Polskie Radio
Section05
Wenezuela

Wenezuela. "W tym kraju świętować można cały rok"

Decyzją prezydenta Nicolasa Maduro w tym roku w Wenezueli Boże Narodzenie rozpoczęło się w listopadzie i potrwa do końca grudnia. - I bez tego nakazu Wenezuelczycy świętowali dużo wcześniej niż na przykład my, Polacy - opowiada podróżniczka i blogerka Ada Jarczyk. - Tutaj Boże Narodzenie celebruje się od 1 grudnia, czasami nawet do początku karnawału. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Boże Narodzenie święta tradycja zwyczaje Wenezuela podróże Podróże z Czwórką Kamil Jasieński

Sojusz globalnych pariasów. Rosja i Wenezuela coraz bliżej ze sobą współpracują

Rosyjska inwazja na Ukrainę wzmocniła międzynarodową pozycję wenezuelskiego dyktatora Nicolasa Maduro. By złagodzić wpływ zachodniego embarga na rosyjską ropę, administracja USA dopuściła wyjątki od sankcji na surowiec z Wenezueli. Część ekspertów ocenia jednak, że - mimo zmiany podejścia Waszyngtonu - reżim w Caracas inwestuje raczej w dalsze pogłębianie relacji z Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje USA Rosja Wenezuela

Izydor Borowski - adiutant Simóna Bolívara, bohater Persji

Jego burzliwa biografia odzwierciedla czasy, w których przyszło mu żyć. Rozbiory i upadek Rzeczypospolitej, a następnie zawiedzione nadzieje związane z Napoleonem Bonaparte zmusiły go do tułaczki po świecie. Oto historia Polaka, który pomógł Wenezueli uzyskać niepodległość, a szachowi Mohammadowi Kadżarowi zasiąść na perskim tronie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Legiony Polskie rozbiory Polski Napoleon Bonaparte Simón Bolívar powstanie listopadowe Haiti Wenezuela

Caritas Polska dla najbardziej potrzebujących. Program #paczkadlawenezueli

Wenezuela od 2014 roku mierzy się z jednym z największych kryzysów ekonomiczno-społecznych naszych czasów. Brakuje żywności, wody, prądu, pracy. Już ponad 7 mln Wenezuelczyków uciekło z kraju w poszukiwaniu lepszego życia. Najuboższym z nich w sąsiedniej Kolumbii pomaga Caritas Polska poprzez swój program #paczkadlawenezueli. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dyrektor Caritas Polska ksiądz Marcin Iżycki. 
Zobacz więcej na temat:  Caritas pomoc pomoc Wenezuela Caritas ŚWIAT Caritas pomoc ŚWIAT ŚWIAT pomoc pomoc pomoc

Putin ucieknie, by ratować skórę? Kreml ma plan awaryjny. Trzy możliwe kierunki

Kremlowski reżim planuje ucieczkę Władimira Putina i jego współpracowników - poinformował rosyjski politolog niezależny Abbas Gałliamow. Jak ocenił operacja, którą niezależne media określiły kryptonimem "nowa arka" jest rzeczywiście przygotowywana. Niemniej Kreml wciąż liczy, że nie będzie musiał jej realizować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Władimir Putin Chiny Wenezuela Argentyna