Polskie Radio
Section05
25 lat wolnoś›ci

Aleksander Hall: nie można być w polityce za wszelką cenę

- Należę do ludzi, którzy bilans Polski po 25 latach oceniają pozytywnie, co nie znaczy, że jestem zachwycony dzisiejszym poziomem życia politycznego - mówił w radiowej Jedynce opozycjonista Aleksander Hall, uczestnik rozmów Okrągłego Stołu, po wyborach w 1989 roku minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  25 lat wolnoś›ci Aleksander Hall audycje rocznicowe wybory HISTORIA historia Polski Solidarność

25 lat wolności: nagrania z archiwum przełomu

Wyniki wyborów z czerwca 1989 roku zaskoczyły nie tylko władze, ale i elity solidarnościowe. Wyborcy zdecydowaną większością głosów odrzucili w całości nazwiska komunistów z tzw. listy krajowej. By zachować podpisane przy Okrągłym Stole proporcje, strona solidarnościowa zgodziła się na drugą turę wyborów. Reportaż Janiny Jankowskiej i Krzysztofa Oczkowskiego przywołuje atmosferę tamtych dni.
Zobacz więcej na temat:  25 lat wolnoś›ci Janina Jankowska reportaż Trójka

25 polskiej wolności: stracona szansa czy sukces?

Wybory w 1989 roku zapoczątkowały w Polsce zmiany, które dla systemu politycznego i gospodarczego stały się rewolucją. Nagle zmieniła się struktura gospodarki. Dziś to małe i średnie formy tworzą 70 proc. PKB. Polska uniknęła recesji. Z drugiej strony borykamy się z bezrobociem i emigracją za chlebem. Dyskutowali o tym goście audycji "Za, a nawet przeciw".
Zobacz więcej na temat:  25 lat wolnoś›ci ekonomia Kuba Strzyczkowski Trójka