Polskie Radio
Section05
wojna na Ukrainie

Pomoc dla Ukrainy i Izraela. Zapadła kluczowa decyzja

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła pakiety pomocowe dla Ukrainy i Izraela. Ich łączna wartość to 95 mld dolarów, z czego 61 mld trafi do Kijowa. Po ogłoszeniu wyników głosowania na sali rozległy się gromkie brawa. Eksperci podkreślają, że pomoc jest kluczowa dla przebiegu wojny, bo bez niej Ukraina byłaby skazana na porażkę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Tajwan Izrael konflikt w Strefie Gazy pomoc pomoc humanitarna

Pomoc USA dla Ukrainy. "Będzie taka, by Kijów nie przegrał"

- Stanowisko ludzi rządzących w tej chwili Stanami Zjednoczonymi streszcza się w określeniu: "nie dopuścić do porażki Ukrainy". Nikt z polityków amerykańskich do tej pory nie powiedział, że celem jest pokonanie Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog i b. ambasador RP w Moskwie, komentując szanse na uchwalenie amerykańskiej pomocy dla Kijowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włodzimierz Marciniak Piotr Wąż ŚWIAT Europa Ameryka Ukraina wojna 2024 wojna na Ukrainie Rosja USA

Co z pomocą USA dla Ukrainy? Eksperci: Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję

- Izba Reprezentantów na pewno podejmie słuszną decyzję i przyjmie pakiet pomocowy dla Ukrainy - zgodnie ocenili generał Bogusław Pacek i Tomasz Badowski, redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy. O 19.00 naszego czasu w Stanach Zjednoczonych dojdzie do głosowania nad ustawami, które mają uruchomić pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Mowa o ponad 60 miliardach dolarów.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina Kongres USA USA Joe Biden

POLSKIE RADIO 24 Głosowanie ws. pomocy USA dla Ukrainy. "Wraca nadzieja"

- USA słusznie postawiły na wspieranie Ukrainy. Jednak w pewnym momencie zabrakło przewagi priorytetu wartości nad interesami. Zaczął dominować interes wyborczy. Do republikanów w końcu dotarło, że wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy może ostatecznie obrócić się przeciwko nim - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Bogusław Pacek. Amerykańska Izba Reprezentantów ma dziś głosować nad pakietem ustaw o pomocy dla Ukrainy, Izraela i sojuszników USA w regionie Indo-Pacyfiku. 
Zobacz więcej na temat:  USA Ukraina izba reprezentantów Republikanie Donald Trump wojna na Ukrainie ŚWIAT