Polskie Radio

Adam Sztaba zjednoczył artystów dla Ukrainy. Polskie Radio z utworem "Mamy siebie" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 17:30
Adam Sztaba po raz kolejny udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Po ogromnym sukcesie utworu "Co mi Panie dasz?", nagranym z orkiestrą złożoną z ponad siedmiuset muzyków, prezentuje własną kompozycję "Mamy siebie", która zapewne także stanie się symbolem wsparcia, tym razem udzielanego przez polskich artystów Ukrainie i narodowi ukraińskiemu. Polskie Radio w pierwszą rocznicę rosyjskiej bandyckiej agresji, 24 lutego, wyemitowało utwór "Mamy siebie" na swoich antenach. 
Adam Sztaba
Adam SztabaFoto: Ola Baszun/PR

- Ten chór nie miał prawa się zdarzyć - tak Adam Sztaba opisał dzień, w którym w jednym miejscu i czasie spotkali się najwybitniejsi i najbardziej uznani wokaliści, by wspólnie nagrać piosenkę "Mamy siebie". Kompozytor wraz ze swoją żoną spontanicznie zorganizował jego produkcję. Do współpracy zaprosił również Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia, sekcję rytmiczną Orkiestry Adama Sztaby oraz czołowych reżyserów dźwięku. Artyści wykonali piosenkę w języku polskim i ukraińskim. 

Sam utwór - jak podkreśla Sztaba - "zrodził się w innej rzeczywistości. Był prezentem urodzinowym dla żony, Agnieszki, kiedy nikt nie wyobrażał sobie świata, jakim stał się po 24 lutego 2022 roku. Agnieszka podsunęła mi myśl, by stworzyć nową wersję tego utworu i w ramach wsparcia dla narodu ukraińskiego nagrać go z wieloma artystami. Tekst autorstwa Carmell okazał się na tyle uniwersalny, że wymagał niewielkich zmian, a ja rozpocząłem pisanie aranżacji na pełny skład symfoniczny wsparty sekcją rytmiczną. Dzięki Polskiemu Radiu, a szczególnie Programowi 2, z którym jestem związany, do nagrania udało się zaprosić Orkiestrę i Chór Polskiego Radia oraz wybitnego reżysera dźwięku, Leszka Kamińskiego. Na moje zaproszenie zareagowali też muzycy mojej orkiestry oraz ponad sześćdziesięciu czołowych wokalistów. Będąc na co dzień uznanymi solistami, stanęli oni ramię w ramię i zaśpiewali w jednym chórze, który w tak niecodziennym składzie zaistniał tylko na tę krótką chwilę. Wszyscy, niezależnie od muzycznych światów, z jakich pochodzimy, zjednoczyliśmy się, by nas lepiej usłyszano, by okazać jedność z Ukraińcami i dodać im otuchy w ogromie niesprawiedliwości i cierpienia, którego zaznali. I choć muzyką świata nie zmienimy, to mocno wierzę, że dzielenie się najlepszą częścią siebie przekuje się w dobro".  

Posłuchaj
04:01 Mamy_siebie.mp3 Mamy siebie - Music Against War

 

Cały dochód ze sprzedaży cyfrowej utworu "Mamy siebie" będzie przeznaczony dla instytucji charytatywnej Caritas Polska.

Akcję wsparło również Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wydając utwór "Mamy siebie" na głos z fortepianem i akordami gitarowymi. Przychód ze sprzedaży publikacji nutowej (dostępne wersje: drukowana i cyfrowa) przeznaczony zostanie na Caritas Polska - pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. 

ZOBACZ WIDEO:

Źródło: serwis YouTube.com / Adam Sztaba 


*** 

"Mamy siebie - Music Against War" - muzyka: Adam Sztaba, tekst: Carmell, wykonawcy: Artists for Ukraine, producent: Polskie Radio, SztabMusic. 

