Polskie Radio
Section05

Śmiercionośna broń. Białoruś dostarcza Rosji kluczowe części

Na Białorusi firmy państwowe produkują setki mikroczipów i innych komponentów do rosyjskich rakiet. Części te stosowane są między innymi w pociskach ostrzeliwujących Ukrainę i w czołgach. Moskwa zamawia u Łukaszenki setki układów scalonych. Rządy w Mińsku i Moskwie starają się ukryć tę współpracę, by nie nakładano sankcji na Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja broń nuklearna wojsko Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie

"Nie mamy nic" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Opowieść o stracie, nadziei i sile wspólnoty. W wyniku pożaru bloku w podwarszawskich Ząbkach rodzina Wygonowskich straciła wszystko - dach nad głową, dorobek życia, poczucie bezpieczeństwa. Dziś sami potrzebują pomocy, choć jeszcze niedawno ją nieśli innym. Wzrusza ich wsparcie - od władz, harcerzy, sąsiadów i zupełnie obcych ludzi. Mimo, że nie mogą wrócić do zniszczonego mieszkania, nie tracą nadziei. W budynku mieszkało ponad 500 osób, nikt nie zginął. Przyczyny pożaru nie są znane, a przyszłość pogorzelców wciąż pozostaje niepewna. Do pożaru wielorodzinnego budynku doszło w czwartek 3 lipca. Ogień strawił cały dach obiektu, spłonęły też wszystkie lokale mieszkalne na czwartej kondygnacji, a pozostałe mieszkania są zniszczone między innymi przez zalanie. 
Zobacz więcej na temat: 

"Kwiaty umierają, serce się kraje" - trzeci odcinek audioserialu Piotra Kućmy "Dziennik z Mariupola - strona po stronie"

To kolejny, poruszający rozdział historii Kateryny Sawenko, mieszkanki Mariupola, która od pierwszych dni rosyjskiej inwazji prowadziła dziennik, dokumentując codzienność oblężonego miasta. Jej zapiski odnalezione po czasie w kijowskim muzeum stają się punktem wyjścia do niezwykłej podróży przez czas, ruiny i ludzką pamięć.
Zobacz więcej na temat:  Studio Reportażu Polskiego Radia reportaż Piotr Kućma

„Najokropniejsze sceny”

18 lipca 1847 r. Solange Clésinger napisała rozpaczliwy list do Chopina, prosząc o użyczenie pojazdu, by mogła powrócić z La Châtre do Paryża: „Jestem chora; podróż dyliżansem bardzo mnie zmęczy. […] Opuściłam Nohant na zawsze po najokropniejszych scenach ze strony mej matki”. Te „najokropniejsze sceny” odbyły się z udziałem zięcia George Sand, Clésingera, który stał się bezpośrednią przyczyną poważnego konfliktu rodzinnego. „To nieszczęście jest widocznie bardzo potężne – pisał Chopin do George – skoro sprawiło, że serce Pani nie chce słyszeć o córce w chwili, gdy waży się jej przyszłość, w okresie gdy jej stan fizyczny [ciąża] wymaga bardziej niż kiedykolwiek matczynej troskliwości. […] przeznaczeniem Pani jest zawsze kochać dzieci – są to bowiem uczucia, które się nie zmieniają. Nieszczęście może je tylko przesłonić, ale nie może wypaczyć”. Chopin do końca swych dni darzył Solange szczerą i głęboką przyjaźnią, służąc jej zawsze pomocą oraz wsparciem. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Bezpieczeństwo osób niepełnoletnich w sieci

Wakacje to okres, w którym młodzież spędza w internecie najwięcej czasu. Jak wskazują dane z niedawno opublikowanego raportu "Internet dzieci. Raport z monitoringu obecności dzieci i młodzieży w internecie", sytuacja dotycząca bezpieczeństwa młodych ludzi online jest przerażająca. Co można zrobić, aby uległa w Polsce poprawie? Jakie zagrożenia czyhają na młodzież w sieci oraz jak podejść do sprawy na poważnie, w zakresie nie tylko edukacji, ale też egzekwowania prawa? Gość: Konrad Ciesiołkiewicz - doktor nauk społecznych, psycholog i politolog, członek Państwowej Komisji ds. Przeciwdziałania Wykorzystywaniu Małoletnich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Polskie Radio 24 Politycy "poza kamerą". Reporter odsłania kulisy sejmowych korytarzy

- W jednym z programów TVP Info była ostra wymiana zdań pomiędzy politykami PO i PiS, no i państwo, bo to była pani i pan, musieli wrócić jedną taksówką. I właśnie padło takie stwierdzenie: no i jak my teraz wrócimy tą jedną taksówką - tak o relacjach "poza kamerą" między politykami różnych opcji, a także o kulisach pracy dziennikarzy w Sejmie opowiadał Mateusz Dolatowski, reporter sejmowy TVP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Sejm media dziennikarze