Nowe Technologie

Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2012 00:00
Projekt 2020, obejmuje badania prowadzone przez Międzynarodowy Sojusz ds. Cyberbezpieczeństwa (International Cyber Security Protection Alliance - ICSPA) pod kierownictwem Europolu.
Międzynarodowe badanie cyberprzestępczości
Foto: Glow Images/East News

 

Celem tych badań jest analiza aktualnych trendów w cyberprzestępczości oraz ich prognozowanie na najbliższych osiem lat i dalszą przyszłość.

 

„Cybeprzestępczość rozwija się równie szybko, jak technologia. Rozwój technologii postępuje w takim tempie, że do powszechnego użytku wchodzą dziś urządzenia, których niedawno nawet sobie nie wyobrażaliśmy.  Ponadto przestępcy wciąż nas zaskakują i szybko przemieszczają po całym świecie.  Udało się nam jednak skupić przy jednym stole siły, które mogą to zmienić” – mówi dr Baines z Europolu, która będzie dyrektorem Projektu 2020. 

 

Zagrożenia

 

Od dwóch lat mamy do czynienia z uprzemysłowieniem cyberprzestępczości. Powstały całe infrastruktury wspierające dostawców usług przestępczych – od hostingu stron internetowych po generowanie danych weryfikacyjnych kart kredytowych. W związku z tym, że w sieci znajduje się obecnie ogromna ilość informacji o nas wszystkich, znacznie wzrosła również liczba ukierunkowanych ataków mających na celu wyłudzenie danych poufnych.

 

Europol oczekuje, że scenariusze zagrożeń będą się szybko rozwijać. Użytkownicy usług w chmurze nie zawsze wiedzą, komu powierzają swoje dane. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things) może natomiast spowodować nasilenie się ataków na urządzenia medyczne i najważniejsze komponenty infrastruktury.

 

Projekt 2020

 

Projekt 2020 to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest gromadzenie i analizowanie danych dotyczących rozwoju cyberprzestępczości.  Opracowane w jej ramach informacje i zalecenia zwiększą świadomość rządów, firm i obywateli oraz ułatwią im obronę przed zagrożeniami. Projekt przewiduje również publikację rekomendacji i artykułów przeglądowych na temat nowych scenariuszy zagrożeń oraz stworzenie mechanizmu monitorowania, który pomoże organizacjom walczącym z cyberprzestępczością.

 

Komisja Europejska powierzyła niedawno Europolowi funkcję swojego węzła informacyjnego w dziedzinie cyberprzestępczości i zleciła mu utworzenie Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością (European Cybercrime Centre – EC3).  W badaniach weźmie również udział policja londyńskiego City oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (European Network and Information Security Agency – ENISA).



Czytaj także

Rozwiązanie przeciwko APT dla firm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 00:00
Ataki APT to jedno z największych zagrożeń stojących obecnie przed administracją  publiczną i przedsiębiorcami. Typowy atak APT składa się z kilku elementów: od zbierania  informacji pomagających w opracowaniu i rozpowszechnieniu zainfekowanych treści wśród pracowników przez infiltracje sieci aż do identyfikacji i kradzieży danych. Wszystko zaczyna się od załącznika do maila.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska w czołówce zagrożonych atakami

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 00:00
Symantec opublikował 17. wydanie Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w internecie (ang. Internet Security Threat Report, Volume 17). Raport ujawnia 81-procentowy wzrost ataków wykorzystujących złośliwe oprogramowanie przy mniejszej o 20 proc. ilości luk w zabezpieczeniach. Ponadto z opracowania firmy Symantec wynika, że ukierunkowane ataki rozprzestrzeniają się na organizacje każdej wielkości, coraz częściej dochodzi do naruszeń bezpieczeństwa danych, a cyberprzestępcy skupiają się na urządzeniach mobilnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe zagrożenia, nowe luki w zabezpieczeniach

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 00:00
HP opublikował raport na temat największych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w Internecie w 2011 r. (2011 Top Cyber Security Risks Report), który wskazuje na rosnące wyrafinowanie, ryzyko, a także dotkliwość ataków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boty, skanowanie i spam: czyli co zagraża polskim komputerom

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 00:00
W ubiegłym roku w polskim Internecie odnotowano ponad 21 mln niebezpiecznych incydentów, wynika z raportu CERT Polska za rok 2011. Niemal połowa z nich była wynikiem działania botów, służących cyberprzestępcom do przejmowania kontroli nad komputerami użytkowników. Eksperci CERT Polska przewidują, że wykryte wówczas nowe zagrożenia będą intensyfikować się w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość Q1 2012

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2012 00:00
Wg wniosków z najnowszego raportu Trend Micro, początek 2012 przyniósł zmianę podejścia do zaawansowanych, ciągłych zagrożeń (APT), kolejny wzrost liczby złośliwego oprogramowania wymierzonego w system Android oraz ataki na użytkowników popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Pinterest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oszuści na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 00:00
Jak pokazały tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, czas wielkich imprez sportowych jest również okresem wzmożonej aktywności oszustów internetowych. Główne pole działalności naciągaczy to przede wszystkim aukcje internetowe. Przed kolejną wielką imprezą - letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, specjaliści FileMedic opisali podstawowe zasady, które pozwolą ustrzec się przed wyłudzeniami internetowymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro 2012 u cyberprzestępców

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2012 00:00
Stało się już powszechną praktyką, że przy okazji wielkich imprez uaktywnia się ciemna strona sieci. Międzynarodowe mistrzostwa piłkarskie posłużyły za przynętę, mającą skłonić internautów do odwiedzenia złośliwych stron internetowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15. rocznica Kaspersky Lab

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2012 00:00
Na okoliczność rocznicy firma przygotowała zestawienie 15 najbardziej szkodliwych rozwiązań w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DNS Changer

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 00:00
W czasie, w którym Trend Micro współpracowało z FBI w doprowadzeniu gangu Esthosts przed wymiar sprawiedliwości, trojan o nazwie DNS Changer zaatakował około 4 miliony komputerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczniej w modelu  BYOD

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 00:00
Rozwiązanie Trend Micro Mobile Security 8.0. oferuje nowe funkcje do zarządzania aplikacjami oraz umożliwia bardziej szczegółową kontrolę bezpieczeństwa. Jest ono szczególnie przydatne w środowiskach BYOD (bring your own device), w których pracownicy używają prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niskie bezpieczeństwo rynku e-commerce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 00:00
W świetle badań przeprowadzonych przez Unizeto Technologies w ramach Raportu pokonkursowego Bezpieczny eSklep 2012 okazuje się, że nieufność nie jest bezzasadna - jedynie 26% przebadanych sklepów posiada podstawowe zabezpieczenie.
rozwiń zwiń