Polskie Radio

Premierowe spektakle i wystawy. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 19:00
Wszystko o grach zarówno komputerowych, jak i planszowych. Co oznacza dla Chińczyków Rok Wodnego Tygrysa? Z korespondentem Polskiego Radia w Pekinie - o przygotowaniach do Chińskiego Nowego Roku. Wieczorem w Jedynce - o historii polsko-rosyjskiej II połowy XIX wieku; w Dwójce - muzyka Ravela i de Falli, a w Czwórce - dark disco i polskie ska. W Polskim Radiu Dzieciom - o czwartym trymestrze ciąży, a w Polskim Radiu Chopin - muzyczna opowieść o niemieckiej pianistce - wybitnej wykonawczyni dzieł Beethovena. 
W tych pomieszczeniach powstają audycje Czwórki
W tych pomieszczeniach powstają audycje CzwórkiFoto: Czwórka
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Wszystko o grach - nie tylko tych komputerowych, po które sięga 18 milionów Polaków - ale także planszowych, które przeżywają prawdziwy renesans. Naszym gościem będzie Michał Sienko z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury Trach, nie tylko pasjonat gier planszowych, ale także czynny gracz i projektant wielu gier. Na swoim koncie ma m.in. gry historyczne i to zarówno te planszowe jak i RPG (m.in. "Sigismundus Augustus" i "Bitwa Warszawska"). Z kolei Patryk Bedliński opowie o sukcesach polskich gier komputerowych na świecie. To prężnie rozwijająca się branża w naszym kraju, dość powiedzieć, że działa u nas ponad 500 firm zajmujących się projektowaniem i wypuszczaniem na rynek tego rodzaju gier, które zdobywają międzynarodową popularność. Naszym gościem będzie również dr Adam Flamma wykładowca akademicki, zajmujący się nowymi mediami, pasjonat gier video, wielbiciel i znawca "Wiedźmina" (wątki dotyczące tej sagi wykorzystał w swojej pracy doktorskiej). Na co dzień szkoli przyszłych twórców gier i jest także trenerem z zakresu wykorzystywania gier w edukacji i przestrzeni publicznej. Podpowiemy także jakiego rodzaju gry dobierać w zależności od wieku naszych dzieci i jak wpływają one na ich rozwój o tym psycholog dr Beata Rajba.

Poza tym konkursy - nie tylko dobrze już znany "Od małego dla dużego" - ale także nowy "Bohater naszej bajki" realizowany wspólnie z Polskim Radiem Dzieciom i pierwszy odcinek słuchowiska "Wyspa skarbów".

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zaprasza Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Rewolucja moralna i próba ugody z Rosją (1861-62). 11 czerwca 1860 roku odbył się pogrzeb Katarzyny Sowińskiej - żony poległego w powstaniu listopadowym generała Józefa Sowińskiego. Wydarzenie było pierwszą publiczną manifestacją patriotyczną w Warszawie od czasów tego zrywu, zapoczątkowało serię ówczesnych protestów przeciw rosyjskiej okupacji nie tylko w Warszawie, ale w wielu miastach i miasteczkach w Królestwie Polskim. 27 lutego 1861 roku podczas manifestacji patriotycznej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie zginęło pięć osób od rosyjskich kul. 8 kwietnia, po rozwiązaniu będącego poza kontrolą władz carskich Towarzystwa Rolniczego, na Placu Zamkowym od salw carskich poległo ponad stu spośród protestujących. 15 października, dzień po ogłoszeniu stanu wojennego, mimo zakazów, obchodzona była rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, co skończyło się rozbiciem manifestacji i wtargnięciem żołnierzy rosyjskich do kościołów warszawskich. Także w październiku odbył się pogrzeb arcybiskupa Antoniego Fijałkowskiego inicjatora powszechnego przywdziania żałoby narodowej na czas nieograniczony - to niektóre z wydarzeń, przejawów buntu antycarskiego początku lat 60. XIX wieku, w okresie nazywanym w naszej historii "rewolucją moralną". Jak doszło do tego przebudzenia społeczeństwa polskiego, tej patriotycznej mobilizacji po wielu latach bierności wobec zaborcy? Kim byli inicjatorzy protestów? Czy myśląc o odrodzeniu Polski, mogli wpłynąć na zmianę polityki cara Aleksandra II wobec Kongresówki, imperatora uwikłanego w walkę o wpływy na Morzu Czarnym? Czy ugoda z Rosją była wtedy możliwa? Jaką rolę miał tu do spełnienia margrabia Aleksander Wielopolski - mianowany wówczas przez cara naczelnik rządu cywilnego Królestwa, który w latach 1861-62 wystąpił z licznymi propozycjami reform pod nadzorem rosyjskich bagnetów?


