Kultura

Gombrowicz wciąż żywy i nowoczesny

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 11:46
Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski potwierdza, że autor ""Trans-Atlantyku" wciąż inspiruje artystów na całym świecie - uważa Jacek Wakar.

W Radomiu zakończył się 9. Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Grand Prix otrzymał Teatro Nacional Cervantes z Buenos Aires za spektakl "Trans-Atlantyk". Nagrodę dostał także reżyser spektaklu Adrian Blanco.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jacka Wakara przyznało również nagrody dla aktorów i reżysera oraz pięć wyróżnień aktorskich. Pierwszą nagrodę aktorską (3 tys. zł) otrzymał Gustavo Manzanal, odtwórca roli Witolda Gombrowicza w spektaklu "Trans-Atlantyk" (Teatro Nacional Cervantes w Buenos Aires). Druga nagroda (2 tys. zł) przypadła Agnieszce Radzikowskiej, odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda"(Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach). Zespołową nagrodę aktorską (5 tys. zł) otrzymali artyści Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki. Nagrodę za reżyserię (4 tys. zł) otrzymał Adrian Blanco - reżyser spektaklu "Trans-Atlantyk" (Teatro Nacional Cervantes w Buenos Aires).

Przewodniczący jury Jacek Wakar podkreślił, że Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski jest po raz kolejny dowodem na to, że "Gombrowicz to nie tylko polski klasyk, ale autor wciąż żywy, wciąż nowoczesny, wciąż współczesny, taki, co inspiruje artystów i teatr na całym świecie".

Według jurora, 9. edycja festiwalu pokazała w całej pełni międzynarodowy charakter imprezy. Tegoroczny festiwal zdominowany był przez teatry zagraniczne: ze Szwecji, Argentyny, Słowacji i Rumunii. Polskę reprezentowały: gospodarz festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego z Katowic i Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki. Wszystkie spektakle, także te pokazywane przez polskie teatry, przygotowali reżyserzy zagraniczni.

Zdjęcie
Zdjęcie ze spektaklu "Iwona, księzniczka Burgunda" (źr. Opolski Teatr Lalki i Aktora)

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostało osiem spektakli, z czego aż pięć to różne ujęcia pierwszego dramatu W. Gombrowicza - "Iwony, księżniczki Burgunda".
Widzowie mieli też okazję zobaczyć nagrodzony Grand Prix "Trans-Atlantyk" w wykonaniu teatru z Buenos Aires. Z kolei teatr ze Sztokholmu (Szwecja) pokazał "Ferdydurke" oraz spektakl lalkowy "Barfotaupproret" ("Rewolucja na bosaka"), na podstawie niedokończonego dramatu Gombrowicza "Historia".

Festiwal powstał w 1993 r. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji oraz otwarcie na nowo dyskusji o Gombrowiczu, o czytaniu i odczytywaniu jego dzieła. Festiwal Gombrowiczowski nieprzypadkowo odbywa się w Radomiu. W podradomskiej Wsoli znajduje się pałacyk, który kiedyś należał do Jerzego Gombrowicza, starszego brata pisarza, gdzie pisarz spędzał wakacje; obecnie mieści się tutaj Muzeum Witolda Gombrowicza. Znawcy jego twórczości twierdzą, że w tym miejscu powstał zarys "Ferdydurke".

Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Międzynarodowe uznanie uzyskał u schyłku życia. Jego utwory były przekładane na wiele języków oraz inscenizowane w licznych teatrach na świecie.

9. Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski zakończył się 21 października.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Teatralne Wertepy

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 14:29
Mimowie, cyrkowcy i ludowi muzycy ruszają w trasę. W ramach Festiwalu Wertep, będą występować w miasteczkach Pogranicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roztańczony Poznań

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 11:45
Miłośników tańca nie powinno w najbliższych dniach zabraknąć w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Demoludy startują!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2010 20:10
5 października rusza niezwykła impreza. To Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Demoludy", przybliżający sztukę dawnych krajów socjalistycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dramat najlepszym "lustrem rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2010 15:36
8 spektakli zmierzy się podczas X Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który rozpocznie się 16 października w Zabrzu.
rozwiń zwiń