Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Prezydent Rumunii szefem NATO? "Wschód na pierwszej linii obrony, potrzebuje większej reprezentacji"

Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się na pierwszej linii odstraszania i obrony Sojuszu i powinny mieć silniejszą reprezentację – oświadczył prezydent Klaus Iohannis podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. - Właśnie te argumenty zdecydowały o tym, że przystąpiłem do wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO - powiedział Iohannis.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rumunia wojna na Ukrainie

Łukaszenka wprowadził nowe prawo. Zwerbuje do wojska także kryminalistów

Białoruski dyktator podpisał ustawę, zmieniającą zasady rekrutacji Białorusinów do zasadniczej i kontraktowej służby wojskowej. Zgodnie z nowym prawem do służby kontraktowej mogą być werbowane między innymi osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, a nawet kryminaliści, odbywający wyroki w koloniach karnych. Nowe zasady rekrutacji do białoruskiej armii przypominają proceder, zastosowany w Rosji wobec tamtejszych skazańców po rozpoczęciu przez ten kraj pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Tyran i wojna. "Łukaszenka wie, do czego się przygotowuje"

- Nie jesteśmy skoncentrowani w wystarczającym stopniu na problemie Łukaszenki, i może to mieć fatalne konsekwencje - ostrzegł wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej, Paweł Łatuszka. Dodał, że Zachód nie ma strategii wobec Białorusi, taką strategię ma za to Rosja. - Prodemokratycznie nastawiona większość na Białorusi może się kurczyć (…) A bez rozwiązania problemu "białoruskiego balkonu" pokoju w regionie nie będzie - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT wojna 2024 Rosja NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Paweł Łatuszka