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Wyspa skarbów" - Robert Louis Stevenson.

Nagranie z roku 1970 wykonane przez rozgłośnię w Krakowie do cyklu "codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" w Trójce. Reżyseria Jerzy Grotowski. Grają: Jerzy Trela, Wojciech Ziętarski, Leszek Herdegen, Tadeusz Włudarski, Wiktor Sadecki, Jerzy Nowak.

Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej - na podstawie tajemniczej mapy - skarbu legendarnego kapitana piratów Flinta. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. W końcu okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Nurt" Wacława Berenta, w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza.


logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta

Pat Metheny, Charlie Haden, Jack DeJohnette, Dewey Redman, Mike Brecker - "80/81" - 1980 ECM

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Dariusz Muszer "Dzieci krótszej nogi Syzyfa", czyta Adam Bauman - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Ewa Szczecińska

Fryderyk Chopin Trio g-moll op. 8, wyk. Szymon Nehring - fortepian, Ryszard Groblewski - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela; Kaspar Forster sonaty triowe, wyk zespół Il tempo, kier. Agata Sapiecha; Juliusz Zarębski Trzy tańce polskie, wyk. I Culture Orchestra, dyr. Andrzej Boreyko. 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Dymitr Szostakowicz, Maurice Ravel, Igor Strawiński, Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Antonio Vivaldi, Carl Czerny, Jean Sibelius, Gerald Finzi, Philip Glass, Johann Pachelbel, Robert Schumann, Malcolm Forsyth, Giacomo Facco, Bela Bartók. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Antoni Stolpe Uwertura koncertowa a-moll, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Czepiel Wojciech; Władysław Żeleński Kwartet fortepianowy c-moll op. 61, wyk. Polski Kwartet Fortepianowy; Aleksander Tansman Rapsodia Polska, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Andres Mustonen. 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W audycji sięgniemy po opartą na prawdziwych przeżyciach, poruszającą opowieść o traumatycznych doświadczeniach Polaków spod Wołynia. Jest to wyjątkowa, bo chłopska wersja historii, bez retuszu, o biedzie, zacofaniu, o trudnych relacjach polsko-żydowsko-ukraińskich. "Wołyniacy. Jedno życie" Jana Kuriaty to źródło wiedzy i emocji o świecie bezpowrotnie utraconym, ale wciąż wywołującym tęsknotę. Rozmowa z autorem książki o godz. 9.30. Ponadto w audycji w drugą rocznicę śmierci współzałożyciela Teatru Ósmego Dnia opowiemy o książce "Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb". Przedstawimy też program wydarzeń związany z Dniem Judaizmu. W audycji połączymy się także z korespondentem Polskiego Radia w Pekinie, Tomaszem Sajewiczem i porozmawiamy o przygotowaniach do Chińskiego Nowego Roku. Co oznacza dla Chińczyków Rok Wodnego Tygrysa? Jak wygląda życie w Chinach w pandemicznej rzeczywistości? Rozmowa o godz. 8.30. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Olaf Lubaszenko 

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Orkiestra Polskiego Radia dyr. Jerzy Maksymiuk. (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, 11.11.2005). Soliści: Iwona Sobotka - sopran, Ingolf Wunder - fortepian. 

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna (7’53); Karol Szymanowski Słopiewnie op.46 bis (wersja na głos i orkiestrę) (12’27); Fryderyk Chopin Koncert e-moll op.11 (36’). 

14.00-15.00 - Transmisja z Wigmore Hall w Londynie

Sandrine Piau - sopran, David Kadouch - fortepian. 

Franciszek Schubert Mignon D. 321, Nur wer die Sehnsucht kennt D. 877/4; Clara Schumann Er ist gekommen op. 12/1, Sie liebten sich beide op. 13/2, Loreley; Robert Schumann Kennst du das Land op. 98; Henri Duparc  La vie antérieure, L'invitation au voyage;  Lili Boulanger Si tout ceci n'est qu'un pauvre rêve, Je garde une médaille d'elle, Vous m'avez regardé avec toute votre âme; Claude Debussy Les soirs illuminés par l'ardeur du charbon L. 150, Le jet d'eau  L. 64, La mort des amants  L. 64

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

Trzynaście fotografek i sto pięćdziesiąt zdjęć przedstawiających wydarzenia polityczne, sportowe oraz życie codzienne w trzech ostatnich dekadach XX wieku - tak w skrócie można opisać wystawę "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek" w Domu Spotkań z Historią. Jak czytamy w zapowiedzi ekspozycji: "W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. (...) Autorki pokazywanych zdjęć zajmowały się fotografią różnego rodzaju. Pracowały także jako fotoedytorki czy były szefowymi działów fotograficznych w redakcjach dzienników. Publikowały w cenionych polskich i zagranicznych tytułach prasowych, prezentowały zdjęcia w albumach i na wystawach. Dla wielu z nich fotografia jest sposobem na życie". O tym, jak narodził się pomysł tej wystawy i jak wyglądał proces jej powstawania, w tym współpraca z autorkami zdjęć - o tym porozmawiamy z Moniką Szewczyk-Wittek, kuratorką ekspozycji.

