Polskie Radio
Section05
wizy

Ukraińcy bez wiz w UE. "Nie musimy się obawiać najazdu"

Na ponad 23 tysiące obywateli Ukrainy, którzy w ciągu ostatniej doby przekroczyli granicę Polski, ponad 2800 osób, skorzystało ze zliberalizowanych przepisów znoszących obowiązek wizowy. Od północy z soboty na niedzielę został zniesiony obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do Unii Europejskiej. Mogą wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni - w ciągu pół roku - w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych. O zniesieniu wiz dla Ukraińców mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Materniak z portalu polukr.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wizy Unia Europejska

Ukraińcy mogą wjeżdżać do Unii Europejskiej bez wiz

Pierwszy dzień bezwizowego ruchu obywateli Ukrainy po terytorium państw Unii Europejskiej, wybory parlamentarne we Francji, a także powyborcze zamieszanie na brytyjskiej scenie politycznej. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina wizy Unia Europejska Francja wybory parlamentarne Emmanuel Macron Wielka Brytania Brexit Theresa May Boris Johnson

Ukraińcy bez wiz do UE. "Szturmu nie było"

Przed uruchomieniem ruchu bezwizowego z Ukrainą mówiło się o kilku scenariuszach. Nieraz można było usłyszeć, że w wyniku tej decyzji będziemy świadkami gigantycznego szturmu na polskich granicach. Drugi scenariusz mówił o tym, że po szerszym otwarciu granic, Ukraińcy, którzy dziś są w Polsce, masowo będą z Polski wyjeżdżać do Europy Zachodniej, co spowoduje brak rąk do pracy w naszym kraju. O scenariuszach tych mówiła w Polskim Radiu 24 Switlana Owczarowa z Eastbook.eu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Unia Europejska wizy

UE znosi wizy dla Ukraińców. "Bardzo ważna decyzja"

Od niedzieli 11 czerwca Unia Europejska znosi wizy dla Ukraińców. Warunkiem jest m.in. posiadanie paszportu biometrycznego i pobyt nie dłuższy niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu. O tym, dla kogo ta decyzja jest istotna, kto na niej skorzysta i jakie konsekwencje może to mieć dla Polski, mówili w audycji 7 Dni Wschód Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Kozłowski (Pracodawcy RP) i Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska wizy Cezary Kaźmierczak praca obcokrajowcy Rafał Sadowski

Polski rynek pracy a zniesienie wiz dla Ukraińców

Polscy pracodawcy, wraz ze spadającym bezrobociem, mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Ten trend może się jeszcze zwiększyć. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu będą oni mogli szukać pracy za naszą zachodnią granicą. Jak dużym będzie to wyzwaniem dla polskiego rynku pracy opartego w wielu sektorach na pracownikach zza wschodniej granicy?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Unia Europejska wizy praca zatrudnienie

Ukraińcy bez wiz do UE. Co z rynkiem pracy w Polsce?

Coraz więcej Ukaińców wiąże swoje życie z Polską. Chcą w naszym kraju pracować, uczyć się, godnie żyć. W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu uroczyście podpisano porozumienie o zniesieniu przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. O ukraińskiej imigracji mówili w audycji 7 Dni: Wschód Myrosława Kery z Ukraińskiego Domu w Warszawie i Marta Jaroszewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigranci w Europie Unia Europejska wizy praca