Kultura

"Tańczący z gwiazdami" – (nie)biografia Bohdana Gadomskiego na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:46
Teatr Powszechny w Łodzi – Polskie Centrum Komedii kontynuuje prapremierowy korowód. W sobotę 29 maja na Małej Scenie wystawił "Tańczącego z gwiazdami" – sztukę inspirowaną postacią barwnego i kontrowersyjnego dziennikarza Bohdana Gadomskiego.
Bohdan Gadomski (1949-2020)
Bohdan Gadomski (1949-2020)Foto: Forum/Michal Tulinski

Teatralna autobiografia polskiego Liberace

Zmarły w marcu 2020 roku Gadomski był znanym dziennikarzem muzycznym, który przez kilkadziesiąt lat pisał dla wielu redakcji łódzkich i ogólnopolskich, zwłaszcza dla tzw. prasy kolorowej. Specjalizował się w wywiadach ze znanymi artystami, nie tylko sceny muzycznej. Wyróżniał go specyficzny styl bycia, ubioru i towarzystwo morelowego pudla – championa Bubu Mon Cheri Adorea (oraz jego następców).

Posłuchaj
05:11 Trojka przed poludniem Gadomski 1 2021_06_01-10-28-17.mp3 Cekinowy świat Bohdana Gadomskiego w teatralnej odsłonie (Trójka przed południem)

 

Reżyser sztuki Michał Walczak opisuje "Tańczącego z gwiazdami" jako inspirowany powieściami Stephena Kinga i filmami Davida Lyncha musical o teatrze, który po miesiącach pandemicznego miotania się między życiem a śmiercią wraca do życia, próbując wystawić rewiowy hit – autobiografię "polskiego Liberace".

– Bohdan Gadomski od dawna mnie fascynował, dziwił i pasjonował jako barwna postać – mówi twórca spektaklu. – On sam uważał się za gwiazdę i kreował się na nią, co w środowisku polskiego show-biznesu było dosyć unikalne. To tworzy pewną baśń, która wydaje się być dla teatru fascynująca. Impulsem było to, żeby w czasach kryzysu blasku gwiazd, czyli kryzysu pandemicznego, ten cekinowy świat wyczarować na scenie – opowiada. 

Przerysowany świat

W rolę Gadomskiego wcielił się Jakub Kotyński, który perfekcyjnie opanował charakterystyczną manierę, z jaką mówił dziennikarz; nie zabraknie również Bubu Mon Cheri. Oprócz nich na scenie pojawił się Arkadiusz Wójcik i to w kilku rolach m.in. wróżki Anastazji. 

– Praca z Michałem jest bardzo ciekawa, bo bardzo dokładnie słucha aktorów. Mogliśmy czerpać z siebie i z sytuacji pandemicznej, w której się znaleźliśmy. Te doświadczenia połączyły się, byśmy mogli tworzyć przerysowany świat w nas samych. Za pomocą naszych postaci mogliśmy rozmawiać o tym, jak artysta odnajduje się w tej sytuacji i o tym, kim jest aktor dzisiaj – opisuje aktor. 

Posłuchaj
04:37 Trojka przed poludniem Gadomski 2 2021_06_01-10-37-22.mp3 "Tańczący z gwiazdami", czyli rola artysty we współczesnym świecie (Trójka przed południem)

 

Aktor – artysta czy celebryta?

Widzowie, którzy chcieliby obejrzeć spektakl o życiu krytyka, mogą być zawiedzeni  musical to pastisz utrzymany w lekkiej kampowej konwencji, w którym nie zabrakło jednak refleksji i pewnego tragizmu. – To spektakl o żądzy sławy, o gwiazdach i trochę o pandemii, która dodatkowo rozpaliła takie tematy jak rola mediów społecznościowych czy pytania – gdzie jest granica między celebrytą a prawdziwym artystą – dodał Michał Walczak.

Reżyser zaznaczył też, że mniej interesowała go biografia Gadomskiego, a bardziej to, co fascynowało dziennikarza i sposób, w jaki teatr może te fascynacje przetworzyć. – Chodzi mi o jego marzenia o sławie i show-biznesie. (...) Mam wrażenie, że takich kolorowych ptaków trochę nam brakuje, zwłaszcza w czasach smutnych i szarych – powiedział.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Michał Walczak (reżyser spektaklu "Tańczący z gwiazdami"), Arkadiusz Wójcik (aktor)
Data emisji: 01.06.2021
Godziny emisji: 10.28, 10.37

IAR/kr

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Piękne, młode, bogate i… nieistniejące. Wirtualne influencerki zdobywają social media

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:29
Nagrywają piosenki, występują w teledyskach, reklamują produkty, mają swoje konta na portalach społecznościowych, a nawet własne poglądy, chociaż… nie istnieją. Mowa o wirtualnych influencerkach, które w Stanach Zjednoczonych robią furorę i zarabiają miliony dolarów rocznie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zastał architekturę tyrolską, a zostawił zakopiańską. 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 09:48
Witkiewicz – to nazwisko nieodłącznie kojarzy się nam z Zakopanem. W piątek 21 maja przypada 170. rocznica urodzin Stanisława Witkiewicza – malarza, architekta, pisarza i teoretyka sztuki, znanego przede wszystkim jako twórca i popularyzator stylu zakopiańskiego. O związkach artysty z Podhalem oraz tym, co możemy zobaczyć w Muzeum Tatrzańskim, opowiedziała nam adiunkt muzeum Zofia Radwańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski MOCAK świętuje 10. urodziny!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 10:45
Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK obchodzi 10. rocznicę istnienia. Z tej okazji otwiera właśnie dwie specjalne wystawy. A dodatkowym czasem świętowania będzie też Noc Muzeów, która pod Wawelem odbędzie się w najbliższy weekend.
rozwiń zwiń