Tomasz Mościcki opowie o najnowszych premierach teatralnych. Zdradzimy też, co dokładnie przedstawia kolejny, dwudziesty czwarty - fragment namalowanej pod kierunkiem Jana Styki "Panoramy Siedmiogrodzkiej", który właśnie trafił do Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Przeniesiemy się również do Zakopanego, gdzie w Galerii Władysława Hasiora zobaczyć można prace Andrzeja Szarka​.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert L’Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod dyrekcją Josepa Ponsa, soliści: María Toledo – śpiew, Nelson Goerner - fortepian (Monte-Carlo, 6.06.2021)

Maurice Ravel Alborada del gracioso, Manuel de Falla Noches en los jardines de España, Maurice Ravel Rapsodie espagnole, Manuel de Falla El amor brujo - suita baletowa. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - aud. Doroty Gacek

Zawsze w kontrze. Rok Józefa Mackiewicza: Genealogia Józefa Mackiewicza, cz. 2.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek              

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - François Rabelais "Gargantua i Pantagruel", czyta Andrzej Szczepkowski (tł. Boy-Żeleński).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Bruno Schulz "Sanatorium pod Klepsydrą", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński

02.00-03.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

00.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Tomasz Miara

05.00-06.00 - "Trójka budzi: Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o przypadającym właśnie "Blue Monday" czyli najbardziej depresyjnym dniu w roku. Powiemy również o polszczyźnie - języku z piątki najtrudniejszych na świecie. Będziemy mieć również kilka rad dla ruszających samochodem na zimowe ferie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gość - Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji odwiedzimy krakowski MOCAK, lubelską Galerię Białą oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Będziemy również w Muzeum Okręgowym w Suwałkach oraz zaprezentujemy kolejny odcinek prozy w Trójce. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Marek Wiernik

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar    

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

18.45 - Reportaż w Trójce - "Skoki w Zakopanem" Przemysława Bolechowskiego. To opowieść o kibicach skoków wokół szalejącej pandemii. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Tomasz Zapert 

W audycji o historii Polski w filmach. Goście: Albena Grabowska - pisarka, autorka "Stulecia winnych", Konrad Łęcki - reżyser filmów "Wyklęty" i serialu "Łuna" oraz Jakub Ostromecki, historyk, publicysta, autor książki "Skręcona historia".

22.00-23.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

22.05 - "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.


logo


Płyta tygodnia - Bonobo "Fragments"

Bonobo wydał nowy album zatytułowany "Fragments", na którym gościnnie pojawili się Jamilia Woods, Joji, Kadhja Bonet, Jordan Rakei, O'Flynn i Miguel Atwood-Ferguson.

Bonobo ma koncie kilka nominacji do nagrody Grammy, niemal milion sprzedanych płyt i ponad miliard streamów. Jego ostatni krążek "Migration" dotarł na sam szczyt listy przebojów "Billboard's Dance Album" i trafił na zestawienia bestsellerów w kilkunastu krajach, a koncerty Brytyjczyka podczas "Migration tour" obejrzało niemal 2 miliony fanów. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu" między godz. 13.00 a 14.00. 


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

W nowym feryjnym cyklu "Meteostwory" opowiemy o częstym widoku zimą na rzekach - skupiskach "gąbek". Czym dokładnie jest śryż i jak powstaje, a czym jest lepa? W jakich warunkach atmosferycznych możemy spodziewać się tego typu zjawiska lodowego? 

19.00-20.00 - "Wieczór rezydentów" - Kacper Ponichtera

Dark disco to gatunek, który jest obecny na światowych parkietach od dobrych kilku lat; aktualnie zdobywa ogromną popularność także u nas, nad Wisłą. Poznamy krótki zarys historyczny tej stylistyki, poznamy jej protoplastów, a także przyjrzymy się postaciom, które popularyzują ten gatunek w Polsce. W muzycznej selekcji: Damon Jee, Curses, Red Axes, Moscoman czy Zombies in Miami.

