Kasia Smętek: meta jest daleko, ale warto biec do celu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 16:52
Jesteśmy pierwszym pokoleniem świadomym kryzysu klimatycznego i ostatnim, które może coś zmienić – mówił w swoim przemówieniu 44. prezydent Stanów Zjednoczonych Barak Obama. Te słowa do serca wzięli sobie młodzi aktywiści, który na całym świecie działają pod szyldem Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Audio
  • Czy młodzi aktywiści mają pomysł na ograniczenie emisji CO2? (Ratujemy świat/Czwórka)
Грета ТунбергFoto: JUSTIN LANE/PAP

Jan Adamski .jpg
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: przestańmy wierzyć w mity, wsłuchajmy się w głos nauki

Zainspirowani działaniami ekologów i aktywistów postanowili rozpocząć działania na rzecz ochrony środowiska. Twarzą ruchu jest 16-letnia szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zasłynęła jednoosobowym protestem pod budynkiem szwedzkiego parlamentu przeciwko nadmiernej emisji CO2. Przemówienie, które wygłosiła podczas ceremonii otwarcia szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku skłoniło do podjęcia działań światowych włodarzy, dziś typowana jest jako faworytka w wyścigu o Pokojową Nagrodę Nobla.

W tym roku po raz pierwszy w ramach szczytu klimatycznego ONZ równolegle zorganizowany został również Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, którego współorganizatorką była Polka, Kasia Smętek, która pełniła również funkcję młodzieżowej reprezentantki rządu.

Greta Thunberg PAP 1200.jpg
Kto jest odpowiedzialny za zmiany klimatyczne?

– Zaczęłam działać, bo chciałam mieć wpływ na to, w jaki sposób kształtujemy środowisko, sprawdzić, jak ten system działa od środka i co mogę zrobić, żeby pomóc. Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny pokazał, że nasze zdanie coraz bardziej się liczy. Choć meta jest daleko, warto biec do celu - mówiła.

Jakie działania podejmują młodzi aktywiści na rzecz ochrony środowiska? O tym w rozmowie z Kasią Smętek. W audycji mówiliśmy też o Kopenhadze, mieście, które daje sobie 5 lat do uzyskania zerowej emisji C02, podczas gdy pozostałe kraje dają nawet do 2050 roku. Jak Duńczycy chcą osiągnąć swój cel? Więcej na ten temat w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kasia Smętek (polska reprezentantka na Młodzieżowym Szczycie Klimatycznym ONZ w Nowym Jorku).

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muda Talks - wsłuchaj się w potrzeby Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 16:36
Muda Talks to podcast, kóry powstał, by dyskutować na tematy, dotyczące nas wszystkich. Autorki razem z zaproszonymi gośćmi rozmawiają o zmianach klimatu, globalnym ociepleniu i o tym, co możemy zrobić, by zmieniać swój kawałek świata na lepszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areta Szpura: każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska. Zacznijmy od małych kroków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:58
Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes (LH). Ubrania z ich logo (i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks") nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła fimę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vieno: dbanie o środowisko to zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:00
Od dawna tworzy muzykę zaangażowaną w problemy społeczne. "Warstwa plastiku" to projekt, w którym muzyk wchodzi w rolę rzecznika naszej planety. Nazwa pochodzi od utworu, który znajduje się na najnowszym albumie rapera pt. "Twarzova".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ośmieceni". Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik szokuje i zmusza do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 17:32
Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik nie jest zwyczajną instalacją artystyczną. Eksponaty, które możemy oglądać przy Bulwarach wiślanych pokazują skalę zanieczyszczenia naszej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pachnący dom zero waste. Jak zrobić odświeżacze z resztek?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 19:21
Kiedy myślimy o resztkach z naszej kuchni rzadko przychodzi nam do głowy piękny zapach. Fusy z kawy i herbaty, wyciśnięte połówki cytrusów, owocowe skórki, uschnięte zioła, a nawet gałązki pomidora mogą posłużyć do stworzenia wyjątkowych wonnych kompozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerób-My. Zobacz, jak powstaje rękodzieło

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:19
Warszawski festiwal Przerób-My łączy rękodzieło z upcyklingiem. - Przede wszystkim polega na tym, że tworzymy na żywo - mówiła Eliza Poprawa, organizatorka festiwalu Przerób-My.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spitsbergen sprzed 38 lat. Fotografia i świat bez śmieci

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 15:11
Gdy Anna Musiałówna wyjechała na Spitzbergen był rok 1981. Co ją tam zachwyciło, a jakie... śmieci tam znalazła? O tym opowiada w rozmowie z Kasią Dydo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: przestańmy wierzyć w mity, wsłuchajmy się w głos nauki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 12:58
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. Jej piątkowe strajki w obronie klimatu zainspirowały młodych aktywistów na całym świecie. Działania są widoczne również w Polsce.
rozwiń zwiń