Historia

Mieczysław Pawlikowski. Jak Zagłoba walczył na niebie Anglii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2023 05:44
Popularność przyniosła mu rola Zagłoby w filmowej wersji "Pana Wołodyjowskiego". Mało kto wie, że był też lotnikiem słynnych polskich Dywizjonów 300 i 301 w służbie brytyjskich Królewskich Linii Lotniczych w czasie II wojny światowej.

45 lat temu, 23 grudnia 1978 roku, zmarł Mieczysław Pawlikowski, aktor, odtwórca roli Jana Onufrego Zagłoby w ekranizacji "Pana Wołodyjowskiego", w czasie II wojny światowej pilot polskich dywizjonów bombowych.

Był lotnikiem, potem aktorem

Podczas II wojny światowej był lotnikiem RAF-u w polskich Dywizjonach 300 i 301. Wykonał 29 lotów bojowych. Po zestrzeleniu i awaryjnym lądowaniu samolotu we Francji załoga przedostała się do Gibraltaru. W latach 1943-1944 występował w zorganizowanej przez por. Leopolda Skwierczyńskiego Lotniczej Czołówce Teatralnej. Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Bitwa o Anglię - zobacz serwis specjalny

1 maja 1945 na własną prośbę został zwolniony z Polskich Sił Powietrznych. Po wojnie w Anglii był m.in. lektorem i spikerem polskich audycji radia BBC.

W sierpniu 1945 roku wrócił do Polski. Występował w teatrach w Kielcach, ale przede wszystkim w teatrach warszawskich: Klasycznym, Powszechnym, Narodowym, Ateneum, Współczesnym, Syrena, Polskim i Nowym. Popularność przyniosła mu rola Zagłoby w "Panu Wołodyjowskim", prowadzenie radiowego "Podwieczorku przy mikrofonie" oraz mistrzowskie role w opowiadaniach Czechowa, wystawianych m.in. w Teatrze Narodowym.

Posłuchaj, co wielki aktor powiedział Annie Retmaniak o wcieleniu się w postać Hermanna Göringa w sztuce "Epilog norymberski".


Posłuchaj
24:24 mieczysław pawlikowski.Portret słowem malowany 1973.mp3 Mieczysław Pawlikowski w archiwalnej audycji z cyklu "Portret słowem malowany". (PR, 1975)

 

Aktorstwa nie zamieniłbym na inny zawód

- Między tymi zawodami jest podobieństwo. W momencie pracy nad sztuką w teatrze, pracy bardzo kolektywnej, muszą dominować te rzeczy, jakie dominują w pracy, w jakiej jest załoga samolotu. Wytwarzają się całkiem rodzinne stosunki, zarówno zgodność jak i negocjowanie. Musi dominować duch zespołowości - mówił Mieczysław Pawlikowski w Polskim Radiu.

- Jestem strasznie gotujący się w sobie. Staram się tego nie okazywać, ale to nie zawsze wychodzi i na próbach, jak coś mi nie wychodzi tak, jak sobie założyłem, to szukam winy u partnerów, u suflerki. Mam tremę przed każdym spektaklem. Mój spokój, poczucie humoru, lekkość, które mam, jest zbudowana na dużym fundamencie strachu – zwierzał się Annie Retmaniak.

im

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia. Mówili o nim "latająca śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 06:00
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci. Zmarł wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 12 listopada 2004 roku. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marlon Brando - pół wieku kariery pełnej wzlotów i upadków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 14:30
- To był aktor inteligentny. Swojego myślenia nie kierował jednak ku identyfikacji z postacią. On ją budował zupełnie od nowa, po swojemu - mówi krytyk filmowy Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek Kornicki. Ostatni polski pilot bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:45
Sześć lat temu w wieku 101 lat zmarł ppłk Franciszek Kornicki. Był ostatnim polskim dowódcą biorącym udział w bitwie o Anglię, latał w legendarnych dywizjonach myśliwskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 05:40
– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. 2 maja 2022 wspominamy 81. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa o Anglię - wspomnienia polskich lotników [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:58
W bitwie o Anglię walczyły cztery polskie dywizjony - dwa bombowe: 300 i 301, dwa myśliwskie: 302 i 303 oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich. W sumie 144 polskich pilotów, których postawa rozsławiła ich imię na cały świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Sawicz - był ostatnim polskim bohaterem Bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 05:54
Do swojej śmierci, 19 października 2011 roku, był ostatnim polskim lotnikiem, który brał udział w Bitwie o Anglię i ostatnim członkiem Brygady Pościgowej.
rozwiń zwiń