Turnicki Park Narodowy - powstaje film w obronie przyrody

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 22:45
"Najdziksze miejsce w Polsce", "Wrota Bieszczad", "Druga Puszcza Białowieska". Takimi zwrotami nazywa się obszar Pogórza Przemyskiego, na którego terenie od kilkudziesięciu lat nie może powstać Turnicki Park Narodowy. Żeby nagłośnić tę sprawę, zaczęto kręcić film.
W audycji powiemy m.in. o Turnickim Park Narodowym - części obszaru Pogórza Przemyskiego, który dotychczas nie został usankcjonowany.
W audycji powiemy m.in. o Turnickim Park Narodowym - części obszaru Pogórza Przemyskiego, który dotychczas nie został usankcjonowany. Foto: shutterstock/NK

W czwartkowym wydaniu audycji jednym z tematów będzie przyroda. A to za sprawą niezwykłej inicjatywy, za którą stoi Anna Korczyńska współproducentka filmu o Turnickim Parku Narodowym.  

To obszar Pogórza Przemyskiego, na którego terenie od kilkudziesięciu lat nie może powstać Turnicki Park Narodowy. Mimo udowodnionej, niezaprzeczalnej wartości przyrodniczej tego miejsca, gotowego projektu parku, przegrał on ponad trzydzieści lat temu z Magurskim Parkiem Narodowym i nie powstał do dzisiaj. Jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Polski, dom wielu zwierząt, w tym wszystkich czterech największych polskich drapieżników: żbika, rysia, wilka i niedźwiedzia, to także miejsce występowania kilku tysięcy drzew o wymiarach pomnikowych i niezwykłej bioróżnorodności prastarego lasu (Puszczy Karpackiej).

Twórcy obrazu, jak mówią, kręcą film, żeby podnieść świadomość społeczeństwa na temat projektowanego Turnickiego Parku Narodowego oraz pobudzić motywację do ochrony bogactwa przyrodniczego. "Od momentu powstania ostatniego parku narodowego w Polsce w 2001 roku minęły już aż 22 lata. Obecnie powierzchnia zajmowana przez polskie parki narodowe nie przekracza 1% całkowitej powierzchni kraju - to poziom istotnie niższy niż średnia europejska.

Poprzez film spróbujemy wywołać konstruktywną dyskusję na temat potrzeb ochrony obszarów przyrodniczych i zachęcić do współpracy w celu utworzenia Parku Narodowego. Pragniemy również dostarczyć widzom wiedzy o wyjątkowych gatunkach roślin i zwierząt oraz zwrócić uwagę na znaczenie zrównoważonego współistnienia z naturą". Więcej o filmie i samej inicjatywie Anna Korczyńska opowie po godzinie 14.15.

W audycji, po godzinie 15.15, gościem będzie także Michał Sikorski, twórca kanału na YouTubie, który dotyczy wszystkiego, co autora inspiruje, motywuje i zmusza do refleksji. Można tam znaleźć filmy o różnej tematyce, luźno związane z rozwojem osobistym, psychologią, socjologią, wywieraniem wpływu, komunikacją, podróżowaniem, a także poszukiwaniem odpowiedzi na najważniejsze życiowe pytania.

W Czwórce nie zabraknie dużej dawki najlepszej Czwórkowej muzyki, zaprosimy również na ciekawostkę i naukowy ekspres. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w czwartek (29.02) o 14.00 - zaprasza Weronika Puszkar.

aw

wmkor

Zobacz więcej na temat: Czwórka zwierzęta las FILM
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Granty Rektora AGH przyznane. Wyróżniono m.in. drukowanie czekolady i biżuterię z odpadów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 12:52
Projekty studenckich kół naukowych AGH w Krakowie otrzymały fundusze na rozwój - Granty Rektora. Dofinansowanie łącznie wynosi 1,5 miliona złotych. To duży zastrzyk finansowy dla rozwoju młodych naukowców i ich projektów, jak drukowanie czekolady czy produkcja biżuterii z odpadów. Wybrano też projekty strategiczne. 
rozwiń zwiń