Historia

Książę Filip był zachwycony Polską. Niezwykłe nagranie z 1975 roku.

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 05:50
Wśród licznych pasji zmarłego 9 kwietnia 2021 roku księcia Filipa ważne miejsce zajmowało jeździectwo. Jako prezydent Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej mąż Elżbiety II spędził 46 lat temu kilka dni w Sopocie, gdzie bawił na III Mistrzostwach Europy w Powożeniu, w Białowieży i Warszawie.
Książę Filip podczas III Mistrzostw Europy w Powożeniu
Książę Filip podczas III Mistrzostw Europy w PowożeniuFoto: PAP/ Janusz Uklejewski

W Archiwum Polskiego Radia zachowało się nagranie rozmowy dziennikarza Polskiego Radia Michała Kubickiego z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Polsce Normanem Reddawayem, w którym dyplomata opowiada o wrażeniach księcia Filipa z pobytu w Polsce w 1975 roku.

Na zawodach w sierpniu 1975 roku książę wystąpił w podwójnej roli – prezydenta Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej i uczestnika. Filip był znakomitym jeźdźcem i woźnicą. W Sopocie wziął udział w maratonie powożenia na dystansie 33 kilometrów.

- Jako zawodnik z pewnością zapamięta ogromne emocje związane z prowadzeniem tych bardzo dużych koni przez same nierówności i ekscytujące miejsca, które występowały na trasie maratonu – relacjonował Norman Reddaway.


Posłuchaj
02:46 ambasador reddaway o sportowych wrażeniach księcia filipa___pz 46634_tr_0-0_10720473084db5f3[00].mp3 Ambasador Reddaway o wrażeniach księcia Filipa z udziału w mistrzostwach [nagranie w języku angielskim] (PR, 9.09.1975)

 

Trasa była trudna. Wiodła m.in. przez wąskie, leśne ścieżki. Ale największym wyzwaniem był fragment trasy prowadzący przez plażę i w wodzie Bałtyku, między innymi pod sopockim molo.

- Założył swój kostium kąpielowy na dzień przed tym, jak musiał pokonać tę trasę i przepłynął pod molo w Sopocie, aby upewnić się, jak wygląda dno, a następnie ponownie przepłynął przez zieloną i mętną wodę na trasie maratonu, aby sprawdzić, czy kamienie lub dziury w dnie nie będą stanowiły zagrożenia. Przygotował się do tego z ogromną starannością. A potem pojechałem z sukcesem w maratonie i myślę, że to musi pozostać dla niego bardzo żywym wspomnieniem jako zawodnika – wyjaśniał dyplomata.

W trakcie zawodów Filip, który sam brał udział w II wojnie światowej, złożył w imieniu uczestników zawodów wieniec na Westerplatte.


Ks Filip 1200 FORUM.png
Konie, trufle, pędzle, skrzydła. Życie księcia Filipa było pełne pasji

W Białowieży i Warszawie  

Po zawodach książę, zapalony miłośnik przyrody, został zaproszony do Białowieży. Kolejnym punktem wizyty był pobyt w Warszawie. Jak relacjonował Norman Reddaway, książę Filip zjadł kolację z Januszem Groszkowskim, członkiem Rady Państwa. Męża królowej Elżbiety miały szczególnie zainteresować osobiste doświadczenia Groszkowskiego z czasów okupacji. Groszkowski jako żołnierz AK brał udział w rozpracowaniu systemu sterowania rakiet V2, wyniki jego badań zostały przekazane Brytyjczykom.

Księciu zasmakowała też polska kuchnia.

- Podczas pobytu w Polsce książę jadł zdecydowanie więcej niż zwykle. Gościnność i hojność była dla niego trochę przytłaczająca – mówił ówczesny ambasador Wielkiej Brytanii.

Wizyta księcia Edynburga była dla ekipy Edwarda Gierka, która akcentowała otwarcie na Zachód, dobrą okazją do wzmocnienia relacji z Wielką Brytanią.

Podczas swojej wizyty w Warszawie książę Edynburga zwiedził Stare Miasto i Wilanów.

- Największe wrażenie na księciu zrobiła odbudowa Zamku Królewskiego. Książę jest bardzo praktycznym człowiekiem. Chciał porozmawiać z budowlańcami, którzy podczas jego wizyty pracowali przy odbudowie – wskazywał dyplomata.


Posłuchaj
13:12 ambasador wielkiej brytanii o pobycie księcia filipa___pz 46633_tr_0-0_10720471084dd9e6[00].mp3 Ambasador Reddaway o wrażeniach księcia Filipa z pobytu w Polsce [nagranie w języku angielskim] (PR, 9.09.1975)

 


Julia Hauke.jpg
Julia Hauke - polska prapraprababcia Williama i Harry'ego

Powrót do korzeni

Książę Filip odwiedził Polskę jeszcze dwukrotnie: w 1993, kiedy wziął udział w ponownym pogrzebie Władysława Sikorskiego w Krakowie oraz 1996 roku, podczas oficjalnej wizyty pary królewskiej w Polsce. Książę odwiedził w ten sposób kraj swoich przodków. Jego prababcia, Julia Hauke, była Polką, córką generała Maurycego Haukego, który zginął z rąk powstańców w dniu wybuchu powstania listopadowego.   

bm

Czytaj także

Konie, trufle, pędzle, skrzydła. Życie księcia Filipa było pełne pasji

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 13:20
Zmarły 9 kwietnia 2021 książę Filip przez długie lata swojego życia mógł oddawać się rozmaitym zajęciom i upodobaniom, choć z niektórych pasji musiał zrezygnować - i to nie tylko w ostatnich latach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koniec najwspanialszej generacji". Dr Przemysław Biskup o śmierci księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:30
- To definitywny koniec generacji wojennej, którą opisują słowa Winstona Churchilla o najwspanialszej chwili i godzinie, o szczycie potęgi brytyjskiej, ale też późniejsza utrata pozycji międzynarodowej przez Wielką Brytanię. Książę Filip był jedną z tych osób, które najdłużej pozostawały aktywne. Jego śmierć oznacza koniec tej generacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje książę Filip. "Był siłą i opoką królowej Elżbiety II"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 20:00
W wieku 99 lat zmarł książę Filip, mąż królowej Elżbiety II. O jego śmierci poinformowała brytyjska rodzina królewska, natomiast flagi na ważnych budynkach państwowych w Zjednoczonym Królestwie zostały opuszczone na znak rozpoczynającej się żałoby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Innowator", "modernizator monarchii". Brytyjska prasa wspomina księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 11:47
"Władza królewska to rola, którą osiąga się przez urodzenie lub małżeństwo. Ale książę Filip był także, być może paradoksalnie, pionierem profesjonalizacji królewskości jako zawodu. Jego pracowitość, podobnie jak pracowitość królowej, przyczyniła się do zmiany kształtu powojennej monarchii" - wspomina małżonka Elżbiety II brytyjski "The Guardian".
rozwiń zwiń