Polskie Radio
Section05
Sosnowiec

Jurij Andruchowycz na Festiwalu Przestrzeń Słowa. "Z radością przyjąłem zaproszenie"

Gościem III Festiwalu "Przestrzeń słowa" był w poniedziałek (16.10) Jurij Andruchowycz. - Byłem już w Sosnowcu w listopadzie 2021 roku. Na spotkaniu byli też wtedy ze mną przyjaciele muzycy z zespołu Karbido. Pamiętam, że wszystkim się podobało, i nam, i publiczności. Dlatego bardzo chętnie ponownie tu przyjechałem - mówił w Dwójce jeden z najbardziej uznanych współczesnych pisarzy ukraińskich.
Zobacz więcej na temat:  literatura Sosnowiec Dwójka Ukraina KULTURA Dwójka Jurij Andruchowycz Festiwal Przestrzeń Słowa

Raków nie zagra z Kopenhagą u siebie. Jest zastępczy stadion

Raków Częstochowa po wyeliminowaniu cypryjskiego Arisu Limassol jest o krok od historycznego awansu do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów. Podopieczni Dawida Szwargi o miejsce w gronie 32 najlepszych drużyn Europy powalczą z FC Kopenhaga. W odróżnieniu od dotychczasowych meczów eliminacyjnych, domowego spotkania z Duńczykami nie zagrają jednak na własnym stadionie.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna liga mistrzów Liga Mistrzów 2023/2024 Raków Częstochowa fc kopenhaga Sosnowiec

Odnalazła się 11-latka z Sosnowca. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Child Alert odwołany

Jak poinformowała policja, odnaleziona została 11-letnia dziewczynka z Sosnowca, która zaginęła w sobotni wieczór. "W szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej na terenie całego kraju współpracowali policjanci z Sosnowca, KWP w Katowicach i KGP, a także z PSP, OSP i GOPR" - przekazała śląska policja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci Sosnowiec policja policja polska społeczeństwo Śląsk śląskie dziecko zaginieni

Laureaci XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA – Sosnowiec 2023

25 marca odbył się Koncert Galowy Laureatów finału XX Europejskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA - Sosnowiec 2023 pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana. W tym wydarzeniu, od 20 lat, biorą udział młodzi wokaliści z całej Polski. Festiwal jest dwuetapowy - po eliminacjach wstępnych, do których w tym roku zgłosiło się aż 150 osób, przyszedł czas na eliminacje finałowe. Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Martyna Chuderska rozmawia z tegorocznymi laureatami.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska Jacek Cygan Sosnowiec radio dla dzieci

Nie żyje dwóch duchownych z Sosnowca. Prokuratura ma wstępne wyniki sekcji zwłok

Rany cięte klatki piersiowej i szyi były przyczyną śmierci 26-letniego diakona, którego ciało znaleziono we wtorek w Sosnowcu. Ksiądz z tego miasta, który tego samego dnia zginął po potrąceniu przez pociąg, miał wielomiejscowe, rozległe obrażenia. Takie są wstępne wyniki przeprowadzonych w czwartek sekcji zwłok obu duchownych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Sosnowiec duchowieństwo

Sosnowiec: nie żyje dwóch duchownych. Prokuratura w jednej ze spraw mówi o zabójstwie

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu przejęła śledztwo w sprawie zabójstwa 26-letniego diakona, którego ciało znaleziono we wtorek w Sosnowcu z licznymi obrażeniami ciała. W odrębnym postępowaniu – również przez prokuraturę okręgową - badane będą okoliczności śmierci księdza z tego miasta, który tego samego dnia zginął po potrąceniu przez pociąg.
Zobacz więcej na temat:  Sosnowiec śląskie regiony zabójstwo prokuratura POLSKA Kościół społeczeństwo

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 126. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme