Polskie Radio

"Żeby Polska była Polską" z dokumentami Archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 09:35
- Staramy się stworzyć taką publikację, która będzie oddziaływać nie tylko na słuch, ale także taką, którą będzie można obejrzeć w ikonografii - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 roku
Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska prezentuje jedną z metalowych płyt gramofonowych z września 1939 rokuFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Elżbieta Berus-Tomaszewska jest laureatką Nagrody Specjalnej Polskiego Radia. Archiwum Polskiego Radia pod jej kierownictwem doprowadziło do wpisania kolekcji 93 płyt z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO.

Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazuje się tuż przed 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Do albumu dołączono ponad 120-stronicowe opracowanie z ilustrowaną częścią ikonograficzną oraz komentarzami historyków.

Album "Żeby Polska była Polską" otwiera reportaż Krzysztofa Czabańskiego (w 1981 roku dziennikarza "Tygodnika Solidarność"), będący jego osobistym wspomnieniem z 13 grudnia 1981 roku. Jest to relacja naocznego świadka, który w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku uczestniczył w spotkaniu Komisji Krajowej "Solidarności", przerwanym przez nagłe wkroczenie oddziałów ZOMO.

"Nadawanie przeniesiono do jednostki wojskowej"

Zespół redaktorów Archiwum Polskiego Radia, pod kierownictwem dyrektor Elżbiety Berus-Tomaszewskiej, przygotował album w formie dźwięku i obrazu będący refleksją nad realiami tamtego trudnego czasu, który przyniósł Polakom wiele cierpień.

Czytaj także:

- Album "Żeby Polska była Polską" powstał przy wsparciu, czy raczej w czasie wspomnień o wydarzeniach sprzed 40 lat ministra Krzysztofa Czabańskiego. W naszym archiwum zebraliśmy dokumenty o tym, co działo się w Radiu 13 grudnia, kiedy nadawanie przeniesiono do jednostki wojskowej - mówiła dyrektor Elżbieta Berus-Tomaszewska.


Posłuchaj
20:47 PR24_mp3 2021_12_12-08-35-24.mp3 E. Berus-Tomaszewska o dwupłytowym wydawnictwie "Żeby Polska była Polską" ("Rozmowa Kulturalna")

***

Audycja: "Rozmowa Kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia

Data emisji: 12.12.2021

Godzina: 08:35 

Czytaj także

Pacyfikacja kopalni "Wujek". Dr Karnkowski: krew górników nie robiła na Jaruzelskim wrażenia

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:29
- Krew robotnicza, czy to stoczniowców, czy górników, nie robiła na Jaruzelskim wrażenia - powiedział o pacyfikacji kopalni "Wujek" sprzed 39 lat dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 09:08
- Wojciech Jaruzelski już w III RP niezwykle często wracał do tego spotkania, twierdząc, że właśnie odrzucenie jego "koncyliacyjnej propozycji" powołania Rady Porozumienia Narodowego przez Lecha Wałęsę było tym momentem, który ostatecznie pchnął go do wprowadzenia stanu wojennego. Moim zdaniem nie mówił prawdy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, o poprzedzającym stan wojenny spotkaniu gen. Jaruzelskiego z szefem Solidarności i prymasem Józefem Glempem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żeby Polska była Polską" - wyjątkowy album Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:00
Dwupłytowe wydawnictwo "Żeby Polska była Polską" ukazało się na kilka dni przed czterdziestą rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. 
rozwiń zwiń