Czy potrzebujemy czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 09:08
16 maja został zniesiony stan epidemii w Polsce. Nie oznacza to, że całkiem pozbyliśmy się koronawirusa. Na całym świecie ludzie wciąż chorują. Czy potrzebujemy kolejnej dawki szczepionki przeciw Covid-19?
Czy kolejna dawka szczepionki przeciw Covid-19 jest nam potrzebna?
Czy kolejna dawka szczepionki przeciw Covid-19 jest nam potrzebna?Foto: hedgehog94/Shutterstock

Europejska Agencja Leków zaleciła podawanie drugiego, przypominającego zastrzyku osobom po sześćdziesiątym roku życia. Wiele wskazuje na to, że niedługo seniorzy będą mogli ją otrzymać również w Polsce, ale nie wszyscy.

Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, jeżeli kolejna dawka będzie podawana, to nie osobom, które się nie zaszczepiły, a jedynie tym, którzy byli już szczepieni. Kolejne przypominające szczepienie ma być dostępne tylko dla tych, którzy już przyjęli dwie bądź trzy dawki.


Na ten temat porozmawiamy z Łukaszem Durajski, znam z portalu Doktorek radzi, lekarzem specjalizującym się w dziedzinie pediatrii, w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

W Czwórkowym cyklu "Eko Jazda" sprawdzimy jak podróżować ze zwierzakami. Ada Janiszewska podpowie gdzie możemy z nimi wejść, a gdzie są ograniczenia lub zakazy w imię dobra dzikiej fauny i flory?

Tuż po godzinie 16.05 Weronika Puszkar przedstawi nam Yuexin Amandę Lu - Chinkę studiująca w Polsce. Studentka, ze względu na pandemię, nie może wrócić do Chin, które wciąż zmagają się z dużą liczbą zakażeń. W Polsce więc się uczyła, a teraz odpoczywa. Porozmawiamy o tym, które elementy chińskiej kultury przenosi do naszego kraju i jak w Chinach wygląda system edukacji i wakacje.

Szymon Majchrzak opowie nam też o drzemkach. To one wielu pomagają przetrwać upalny dzień i naładować się przed wykonywaniem kolejnych zadań, ale są też tacy, którzy po piętnastominutowym śnie mają problem, że rozbudzić się przez kilka godzin. Okazuje się, że spać też trzeba umieć. Podpowiemy jak drzemać. 

W audycji także Popołudniowy Przegląd Sportowy.

***

Na "Czat Czwórki" - we wtorek (19.07) o godz. 15.05 - zaprasza Piotr Firan.

pj


Czytaj także

Pobudka! Pora wstawać po zimowym śnie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 09:30
Za chwilę wiosna, przyroda zaczyna budzić się do życia. Jednak niektóre zwierzęta jeszcze śpią. Wiele z nich w chłodniejsze miesiące zapada w długi sen zimowy i w stanie hibernacji czeka na cieplejsze dni. Sprawdzamy, na czym polega sen zimowy u różnych gatunków zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Aneta Afelt: dzięki szczepieniom zachowujemy standard życia

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 19:45
- Każdy z nas powinien spotkać się z wirusem, najpełniej w warunkach kontrolowanych, kiedy podchodźmy do szczepienia. Dużo gorzej gdy będą to warunki niekontrolowane, nasza reakcja jeśli chodzi o skutki zdrowotne jest mało przewidywalna - mówiła w Polskim Radiu 24 Dr Aneta Afelt Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń