Zima w ulu. Czy to czas, kiedy pszczelarze mają wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 10:30
- Zimą pszczoły hibernują, więc my pszczelarze mamy więcej wolnego czasu. To zmieni się wraz z nadejściem wiosny, wtedy w naszej branży praca dosłownie wrze jak w ulu - mówi pszczelarz Andrzej Kulma. 
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca.
Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, natomiast ich zimowanie trwa od listopada do marca. Foto: Polikarpova Darya/Shutterstock.com
  • Intensywność prac pszczelarza dyktuje pogoda, nie zegar.
  • Zimą właściciele pasiek mają więcej wolnego, ale już szykują się do wiosny.
  • Najbardziej gorący okres w pasiece trwa od maja do początku lipca.
  • Pszczelarz musi nauczyć się języka pszczół.
  • - Niepozorne, ale uporczywe brzęczenie pszczoły nad uchem to wyraźny znak, że trzeba odejść od ula - mówi Andrzej Kulma. 

Zima w ulu

Jak podkreśla gość Czwórki, obowiązki pszczelarza to praca od wczesnych godzin porannych do później nocy. Intensywność prac dyktuje pogoda, nie zegar. Pszczoły nie zapadają w sen zimowy, tylko w stan hibernacji, który trwa od listopada do marca. Właściciele pasiek przygotowują się do tego już od końca wakacji - ocieplają ule i dają owadom odpowiednią karmę, która pozwoli im przetrwać w spokoju aż do wiosny.

- Teraz możemy odpoczywać, ale też nie do końca jest to czas wolny, bo już trzeba myśleć o wiośnie. A wiosna to jest ten moment w kalendarzu pszczelarza, kiedy wszystko wybucha ze zdwojoną siłą - mówi Andrzej Kulma. - Z roku na rok dzieje się to coraz szybciej, bo ta pora roku staje się coraz bardziej gwałtowna. 

Pszczoła miodna - liderka zapylania

Wiosną pszczoły ruszają do akcji jak żaden inny zapylacz. - Pszczoła miodna  - w przeciwieństwie do pszczoły larwalnej - zimuje w ulu i dzięki temu jako pierwsza jest gotowa do misji zapylania - wyjaśnia rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Kiedy temperatura wzrośnie do ok. 15 stopni, rusza do akcji. Ten moment niestety bardzo łatwo przeoczyć, a wtedy silne rodziny pszczół potrafią się wyroić, czyli uciec z ula razem z matką.

Sprawdź też:

Jak pomagać pszczołom?

Dwie trzecie głównych produktów, którymi żywi się ludzkość, pochodzi od zapylaczy, czyli w dużej mierze pszczół. Najgorętszy okres w pasiece trwa od maja do początku lipca, kiedy wszystko powoli się uspokaja. - W naszym kraju okres wakacji jest już dość suchy, dlatego jeśli ktoś chciałby pomóc pszczołom, powinien zacząć od nasadzeń i utrzymywania dzikiej roślinności, którą pszczoły mogą jeść w lipcu i w sierpniu - dodaje pszczelarz. Pierwsze miód można już skosztować pod koniec kwietnia.

Jak stosować miód?

- Miodu nie dodajemy do gorącej herbaty, choć wszyscy to lubimy. Jeśli chcemy zachować pełnię jego właściwości, napój musi być letni, poniżej 40 st. - podkreśla rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Miód powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach, czyli tam, gdzie jest chłodno. Dobry produkt zazwyczaj jest skrystalizowany, choć są wyjątki, takie jak miód akacjowy i gryczany. Oszukany miód ma w składzie mieszankę miodów spoza Unii Europejskiej - dodaje ekspert. 

Bez pszczół nie mielibyśmy co jeść. Niekiedy jednak mogą one stanowić dla nas zagrożenie. Bez pszczół nie mielibyśmy co jeść. Niekiedy jednak mogą one stanowić dla nas zagrożenie.

Co mówią pszczoły?

- Mój dziadek jest pszczelarzem. Ma 96 lat i nadal zagląda do uli. To on zaszczepił we mnie miłość do pszczół i nauczył ich języka, więc moja historia nie odbiega od historii innych ludzi z tej branży - opowiada gość Czwórki.

Posłuchaj
14:08 CZWÓRKA Pierwsze slysze - pszczoly 18.12.2023.mp3 Jak wygląda praca pszczelarza i jak smakuje dobry miód? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- To praca słodka, zwłaszcza kiedy przychodzi czas degustacji miodu, ale też niebezpieczna. Wystarczy, że nie zrozumie się ostrzeżenia od pszczoły i nadal będzie się zaglądać do ula, to te owady ruszą do ataku i bardzo szybko oraz dotkliwie przegonią pszczelarza - zaznacza Andrzej Kulma. - Niepozorne, ale uporczywe brzęczenie pszczoły nad uchem to wyraźny znak, że trzeba schylić głowę, zamknąć ul i odejść w szybkim tempie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Andrzej Kulma (pszczelarz, IG: miododkulmy)

Data emisji: 18.12.2023

Godzina emisji: 8.16

kul

Czytaj także

Domowy ogród. "To połączenie zajęć praktycznych i terapii"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:00
Na początek wystarczą konewka i doniczka, i tylko wybór pierwszej rośliny może sprawić problem. - Proponuję taką, którą znamy. Jest duża szansa, że wtedy nam się uda i to zmobilizuje nas do dalszych działań - przekonuje domowy ogrodnik Krzysztof Bartoszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liczebność pszczół znacząco spada. Dlaczego przenoszą się do miast?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 12:35
Populacja pszczół i innych owadów zapylających jak osy, trzmiele czy motyle, które są niezbędne w funkcjonowaniu ekosystemów i produkcji żywności jest obecnie zagrożona na całym świecie, w tym w Polsce. Wszystko to przez chemizację rolnictwa na wsiach. – W tej chwili jedynym bezpiecznym azylem pszczół są miasta i ogrody działkowe – mówi Krzysztof Podlewski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie.
rozwiń zwiń