Jak pozbyć się elektromieści w sposób bezpieczny dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:23
50 milionów ton elektroodpadów – tyle wyprodukowaliśmy ich w roku 2018. Można to przełożyć na 4,5 tysięcy wież Eiffla. 
Audio
  • Jak bezpiecznie pozbywać się elektrośmieci? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LEEROY Agency/Pixabay

Europa i Ameryka Północna odpowiadają za połowę globalnej produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tylko w 2018 roku świat wygenerował 58 mln ton elektrośmieci. Recyklingowi poddaliśmy jedynie 20 proc. tego zasobu.

Wojciech Konecki, dyrektor związku pracodawców AGD, z APPLiA Polska zwracał uwagę, że do zrównoważonego poziomu recyklingu odpadów jeszcze nam daleko, to osiągamy w tej materii coraz bardziej imponujące wyniki. - Świadomość społeczna nie jest jeszcze na odpowiednio wysokim poziomie – komentował. - W Polsce recyklingowi poddaje się już 60 proc. elektroodpadów. Też efekt udało nam się uzyskać po latach żmudnej pracy i inwestycjach w edukację – zauważał ekspert.

- Odpad to surowiec i w taki sposób powinniśmy go traktować – mówiła Maria Andrzejewska, dyrektor UNEP/GRID. - To podstawa gospodarki w obiegu zamkniętym. Dyskusja dotyczy tego, w jaki sposób wydobyć to, co jest w tych odpadach najcenniejsze i w jak pozbyć się tego, czego nie jesteśmy w stanie wykorzystać.

Jak pozbywać się elektromieści w sposób bezpieczny dla środowiska? Czy Polacy mają wiedzę na temat tego, w jaki sposób pozbywać się niechcianego sprzętu elektronicznego? Czym jest dyrektywa Eco Design i jakie przyniesie zmiany? O tym w rozmowie z ekspertami w studiu Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Maria Andrzejewska (dyrektor UNEP/GRID Warszawa), Wojciech Konecki (dyrektor związku pracodawców AGD, APPLiA Polska)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Temat rzeka. Skąd bierze się woda, którą pijemy?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 19:01
Na świecie woda słodka stanowi zaledwie 2,5 proc. zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1 proc. nadaje się do picia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć własny ogród w wielkim mieście?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:00
Duże ogrody kojarzą nam się przede wszystkim z obszarami pozamiejskimi. Okazuje się jednak, że w sercu metropolii można mieć nie tylko własny ogród, ale w nim niebanalną roślinność. - Skrzydłokwiat, paprotki, bluszcze, aglaonema, to rośliny, które świetnie oczyszczają powietrze wokł nas - mówią Dagmara Malaca, Marzanna Włudyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaadoptuj rzekę. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 20:00
W całej Europie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, ludzie wchodzą do rzek i jezior, aby zamanifestować zaangażowanie w ich ochronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pszczoły wyginą - zostało im tylko 20 lat?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 09:35
Naukowcy z całego świata alarmują z powodu powszechnego wymierania pszczół. Czy można zatrzymać proces wymierania pszczół?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling i Upcykling. Gadżety z odzysku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 22:00
Wokół nas jest mnóstwo rzeczy, którym można dać drugie życie. Nie muszą wcale lądować w koszu, zastępowane wciąż nowymi przedmiotami.
rozwiń zwiń