Kuchnia Karyntii - tradycyjna i ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:07
Karyntia to jeden z najpiękniejszych regionów Europy – większość jej powierzchni zajmują góry, a wśród ich wzniesień nie brakuje turkusowych jezior i termalnych źródeł. Słynie też z kuchni na styku kultur: austriackiej, włoskiej i słoweńskiej. Karynckie pierogi, włoskie sery, słoweńskie wypieki można znaleźć na tradycyjnym Targu Benedyktynów.
Audio
  • Na tradycyjnym Targu Benedyktynów. O smakach Karyntii opowiada Ula Kalinowska (Czat Czwórki)
Targ Benedyktynów w Kantynii
Targ Benedyktynów w KantyniiFoto: Justyna Tylczyńska/Czwórka

Karyntia to region znany nie tylko z najwyższych górskich szczytów i lodowców, ale to także bardzo smaczny kąsek południa Austrii. Karyntia leży w bliskim sąsiedztwie granicy włoskiej i słoweńskiej, dzięki czemu jej kuchnia to prawdziwa mieszanka. Można się o tym przekonać odwiedzając Targ Benedyktynów, który działa tam od ponad 70 lat.

- Dwa razy w tygodniu - w czwartki i soboty w samym centrum miasta Targ Benedyktynów otwiera swoje podwoje i przyciąga prawdziwe tłumy. Ponad 150 wystawców z Austrii, Słowenii i Włoch oferuje tam bogatą ofertę regionalnych produktów.

Targu Benedyktynów w Kantynii Targ Benedyktynów w Klagenfut 

Znajdziemy tu dania mączne, nabiał, sery, mięsa i potrawy z ziemniaków. - Jednym z najczęściej spotykanych stoisk są cukiernie. Kupimy tu na przykład wyjątkowy chleb, z którego słynie Austria. Ciemny, ciężki, o orzechowym zapachu, który w domowych warunkach wytrzyma około tygodnia. Znajdziemy tu drożdżową babę karyncką, którą miejscowi podają z... szynką i chrzanem i całą gamę produktów, które powstają na bazie szyszek z sosny limbowej - wyliczała Ula Kalinowska z Austria.info, Narodowego Biuro Promocji Austrii.

Jakie historie kryją się za recepturami austriackich potraw? Czego koniecznie trzeba spróbować wybierają się do Klagenfut? W jaki sposób słoweńskie i włoskie wpływy przeniknęły do kuchni Karyntii? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Ula Kalinowska (Austria.info, Narodowe Biuro Promocji Austrii)

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 16.09

Czytaj także

Zdrowo to także smacznie. Liczy się balans

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 19:27
Taką dewizę w gotowaniu wyznaje Justyna Połeć, autorka kulinarnego bloga, ale przede wszystkim pasjonatka gotowania. W "Czacie Czwórki" zdradziła kilka sekretów swojej kuchni i zdrowego stylu życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia - w krainie lodu jest raj na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:30
W krainie lodu żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. - 80 proc. mieszkańców Islandii wierzy w elfy. I choć nikt nigdy ich nie widział, elfy mogą zablokować budowę drogi albo osiedla - opowiada Wojtek Kokot, uczestnik Erasmusa w Reykjaviku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karnawał solo. Jak bawią się single?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 16:00
Życie w pojedynkę zdarza nam się coraz częściej i to w różnym wieku. - Różne są przyczyny takiego stanu, niezależnie jednak od powodów samotności do wszystkich wyciągamy rekę - przekonują organizatorzy imprez dla singli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:08
Prasa, radio, telewizja, komputery stacjonarne, Internet, smartfony, media społecznościowe, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość - jaka jest perspektywa rozwoju mediów cyfrowych na świecie, a jaka w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ameryka Łacińska i Środkowa. Inne obyczaje i temperamenty

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:23
Podróżniczka Paulina Lewandowska postanowiła zgłębić temat różnic kulturowych pomiędzy krajami latynoskimi. W tym celu udała się w podróż przez Karaiby, Meksyk i Amerykę Centralną. Co odkryła?
rozwiń zwiń