Polskie Radio
Section05

wiara

Śladami polskich kalwarii. "Miały pomóc w duchowym przeżyciu"

Kalwarie, których nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "calvaria" (czaszka), to zespoły kościołów lub kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej według Drogi Krzyżowej. Miejsca te zakładane są na wzgórzach, by przypominać swoim wyglądem Jerozolimę. W Polsce istnieje kilkadziesiąt kalwarii. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy niektóre z nich.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Sława Bieńczycka Piotr Słowiński Kalwaria Zebrzydowska Kościół

Wielki Piątek. "Tu nie chodzi tak bardzo o cierpienie fizyczne, ale o miłość"

- O miłość, z jaką Jezus oddał życie dla zbawienia człowieka. Można sobie tylko wyobrażać, bo tego nie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak bardzo ciążył Jezusowi na duszy grzech człowieka. Został opuszczony przez ludzi. Przez samego Boga. Wołał do Niego z otchłani swojego cierpienia. To było doświadczenie duchowe, o którym my bardzo mało wiemy. Zbliżamy się do tego, czytając opis męki Pańskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego do końca, po ludzku, przeniknąć. Dlaczego ten pierwszy gest w czasie liturgii - gdy kapłan pada przed krzyżem, a wszyscy klękają - jest bardzo wymowny. Tylko milczeniem można na to odpowiedzieć - powiedział w Programie 1 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Joanna Racewicz religia

"Spełnienie prośby Jezusa i duchowe przygotowanie". W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek w Kościele katolickim tradycyjnie już rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Do nowenny można dołączać podczas transmisji z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. O godzinie 15.00 odmawia się Koronkę do Bożego Miłosierdzia oraz modlitwy na dany dzień nowenny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół katolicki chrześcijaństwo Jezus Chrystus religia Wielkanoc katolicyzm

Ks. prof. Kawecki o Wielkim Piątku: przez cierpienie Jezus chciał przybliżyć człowieka ku niebu

- Przez całe swoje ziemskie życie Jezus tłumaczył, że jego Królestwo nie jest z tego świata, że nie przyszedł po to, by naprawiać ład społeczny lub wszczynać jakieś wojny. Jego misją dla świata było odkupienie i zbawienie, wewnętrzne uzdrowienie człowieka - powiedział ks. prof. Witold Kawecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Adrian Klarenbach religia chrześcijaństwo Wielkanoc

Tajemnicza historia św. Graala

Św. Graal powszechnie kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, który został następnie użyty przez Józefa z Arymatei do zebrania kropel krwi umierającego Chrystusa. Taka opowieść i taka konotacja po raz pierwszy pojawia się jednak dopiero pod koniec XII wieku w utworze jednego z francuskich poetów z kręgu autorów legend arturiańskich.
Zobacz więcej na temat:  Jezus Chrystus Hiszpania Kościół katolicki legendy Wielka Brytania HISTORIA Katarzyna Kobylecka

Rozważania Drogi Krzyżowej 2021 [POSŁUCHAJ]

W Programie 1 Polskiego Radia w Wielki Piątek po godz. 20.00 można słuchać Rozważań Drogi Krzyżowej 2021. Muzykę do tekstu Jacka Bursztynowicza stworzył Tomasz Glanc. W nagraniu wzięli udział: Teresa Lipowska, Magdalena Zawadzka, Barbara Bursztynowicz, Brygida Turowska, Jolanta Glanc, Jerzy Zelnik, Jacek Bursztynowicz, Bogdan Dmowski, Tytus Wojnowicz, Benedykt Frąckiewicz, Tomasz Glanc, a także Kwartet jazzowy PLUS i Kwintet smyczkowy ArtMus. 
Zobacz więcej na temat:  religia