W nagraniu udział wzięli:

Wokaliści / soliści: Kayah, Ania Jopek, Natalia Niemen, Kasia Moś, Natalia Kukulska, Ania Karwan, Olga Szomańska, Kasia Wilk, Dorota Miśkiewicz, Carmell, Igor Herbut, Kuba Badach, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski, Ksenija Żuk, Damian Ukeje, Krzysztof Iwaneczko, Nick Sinckler, Janusz Radek, Bovska, Daria Kosiek, Daga Gregorewicz, Dana Vynnytska, Magda Steczkowska, Ania Szarmach, Andrzej Piaseczny, Kasia Dereń, Małgorzata Markiewicz, Daniel Wojsa, Andrek Danek, Kuba Zaborski, Buslav, Basia Gąsienica-Giewont, Ewelina Kordy, Irena Kijewska, Michał Rudaś, Adam Krylik, Agnieszka Przekupień, Krzysztof Pietrzak, Maja Studzińska, Bela Komoszyńska, Krzysztof Napiórkowski, Marcin Wortmann, Mietek Szcześniak, Maja Kleszcz, Kaja Mianowana, Modest Ruciński, Iza Połońska, Edyta Krzemień. 

TGD: Pedro Nazaruk, Emilia Nazaruk, Marta Ławska-Zawadzka, Żaneta Mróz, Monika Wydrzyńska, Natalia Majewska, Magdalena Kuchciak, Ewelina Gawell, Anna Świątczak, Michał Mielczarek, Maciej Bugalski, Kamil Milczarek. 

Chór Polskiego RadiaOrkiestra Polskiego Radia w WarszawieOrkiestra Adama Sztaby

Reżyseria dźwięku, miks, mastering: Leszek Kamiński / Polskie Radio

Video: Mortvideo / Marcin Kopiec. 

***

Utwór "Mamy siebie" zabrzmiał na antenach Polskiego Radia w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w piątek 24 lutego o godzinie 8.45. To symboliczny sprzeciw wobec rosyjskich agresorów, wsparcie dla narodu ukraińskiego i podziękowania dla Polaków, którzy nieśli i niosą pomoc bezbronnym ofiarom wojny.  

mat. pras. / rk 

Czytaj także

Marek Moś o Wojciechu Kilarze

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 17:01
Gościem Adama Sztaby był Marek Moś, który wspominał Wojciecha Kilara.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Sztaba: nie było żadnych wątpliwości, kim będę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 14:00
Istotna okazała się opinia pani od rytmiki. – Gdy miałem sześć lat, powiedziała, że jednak jestem trochę dziwny, więc nadaję się do szkoły muzycznej, do której poszedłem rok przed rówieśnikami. Chodziłem do zerówki w ciągu dnia, a po południu chodziłem na zajęcia fortepianowe. Dostałem tarczę szkolną z kluczem wiolinowym i kazałem mamie ją przyszywać codziennie na sweterek czy bluzeczkę, żeby do przedszkola przyjść z tarczą – wspomina Adam Sztaba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dana Vynnytska u Adama Sztaby

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 19:00
W tym wydaniu audycji "Party-tur" Adam Sztaba gościł Danę Vynnytską znaną z takich zespołów, jak Dagadana czy Babooshki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". Wyjątkowe zwieńczenie charytatywnej akcji [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 21:00
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie zakończył się się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom". Krzysztof Czabański: cenny wyraz wsparcia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 21:31
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się koncert muzyków z Polski i Ukrainy z cyklu "To, co najpiękniejsze - Dzieciom". To zwieńczenie charytatywnej akcji Polskiego Radia i Fundacji imienia Rodziny Ulmów SOAR na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. - Polacy powinni mieć świadomość, że Ukraińcy walczą też za nas, o przyszłość również naszych dzieci - podkreślił Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walentyn Sylwestrow: muzyka, jak ptaki, odlatuje z pięciolinii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:40
- Są takie wykonania, gdzie nuty są czytane, całość tkwi w jednym miejscu. Trzeba, aby muzyka wyrwała się z tego miejsca - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Walentyn Sylwestrow. Najwybitniejszy żyjący kompozytor ukraiński został wczoraj (24.11) uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
rozwiń zwiń