Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

"Chcą przełamać bezpieczeństwo jądrowe na świecie". Doradca prezydenta Zełenskiego apeluje do państw nuklearnych

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że "kraje posiadające broń nuklearną powinny ostrzec Rosję o możliwych konsekwencjach decyzji o użyciu broni jądrowej, ponieważ globalna doktryna odstraszania zabrania jej zastosowania do ataku".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja broń nuklearna bezpieczeństwo dyplomacja ŚWIAT Europa

Siergiej Ławrow o ukraińskich terenach "przyłączonych do Rosji": będą pod ochroną m.in. doktryny nuklearnej

Portal Ukraińska Prawda podał, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym doktryna nuklearna, będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów".
Zobacz więcej na temat:  referendum Rosja Siergiej Ławrow broń nuklearna wojna na Ukrainie ONZ ŚWIAT Europa

Szef niemieckiej spółki energetycznej obserwatorem pseudoreferendum na zlecenie Kremla

Szef północnoheskiego przedsiębiorstwa energetycznego Energie Waldeck-Frankenberg, Stefan Schaller, bierze udział w zorganizowanym przez Rosję pseudoreferendum w okupowanej części obwodu zaporoskiego Ukrainy - informuje portal dziennika "Bild". Schaller ma tam pełnić rolę "obserwatora wyborów" na zaproszenie Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja referendum

Mobilizacja do wojska w Rosji. Prof. Andrzej Gil: 20 lat propagandy zrobiło swoje

- Fakt, że w oficjalnym oświadczeniu ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu była mowa o zmobilizowaniu 300 tys. żołnierzy oraz że według tajnego paragrafu ujawnionego przez media ich liczba w rzeczywistości sięga miliona, nic nie znaczy, szczególnie w systemie działającym w Federacji Rosyjskiej - wskazał na antenie Polskiego Radia 24 politolog prof. Andrzej Gil.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Magdalena Złotnicka wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja

Jakimi tematami żyje teraz Ameryka? Tłumaczy działaczka polonijna z Nowego Jorku

- Ameryka obecnie w większości żyje sprawami krajowymi, zdecydowanie mniej miejsca poświęca się wojnie niż kilka miesięcy temu, chociaż część ekspertów nadal pochyla się nad analizami sytuacji na ukraińskim froncie czy nad wypowiedziami rosyjskich polityków - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka i działaczka polonijna z Nowego Jorku Patrycja Kita-Dziedzic.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Joe Biden wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe

Komisja Europejska przygotowuje nowy pakiet sankcji. Co ma się znaleźć na liście restrykcji?

Sankcje wobec Rosji obejmujące import i eksport o wartości kilkunastu miliardów euro są wśród wstępnych propozycji Komisji Europejskiej - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Teraz Komisja sonduje w unijnych krajach poparcie dla swoich pomysłów i najnowszego pakietu restrykcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa sankcje Unii Europejskiej Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022

Putin straszy Zachód. Prof. Reginia-Zacharski: to pokazuje, w jak beznadziejnym położeniu jest Rosja

- Jest to miara rozpaczliwości Rosji - sięganie po środki, które tak naprawdę z perspektywy rosyjskiej nie przyniosą wymiernych efektów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki). Gośćmi "Debaty PR24" byli również prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Mieczysław Ryba (KUL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT Jerzy Jachowicz

Mobilizacja w Rosji. Kowal: Putin wywołał reakcję łańcuchową, jego otoczenie będzie chciało się go pozbyć

- Władimir Putin wywołał reakcję łańcuchową. Jego otoczenie będzie szybko szukało sposobu na to, żeby się go pozbyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal z PO. Gośćmi audycji byli także: Marek Bernacki (wiceszef MEiN), Michał Gramatyka (Polska 2050) i Jarosław Sachajko (Kukiz'15).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Władimir Putin wojna 2022 ŚWIAT Europa

Mobilizacja w Rosji. Skurkiewicz: armia Putina to kolos na glinianych nogach

- Ta armia, która jeszcze kilkanaście miesięcy temu była uznawana za gigantyczną, dobrze wyposażoną, dziś jest wielkim kolosem na glinianych nogach - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w "Śniadaniu w Trójce". Odniósł się tym samym do mobilizacji ogłoszonej w Rosji. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica) i Andrzej Halicki (europoseł Platformy Obywatelskiej).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trójka Beata Michniewicz Paweł Szrot Krzysztof Gawkowski Andrzej Halicki Wojciech Skurkiewicz Rosja wojna 2022 Ukraina wojna na Ukrainie Władimir Putin