnie to jedna z najbardziej poruszających rzeczy, jakie kiedykolwiek przeczytałem - mówił w Dwójce Bertrand Bonello, reżyser filmu "Bestia". Obraz od piątku (13.09) można oglądać w kinach.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM KULTURA Dwójka Artur Zaborski Bertrand Bonello Léa Seydoux

Fenomen "Obcego" Ridleya Scotta. "To nie jest bajkowe kino"

- Najbardziej boję się scenariuszy, które dzisiaj wydają się w jakiś sposób fantastyczne czy niemożliwe, ale w pewnej perspektywie czasu mogą stać się rzeczywistością. Książki, które opisywały rzeczywistość 50 czy 70 lat temu, dzisiaj się dzieją. Rzeczy, które pojawiają się w filmach, mogą stać się w przyszłości realnymi scenariuszami - mówił w Polskim Radiu 24 miłośnik kina science fiction Tomasz Biel (portal stacjakosmiczna.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM horror

"Alien: Romulus" już w kinach. Czy przywróci siłę serii o Obcym?

– Fani serii na pewno z wielką przyjemnością będą oglądali ten film – tak Ryszard Jaźwiński mówi o obrazie "Alien: Romulus", który na ekrany polskich kin wchodzi 16 sierpnia. To niezwykle oczekiwana produkcja, która ma przywrócić odpowiedni poziom i sympatię fanów po rozczarowujących poprzednich częściach kosmicznej sagi. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia horror premiera Ridley Scott Trójka Ryszard Jaźwiński

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

POLSKIE RADIO 24 Księżycowa rewolucja, AI i superkomputer Mike. "Profetyczna" powieść Roberta Heinleina

- To książka, która raz jeszcze przypomina, że za wolność krwią się płaci i życiem tych, którzy jej pragną, oraz, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, bo to właśnie ona spopularyzowała to powiedzenie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce "Luna to surowa pani" autorstwa Roberta Heinleina. - Jej absolutnie rewelacyjną stroną jest profetyczność - dodał Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24

Magdalena Salik o książce "Wściek": nie ma tam elementów klasycznie przypisywanych fantastyce naukowej

- Planując "Wściek", zastanawiałam się, czy można wziąć nasze współczesne problemy, współczesny dyskurs i zupełnie bezpośrednio przełożyć je do książki o charakterze science fiction. Zastanawiałam się, czy formuła fantastyki naukowej to wytrzyma. Opis świata, jaki znajdują w książce czytelnicy, faktycznie nie ma cech odmiennych od naszej rzeczywistości - mówiła w audycji "Plik tekstowy" o swoim najnowszym wydawnictwie Magdalena Salik. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KSIĄŻKA literatura fantastyka magdalena salik Max Cegielski

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura fantastyka kosmos radio telewizja technologie

"Diuna 2". Frank Herbert "stworzył świat, gdzie wszystko jest nowe i inne, a zarazem autentyczne"

"Diuna" Franka Herberta to dziś dzieło kultowe. Najbardziej zagorzali fani powieści traktują ją jak słowo objawione. W tej perspektywie może dziwić, że autor przez kilka lat nie mógł znaleźć wydawcy dla książki, a gdy ją w końcu wydrukowano, słabo się sprzedawała. Trzeba było czasu, by czytelnicza poczta pantoflowa wyniosła "Diunę" na szczyt popularności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA fantastyka fantasy literatura Wojciech Siudmak David Lynch książki

NASZ WYWIAD Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli

- Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie czy farmaceutyce. Zresztą będzie się rozwijać w wielu kierunkach. Dzięki niej moglibyśmy produkować - tanio i z jakością - właściwie wszystko, czego potrzebuje nasza cywilizacja. Jednocześnie istnieje ryzyko, że wymknie się spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marek Oramus, pisarz fantastyki, publicysta i futurolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja technologie nowe technologie cyfryzacja rozwój komputery internet NAUKA społeczeństwo