Osi Ugonoh: w dobrym odżywianiu chodzi o zmianę nawyków żywieniowych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 12:01
Osi Ugonoh, psychodietetyczka, influencerka, modelka na swoim koncie ma liczne eksperymenty z dietami. Dziś podkreśla, że w dobrym odżywianiu nie chodzi o dietę, a o zmianę nawyków żywieniowych. 
Osi Ugonoh
Osi UgonohFoto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Osi Ugonoh swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem rozpoczęła już jako nastolatka. Na studiach wybrała kierunek dietetyka i psychodietetyka. 
  • Dziś Czwórkowy gość podkreśla, że w dobrym odżywianiu nie chodzi o dietę, a o zmianę nawyków żywieniowych.
  • Ważne jest łącznie diety i treningu oraz poznanie zależności między nimi. 


Osi Ugonoh w świat zdrowego odżywiania wkroczyła już jako nastolatka. Wtedy próbowała, testowała, eksperymentowała z różnymi dietami, które miały doprowadzić ją do idealnej figury. Dziś jest modelką i psychodietetyczka.

Przygoda z dietami

- Myślę, że musiałam się nauczyć zdrowych nawyków - przyznaje w Czwórce. - Jednak już jako nastolatka zaczęłam interesować się zdrowym odżywianiem. Wtedy bardzo popularne były diety. Weszłam w ich świat, bo chciałam się odchudzić, chciałam mieć ciało, które będzie w standardzie. Potem przyszedł czas na studia, gdzie zaczęłam poszerzać swoją wiedzę, jak się odżywiać, żeby być zdrowszym, a przy tym mieć ciało, które mi się podoba - dodaje. 

Nastoletnie doświadczenia z dietami Osi wspomina do dziś. Testowanie diety Dukana, która jest wysokobiałkowa, skończyły się dla niej rozstrojem jelit i nieobecnością w szkole. - Potem przyszedł czas na eksperymenty z dietą ketogeniczną i innymi. Stosowałam je już świadomie, chciałam zobaczyć, jak moje ciało się zachowuje na takich dietach.

Dziś Czwórkowy gość podkreśla, że w dobrym odżywianiu nie chodzi o dietę, a o zmianę nawyków żywieniowych. - Większość, kobiet było w swoim życiu na jakiejś diecie. Kiedyś od kobiet oczekiwano, że będą jakoś wyglądać, ale w dzisiejszych czasach nie skupiamy się wyłącznie na fizyczności - zaznacza Osi Ugonoh. - Psychologia mocno weszła w zdrowie i zdrowe nawyki. Dietetycy, psychodietetycy zaczęli uczyć tego, że nawet jeśli chcemy dążyć do wymarzonego ciała, to musimy zadbać o to, co dzieje się w głowie. Nasza psychika, nasze myślenie wpływa na to, co robimy, jak jemy, jak trenujemy. Bardzo się tym zainteresowałam i po studiach z dietetyki poszłam na psychodietetykę. 

Zdrowe odżywianie - pozwól sobie na błędy

Z wypracowania zdrowych nawyków płynie wiele korzyści. Gość Czwórki podpowiada jednak, żeby nie robić wszystkiego na raz, od razy, a podejść do tego racjonalnie. - Wydaje mi się, że pozwolenie sobie na popełnianie pewnych błędów na swojej ścieżce do zdrowszej wersji siebie jest bardzo ważne - mówi. - Ważne by myśleć o systematyczności. Lepiej na swojej drodze mieć więcej takich dni "środkowych", kiedy cele nie są w pełni zrealizowane, niż tych "idealnych", bo te mogą prowadzić do wypalenia, jeśli koszt ich osiągnięcia jest zbyt duży.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Osi Ugonoh (@osiugonoh)

Zobacz także:

Na drodze do zdrowego odżywiania mogą się pojawić tzw. cheat meals (oszukane posiłki) czy guilty pleasure (grzeszne przyjemności). - Moją guilty pleasure jest czekolada, jestem jej w stanie zjeść naprawdę dużo, ale tego nie robię, bo myślę, jak się będę później czuła - przyznaje psychodietetyczka. - Z drugiej strony, jeśli mamy dobrze zbilansowaną dietę, to cheat meals nie będą nam potrzebne. 

Dieta i modeling

Osi Ugonoh na swoim koncie ma też doświadczenia z modelingiem. W tym świecie, jak sama przyznaje, obowiązują pewne standardy figur, zazwyczaj modele i modelki muszą być szczupli. - Niektórzy genetycznie mają takie predyspozycje, a inni musza się katować by utrzymać tę sylwetkę - ocenia. - Wielu ludzi nie wie jak się odżywiać, by być zdrowym i mieć swoją wymarzoną sylwetkę. 

Czwórkowy gość zwraca uwagę na pewne prawidłowości łączenia diety i treningu. - Jeśli nie mamy deficytu kalorycznego w swojej diecie to trenując i tak nie odchudzimy się. Jeśli nie mamy nadwyżki kalorycznej w diecie, a chcemy zbudować masę mięśniową, to też nam się to nie uda - zaznacza. - Treningi są ważne nie tylko dla ładnej sylwetki, ale też dla takiego ogólnego zdrowia. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Osi Ugonoh (@osiugonoh)

Czytaj także:

Aby dobrze rozpisać swój jadłospis, gość Kamila Jasieńskiego poleca zacząć od rozpisania swojego zapotrzebowania kalorycznego i odpowiedzi na pytanie, w jakim miejscu jesteśmy, ile potrzebujemy kalorii, by utrzymać swoją wagę i jaki mamy cel. 

- Po latach doświadczeń i eksperymentów, okresu liczenia kalorii, gdzie patrzyłam na makro, wiem co działa na mój organizm. Dziś jestem otwarta na jedzenie z różnych krajów i kultur - patrzę na to, co jest w posiłku - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Osi Ugonoh (psychodietetyczka, modelka i influencerka)

Data emisji: 18.03.2023

Godzina emisji: 09.25

pj

Czytaj także

Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:26
Klimatarianizm to coraz bardziej popularna dieta, której celem jest zatrzymanie zmian klimatycznych. Jej zwolennicy wybierają m.in. produkty lokalne, bo liczy się w niej przede wszystkim to, jaki ślad węglowy pozostawia produkt, który kupujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga - jak z nimi zawalczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 12:23
Ze zbyt dużą masą ciała boryka się już 57 procent Polaków, wynika z danych GUS z 2019 roku. Ten wskaźnik niestety rośnie, dlatego nie warto zwlekać i odkładać walki z otyłością i nadwagą na później. Warto skorzystać z bezpłatnych wizyt online u dietetyka, psychodietetyka czy fizjoterapeuty w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień wegetarian. Veganuary - spróbuj nie jeść mięsa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 15:20
Paweł Ochman, który mięsa nie je od 33 lat, przekonuje, że kuchnia roślinna jest sezonowa, prosta, kolorowa i - wbrew powszechnie obowiązującej opinii - tania. Podkreśla też, że to kuchnia naszych przodków - możemy jeść wegańsko i tradycyjnie. 
rozwiń zwiń