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - Mirosław Dzięciołowski "Maken"

Sosnowiecki zespół Skankan reaktywowany po dekadzie milczenia, nagrał nowy album, o którym opowie w najbliższej audycji.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe - wybrane przez Teatr Polskiego Radia opowiadania czyta Michał Mikołajczak, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - piosenki dla dzieci śpiewa Wojciech Malajkat.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Skąd pochodzi słowo "naleśnik", kiedy je wymyślono i pod jakimi postaciami mogą występować (krokiety, galettes, pancakes).

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Zaczynają się ferie zimowe dla uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Jak dzisiaj najczęściej spędzamy ferie i jak spędzano je przed laty?

17.15 - "Skarbonka" - "Pieniądze szczęścia nie dają" - o tym co nam dają pieniądze, a czego na pewno nie można kupić. Nie należy oglądać się na to co mają inni, tylko określić czego sami potrzebujemy. 


21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Ciąża trwa 9 miesięcy, a zatem zawiera się w trzech trymestrach. Czym zatem jest czwarty trymestr? Jest to pojęcie opracowane przez Harvey’a Karpa, amerykańskiego pediatrę. Przez lata swojej pracy doszedł do wniosku, że dzieci przychodzą na świat za wcześnie, a najlepszym momentem ich narodzin byłby 13 miesiąc. Wówczas mogłyby w pełni dojrzeć i zaadaptować się do życia w świecie. Organizm mamy nie byłby jednak w stanie przetrwać tak długiej ciąży, ponieważ dziecko byłoby po prostu za duże, a jego główka nie zmieściłaby się w miednicy kobiety. Teoria Karpa zakłada więc, że pierwsze trzy miesiące życia dziecka powinny być kontynuacją jego obecności w łonie mamy. Rozmowa z Magdaleną Komstą, psycholożką, pedagożką doulą, instruktorką szkoły rodzenia, autorką książki "Czwarty trymestr".

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Kraina Obiboków" na podstawie powieści Mariusza Niemyckiego, w reżyserii Waldemara Modestowicza. Teatr Polskiego Radia, 2006 r.

Wystąpili m.in. Jacek Braciak, Kajetan i Beniamin Lewandowscy, Anna Dereszowska, Andrzej Mastalerz.

.

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem audycji będzie Janusz Olejniczak. W wykonaniu artysty usłyszymy Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz dzieła Fryderyka Chopina (Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, Nokturn cis-moll, Scherzo h-moll, Barkarolę Fis-dur oraz Walca a–moll op. posth. i Fantaisie-Impromptu cis-moll).

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliża związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na szesnasty odcinek audycji zatytułowany "Niema trąbka".

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Audycja poświęcona będzie przypomnieniu wybitnej wykonawczyni Beethovena, Elly Ney. Tajemnice niemieckiej pianistki prześledzimy słuchając nie tylko wizjonerskiego Beethovena, ale i wspaniałego II Koncertu Brahmsa, zarejestrowanego pod batutą Maksa Fiedlera - kapelmistrza, który dyrygował przed obliczem kompozytora jego symfoniami.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Antoni F. Ossendowski "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 10:45
Trójka zaprasza na codzienne spotkanie z literaturą. "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów. Konno przez Azję Środkową" autorstwa Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego to historia ucieczki z ogarniętej przez rewolucję sowiecką Rosji, do odzyskującej niepodległość Polski. Czyta Mirosław Zbrojewicz. Muzykę przygotował Łukasz Borowiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Sportowe Polskiego Radia. Dziś poznamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 20:49
Dziś wieczorem, podczas specjalnego wydania "Kroniki sportowej", nastąpi ogłoszenie zwycięzców Nagród Sportowych Polskiego Radia im. Bohdana Tomaszewskiego. Zostaną one przyznane w czterech kategoriach: Trener Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie e-sportowe oraz Nagroda Specjalna Kroniki Sportowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od muzy Grubsona i szaleństwo na stoku. To już ostatni weekend ferii!

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 06:00
Podczas tych ferii sięgaliśmy do takich książek, jak "Grubson. Na szczycie", czy do "Antologii polskiego rapu", rozwiązywaliśemy mrożące krew w żyłach zagadki z całego świata, ale sprawdzaliśmy też, co warto zobaczyć w najpiękniejszych miastach w Polsce i na których stokach koniecznie poszusować. Muzycznie, sportowo, ale i odrobinę naukowo - kończymy ferie z przytupem!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gargantua i Pantagruel" w interpretacji Andrzeja Szczepkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:23
W cyklu "To się czyta" przez dwa najbliższe tygodnie (17-28.01) przypomnieliśmy głośne dzieło François Rabelais'ego - "Gargantua i Pantagruel", którego polski przekład zawdzięczamy miłośnikowi i znawcy literatury francuskiej - Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. Czytał Andrzej Szczepkowski.
rozwiń zwiń