Kontrowersje wokół zakazu handlu w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 15:00
Czy zakaz handlu w niedzielę ma szansę zostać zniesiony? - Od początku apelowaliśmy do rządu o zniesienie zakazu handlu w niedzielę, a nie o uszczelnienie ustawy - tłumaczyła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Minerva Studio

karta podarunkowa 1200.jpg
Zakupy w sieci. Jak dbać o bezpieczeństwo?

Jak przekonywała gość Czwórki, ustawa ma "około 30 wyjątków, więc od początku nie realizowała celu, jakim było zabezpieczenie wolnej niedzieli pracownikom handlu". - Z naszych danych wynika, że ponad 50 proc. pracowników handlu nadal tego dnia pracuje, są to choćby osoby zatrudnione na stacjach benzynowych - wyliczała ekspert. - Ponadto przedsiębiorcy potrzebują stabilizacji w kwestii prowadzenia biznesu, a praktyka pokazuje, że w ostatnim czasie handel obciążany jest różnymi dodatkowymi daninami, podatkami - przekonywała Renata Juszkiewicz. Jak podkreślała, kolejne zmiany, które miałyby zmienić naszą rzeczywistość, mogłyby stanowić następne utrudnienie.

Posłuchaj
05:49 _PR4_AAC 2021_07_13-15-13-58.mp3 Zakaz handlu w niedzielę nie działa? Kontrowersje wokół tego przepisu (Czat Czwórki) 

zakupy internet 1200.jpg
Prawa konsumenta. Naucz się z nich korzystać

- Zakaz handlu w niedzielę sfokusowany jest wyłącznie na pracownikach wielkich marketów i centrów handlowych. Jedni pracują więc w niedzielę, a inni nie muszą. Uważamy, że to niesprawiedliwe, to dyskryminacja pracowników tego samego sektora - mówiła ekspert. - Wprowadzenie dwóch wolnych niedziel, by w pozostałe dać możliwość Polakom robienia zakupów, mogłoby spowodować m.in. większe wpływy do budżetu państwa, podwyższenie konsumpcji i możliwość odciążenia pracowników przed niehandlową niedzielą - podkreślała szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - Zwłaszcza że w czasie pandemii wiele drobnych biznesów w handlu ucierpiało z powodu lockdownu.

Czytaj także:

Jak ekspert podkreślała, niehandlowe niedziele nie poprawiły kondycji małych, stacjonarnych sklepów, a wręcz przeciwnie. Tłumaczyła, że jako konsumenci robimy jednorazowo większe zakupy na kilka dni, i jeśli czegoś potrzebujemy, a nie możemy tego kupić, zamawiamy to online. - Nie ma też zjawiska sukcesji. Młodzi ludzie nie kontynuują chętnie rodzinnych tradycji, wchodzą już w inne biznesy niż rodzinny sklepik - mówiła. Dodała też, że wprowadzenie niehandlowych niedziel dodatkowo obciążyło pracowników sklepów, m.in. spożywczych, zarówno tych dużych, jak i mniejszych. - W przeddzień wolnej niedzieli obserwujemy w wielu placówkach wzmożony ruch, kolejki rosną. Dlatego moim zdaniem warto rozłożyć ten ruch klientów na siedem dni w tygodniu - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Renata Juszkiewicz (prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 15.25

kd

Czytaj także

Ubrania, meble, a nawet auta - dlaczego warto kupować na rynku wtórnym?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 21:17
Oszczędność, działanie na rzecz planety i satysfakcja z dawania rzeczom drugiego życia - to niektóre z argumentów przemawiających za tym, by kupować rzeczy z drugiej ręki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Freelancer. Jak zacząć nowe zawodowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 17:51
- Pandemia - paradoksalnie - ułatwiła wielu freelancerom życie. Dzięki temu, że praca zdalna stała się codziennością ludzie odkryli, że mogą pracować równie dobrze dla klienta z Krakowa jak i dla klienta z Londynu, bez konieczności przemieszczania się - wyliczał bloger Michał Barczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń