Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Dokument UE: Rosja odpowiedzialna za konflikt na Ukrainie. Wpisu domagała się Polska

Polska, będąca na czele grupy kilku państw, przeforsowała zapisy dotyczące rosyjskiej odpowiedzialności za konflikt na Ukrainie, wzywające Moskwę do zmniejszenia napięcia. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka dowiedziała się nieoficjalnie, że te zapisy znalazły się w deklaracji na szczyt Unia Europejska-Japonia, którą uzgodnili przedstawiciele państw członkowskich. Zaakceptowali oni także zapisy dotyczące klimatu, które również wywoływały spory.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Donbas Unia Europejska

UE przedłuża sankcje dyplomatyczne wobec Rosji

Unia Europejska przedłuży o kolejne pół roku sankcje dyplomatyczne wobec Rosji za aneksję Krymu. Decyzja zapadła na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Restrykcje mają być przedłużone do połowy września. By weszły w życie, potrzebna jest jeszcze formalna zgoda unijnych ministrów, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Rosja Ukraina Donbas Krym wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje

Spotkanie wysokich rangą przedstawicieli Rosji i Ukrainy. Wkrótce kolejna wymiana jeńców?

Wymiana więźniów i rozmowy w formacie normandzkim były tematem spotkania wysokich rangą przedstawicieli Rosji i Ukrainy: szefa biura ukraińskiego prezydenta Andrija Jermaka i zastępcy administracji Władimira Putina - Dmitrija Kozaka. Do rozmowy doszło w Mińsku, a poinformowała o niej administracja prezydenta Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Rosja ŚWIAT Europa