Historia

Jan Zagozda. Człowiek, który dzielił się muzyką

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 05:40
Pięć lat temu zmarł Jan Zagozda, radiowiec, autor uwielbianych przez słuchaczy audycji muzycznych. Przepracował w Polskim Radiu 65 lat.
Jan Zagozda
Jan ZagozdaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Aktywny do końca swojego życia, zgromadził ogromny zbiór nagrań, które prezentował w swoich audycjach, m.in. w "Przebojach czterdziestolatków", "Mijają lata, zostają piosenki" i "Słodkim Radiu Retro".

Gramofon pod kluczem

Jan Zagozda urodził się 3 maja 1930 roku. Jego rodzice mieli przed wojną radio z gramofonem i kilkadziesiąt szelakowych płyt. Mały Janek słuchał ich bez przerwy. Dochodziło nawet do tego, że podczas postu mama musiała zamykać gramofon w szafie na klucz.

W wieku 4 lat Jan Zagozda znał już na pamięć większość "dorosłych" piosenek, wśród nich tę najbardziej ulubioną: "Odrobinę szczęścia w miłości". W czasie wojny bardzo przeżywał fakt, że rodzice musieli sprzedać całą kolekcję płyt. Odbił to sobie po wojnie.

Kolekcja

Z Polskim Radiem był związany od lat studenckich. W 1953 roku rozpoczął tam praktyki uczelniane, później został zatrudniony jako inżynier dyżurny. Pełen pasji do techniki radiowej i muzyki, przez lata zgromadził ogromną kolekcję utworów, liczącą ponad 40 tysięcy nagrań. Były wśród nich: pieśni i piosenki patriotyczne, przedwojenne przeboje - śpiewane między innymi przez Hankę Ordonównę, Jana Kiepurę, Mieczysława Fogga i innych artystów, a także piosenki ludowe, archiwalne głosy znanych Polaków i inne wyjątkowe materiały, które przedstawiał na antenie.

Jan Zagozda w studiu Programu 1 Polskiego Radia. Fot. Wojciech Kusiński/ Polskie Radio Jan Zagozda w studiu Programu 1 Polskiego Radia. Fot. Wojciech Kusiński/ Polskie Radio
Posłuchaj
30:51 Jedynka Noc z reportażem 28.03.2017 reportaż-2.mp3 "Jańcio Szperańcio". Reportaż o Janie Zagoździe autorstwa Jakuba Tarki. (PR, 28.03.2017)
 

Duet z Danutą Żelechowską

zagozda zelechowska 1200.JPG
Danuta Żelechowska. Uosobienie radiowca

Pierwsze autorskie audycje "Przeboje czterdziestolatków" zaczął przygotowywać w 1975 roku. Na antenie prezentował je najczęściej Tadeusz Sznuk. W 1993 roku do Jana Zagozdy dołączyła Danuta Żelechowska, zajmująca się w Polskim Radiu muzyczną ilustracją programów. Tworzyli przez 22 lata nierozłączny duet antenowy, aż do jej śmierci w 2015 roku. Razem prowadzili cykle "Mijają lata, zostają piosenki", "Wspomnienia pisane dźwiękiem", później także "Słodkie Radio Retro".

 

Posłuchaj
47:00 2019_11_03 13_08_52_PR3_dancing_salon_ulica.mp3 Danuta Lubecka wspomina współpracę z Janem Zagozdą i Danutą Żelechowską (PR, 3.11.2019)

 

Danuta Żelechowska i Jan Zagozda. Fot. Piotr Sadowski/Polskie Radio Danuta Żelechowska i Jan Zagozda. Fot. Piotr Sadowski/Polskie Radio

Jan Zagozda za swoją pracę został wyróżniony statuetką Złotego Mikrofonu Polskiego Radia, Złotym Liściem Retro oraz nagrodą specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - te laury otrzymał wraz z Danutą Żelechowską. 4 listopada 2016 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się benefis Jana Zagozdy. Podczas spotkania redaktor otrzymał medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" z rąk prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk.


Posłuchaj
33:05 Benefis Jana Zagozdy 5 listopada 2016.mp3 Benefis Jana Zagozdy w ramach "Kawiarenki Słodkiego Radia Retro" połączony z wręczeniem medalu "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (PR, 4.11.2016)

 

Barbara Stanisławczyk wręcza Janowi Zagoździe medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Fot. Jacek Konecki/Polskie Radio Barbara Stanisławczyk wręcza Janowi Zagoździe medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Fot. Jacek Konecki/Polskie Radio

Jan Zagozda zmarł 21 listopada 2018 roku w wieku 88 lat. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

IAR/mc

Czytaj także

Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach - ze Śląska na cały świat

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 05:45
Utworzenie polskiej rozgłośni na, wydartym w powstaniach i plebiscytach, Śląsku było kwestią walki o "rząd dusz". 4 grudnia 1927 roku oficjalnie rozpoczęła działalność Rozgłośnia Polskiego Radia w Katowicach, trzecia - po krakowskiej i poznańskiej - przedwojenna stacja regionalna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Gwiżdż. Góral, radiowiec, męczennik

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 05:40
Ten rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz poświęcił życie dla swojego regionu i ojczyzny. Zapłacił za to najwyższą cenę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jan Zagozda - radiowiec, autor audycji muzycznych. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 11:17
W wieku 88 lat zmarł Jan Zagozda, radiowiec, autor audycji muzycznych - "Mijają lata zostają piosenki", "Słodkie Radio Retro". Z Polskim Radiem był związany przez 65 lat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Zagozda archiwalny: brak mi melodyjnych piosenek, bo piosenka to musi być melodia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 16:44
Na warszawskich Powązkach pożegnaliśmy Jana Zagozdę, legendę Polskiego Radia. Z radiofonią związał się jeszcze podczas studiów w 1953 roku. Później zatrudniono go, jako inżyniera dyżurnego. Powodowany pasją do radia i muzyki archiwizował dźwięki warte utrwalenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki powrót "Kawiarenki Słodkiego Radia Retro"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 06:16
W niedzielę 20 stycznia o godzinie 17.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana w Warszawie odbyło się wyjątkowe spotkanie przywołujące wspomnienia z legendarnego cyklu: "Kawiarenka Słodkiego Radia Retro" radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Piotr Sadowski, dziennikarz Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 16:10
Nie żyje jeden z twórców popularnych audycji Polskiego Radia: "Sygnałów Dnia", "Czterech Pór Roku" i "Lata z Radiem". W wieku 75 lat zmarł redaktor Piotr Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Dąbkowski - radiowiec z muzyką w sercu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:00
- Dzięki pracy w radiu i Kurpiom nauczyłem się szacunku do ludzi - mówił w audycji skrzypek z Łomży i prezenter Radia Nadzieja, który na 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobył II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów.
rozwiń zwiń