Polskie Radio
Section05
wybory na Białorusi

Swiatłana Cichanouska poddała się samoizolacji po rozmowach z zakażonym szefem MSZ Słowenii

Swiatłana Cichanouska rozpoczęła samoizolację, po tym gdy okazało się, że koronawirusem zakażony jest minister spraw zagranicznych Słowenii. Białoruska opozycjonistka miała z nim kontakt w tym tygodniu. Praca sztabu Cichanouskiej nie jest zakłócona przez samoizolację liderki - informuje jej rzeczniczka.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska ŚWIAT Europa wybory na Białorusi koronawirus

Białoruś czeka nowa seria protestów i strajki. Ambasada USA zaleca przygotowanie zapasów

W Mińsku miał miejsce opozycyjny marsz kobiet. Od zakończenia wyborów prezydenckich, czyli od 9 sierpnia, protestują one co sobotę. Kobiety domagają się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. W niedzielę w stolicy i innych miastach kraju mają się odbyć kolejne wielotysięczne demonstracje. W poniedziałek mogą mieć miejsce strajki. Ma to związek z ultimatum opozycji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Swiatłana Cichanouska ŚWIAT Europa wybory na Białorusi

"Łabędzi śpiew, chęć zwrócenia uwagi świata i Europy". Ekspert o ultimatum postawionym Łukaszence

- Ona jest twarzą, natomiast protesty białoruskie od samego początku tak naprawdę swoje źródło mają na ulicach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie" odnosząc się do roli Swiatłany Cichanouskiej w wydarzeniach na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka wybory na Białorusi protest Europa Europa Wschodnia ŚWIAT Paweł Lekki

"Chcemy przynieść korzyść państwu, które nas przyjęło". Cichanouska dziękuje Polsce za wsparcie

- Nie chcemy mieszkać w Polsce kosztem innych. To dla nas ważne, żebyśmy mogli pracować i zarabiać na życie. Chcemy przynieść korzyść państwu, które nas przyjęło - mówiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas spotkania w Domu Białoruskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi Swiatłana Cichanouska Europa Warszawa ŚWIAT

Sąd uznał kanał Nexta-Live za ekstremistyczny. Śledzi go 2 miliony Białorusinów

Białoruski kanał Nexta-Live w komunikatorze Telegram i jego logotyp zostały uznane przez sąd w Mińsku za materiały ekstremistyczne. Rządowa agencja prasowa "Biełta" poinformowała, że jest to związane z materiałami wzywającymi do ekstremistycznej działalności. Chodzi o organizację i publiczne wezwania do masowych demonstracji.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka protest wybory na Białorusi ŚWIAT

"Będziemy solidarnie wspierać opozycję białoruską". Premier spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską

- Prodemokratyczne dążenia Białorusinów, aktualna sytuacja na Białorusi i kształt dalszej pomocy dla opozycji oraz osób represjonowanych - to główne tematy poruszone podczas wtorkowego spotkania ze Swiatłaną Cichanouską - relacjonował premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Mateusz Morawiecki premier kancelaria premiera Swiatłana Cichanouska wybory na Białorusi polityka

Ultimatum dla Łukaszenki. Szoszyn: to chyba zapowiedź punktu zwrotnego białoruskiej rewolucji

- Jest to zagranie va banque. Gdyby postulaty Cichanouskiej zostały przez Łukaszenkę spełnione, byłby to wielki sukces i zmiana. Jeśli nie, to pojawi się spore ryzyko, bo dziś widzimy, że na Białorusi trwa bardzo mocna mobilizacja służb - powiedział Rusłan Szoszyn, publicysta "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Antoni Trzmiel Białoruś Aleksander Łukaszenka demonstracje wybory na Białorusi

Prawnik białoruskiej Wiasny: ponad 500 osób było torturowanych przez służby

W ciągu dwóch miesięcy centrum obrony praw człowieka Wiasna zebrało informacje o ponad 500 ofiarach tortur, do jakich dochodziło w białoruskich aresztach - powiedział portalowi Tut.by Walancin Stefanowicz, prawnik działający w tej organizacji. Jak zaznaczył, Wiasna nie wie o ani jednym przypadku wszczęcia postępowania wobec osób odpowiedzialnych za przemoc. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi manifestacje