Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

"Wspieranie Ukrainy jest w interesie nas wszystkich". Sekretarz stanu USA po naradzie państw NATO

- Wszyscy członkowie NATO uznają, że wspieranie Ukrainy to nie tylko rzecz właściwa, ale też leży w ich własnym interesie - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken po zakończeniu spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jens Stoltenberg NATO Ukraina polityka wojsko Rosja wojna na Ukrainie Antony Blinken

Szef NATO: Rosja chce sprawić, by Ukraina pogrążyła się w ciemności i zimnie

Sekretarz generalny NATO powiedział, że Rosja zgromadziła przed zimą duże zapasy rakiet. Jens Stoltenberg na zakończenie spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli podkreślił, że choć Rosja jest coraz słabsza wojskowo, gospodarczo i politycznie, to nie można jej lekceważyć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Jens Stoltenberg NATO Ukraina wojna na Ukrainie Europa

"Polska miała rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia". W Londynie o polskiej pomocy Ukrainie

- Polska jest jedynym krajem na świecie, który na tak niewyobrażalną skalę udowodnił swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji - oświadczył Jurij Lysenko, przedstawiciel ukraińskiego Rzecznika Praw Obywatelskich, dyrektor "Conservative Friends of Ukraine", podczas rozpoczętej 27 listopada w Londynie, konferencji poświęconej polskiemu wsparciu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Londyn Ukraina wojna na Ukrainie Rosja

"Miękka i twarda propaganda Kremla". Ekspert: Moskwa atakuje umysły na Zachodzie

Jak ocenił Nicolas Tenzer z think tanku Center for European Policy Analysis (CEPA), jeśli Zachód podejmie wobec Rosji "twarde kroki", ta "nic nie zrobi". W rozmowie z portalem BiznesAlert zaapelował, by przestać "kupować nuklearny szantaż Moskwy". W opinii eksperta Kreml, poza twardą propagandą, sączy też propagandę miękką, która "atakuje umysły demokratycznych przywódców i ich doradców w świecie zachodnim".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja propaganda Władimir Putin Europa wojna na Ukrainie

Spotkanie szefów dyplomacji w Brukseli. Kułeba: Ukraina otrzymała 300 tys. z 1 mln obiecanych pocisków artyleryjskich

Ukraina otrzymała do tej pory 300 tys. pocisków artyleryjskich z 1 mln sztuk amunicji, obiecanych wcześniej przez Unię Europejską - powiedział w środę szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Unia Europejska Słowacja broń artyleria Bruksela dyplomacja

To nie pierwszy zamach na żonę szefa ukraińskiego wywiadu. "Dwa razy omal nie zginęła"

Portal 24tv.ua poinformował, że na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została zatruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów. Dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem.
Zobacz więcej na temat:  wywiad wojna 2023 wojna na Ukrainie służby specjalne ŚWIAT Europa