Polskie Radio Dzieciom

Ferie zimowe – pomysły na czas spędzony z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 17:01
Ferie zimowe to czas, na który czeka wielu uczniów. Czy przerwa od szkoły oznacza, że przez dwa tygodnie nie powinno się zaglądać do książek? A może dobrze byłoby powtórzyć materiał przed powrotem do zajęć? Lepiej odpoczywać w domu, czy spędzić wolny czas w sposób aktywny, decydując się na rozwijanie umiejętności sportowych?
Polskie Radio to sporo propozycji do aktywnego spędzenia ferii. Na zdjęciu  największy stok narciarski na Pomorzu - stok Koszałkowo w Wieżycy.
Polskie Radio to sporo propozycji do aktywnego spędzenia ferii. Na zdjęciu największy stok narciarski na Pomorzu - stok Koszałkowo w Wieżycy. Foto: Łukasz Dejnarowicz / Forum

Dwutygodniowa przerwa to doskonały czas, by postawić na aktywność fizyczną i rozpocząć uprawianie sportu. Jedną z popularniejszych ostatnio dyscyplin jest tenis. Właśnie tym sportem od dwudziestu pięciu lat zajmuje się gość audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, instruktor Marcin Bieniek

Posłuchaj
59:58 2022_01_27 21_00_13_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Ferie na sportowo. Rozmowa z Marcinem Bieńkiem.

Tenis jest dyscypliną złożoną, która wymaga umiejętności technicznych, taktycznych, fizycznych oraz mentalnych. Nabywanie ich wymaga czasu, ale jest niezbędne, by nie tylko grać w tenisa, ale też odnosić sukcesy na korcie. Więcej o sposobach na ferie w drugiej części Strefy Rodzica, w której gościła psycholożka Marta Chrościcka

Posłuchaj
58:51 2022_01_27 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3  Czy ferie to dobry czas na nadrabianie zaległości w nauce?

Innym pomysłem na spędzenie ferii zimowych jest nadrobienie zaległości szkolnych, chociażby poprzez udział w licznie organizowanych kursach doszkalających, które mają na celu przygotowanie uczniów m.in. do egzaminu ósmoklasisty. To może przydać się szczególnie w czasach, w których przeważają lekcje zdalne. 

W każdej z wymienionych propozycji ważne jest, aby wybór był pokierowany wewnętrzną motywacją dziecka, a nie naciskiem z zewnątrz. Jeśli będzie ono czuło, że w ferie chce zwyczajnie odpocząć, powinno zdecydować się na odpoczynek. Tyczy się w szczególności dzieci przeciążonych nadmiarem codziennych obowiązków, a co za tym idzie – zmęczonych i rozdrażnionych. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Marcin Bieniek trener tenisa i Marta Chrościcka – psychoterapeutka i psycholożka
Data emisji: 27.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Przypominamy, że na platformie podcasty.polskieradio.pl dostępne są również podcasty "Strefa rodzica" przygotowane przez dziennikarzy Polskiego Radia Dzieciom. Podejmowana w nich problematyka dotyczy m.in. wychowania i rozwoju dziecka. Podcasty przygotowane zostały z udziałem znakomitych ekspertów. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 10:04
Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura dziecięca od najmłodszych lat. Co czytać i dlaczego. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 14:43
Nigdy nie jest na to za wcześnie, żeby zacząć czytać dziecku. Można to robić od momentu jego narodzin, ale też dużo wcześniej. Czytanie dziecku w okresie prenatalnym sprawia, że oswaja się ono z głosem matki i buduje się między nimi silna więź. Jaką literaturę dziecięcą wybrać dla dzieci w różnym wieku, jak ważna w wychowaniu dziecka jest obecność literatury i jak zaszczepić w dziecku zainteresowanie literaturą od najmłodszych lat? O tym w najnowszym podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Ida Nowakowska rozmawiała z Gabrielą Dul z Instytutu Książki. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia: podcasty.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olek Klembalski w Polskim Radiu Dzieciom. "Ferie z Gwiazdami"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 13:08
Od wczoraj przez najbliższe 2 tygodnie ulubieńcy słuchaczy PR Dzieciom: Sara James, Nela Mała Reporterka, Ida Nowakowska czy Katarzyna Łaska umilają najmłodszym czas w okresie ferii zimowych. Opowiadają o swoich pomysłach na ten czas, o swoich życiowych inspiracjach, prezentują ulubione książki i przybliżają swoją twórczość. Dziś zapraszamy na spotkania z Olkiem Klembalskim - finalistą "The Voice Kids".
rozwiń zwiń