Historia

Jan Szczepkowski - znany rzeźbiarz i artysta przedwojennej Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 05:30
144 lata temu, 8 marca 1878 roku, w Stanisławowie (dzisiaj w Ukrainie znany pod nazwą Iwano-Frankiwsk i położony ok. 80 kilometrów na południe od Lwowa), urodził się Jan Szczepkowski, znany rzeźbiarz i malarz okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Jan Szczepkowski
Jan SzczepkowskiFoto: Wikipedia/domena publiczna

Maska pośmiertna Piłsudskiego

Jego prace są dość liczne nawet w naszych czasach i możemy podziwiać je na elewacjach wielu budynków, szczególnie współczesnej Warszawy. Szczepkowski zasłynął płaskorzeźbami, które obecnie znajdują się choćby na elewacji gmachu Sejmu w Warszawie czy na fasadzie Banku Gospodarstwa Krajowego w stolicy. Co ciekawe, to właśnie Szczepkowski zdejmował maskę pośmiertną Józefa Piłsudskiego i zaprojektował sarkofag Marszałka.

Pod okiem Jacka Malczewskiego

Szczepkowski studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (od 1892 roku). W okresie studiów prowadzili go znani Alfred Daun oraz rektor uczelni Konstanty Laszczka, co ciekawe, rysunku uczył go sam Jacek Malczewski. Nauka ta, czerpiąca wzorce z symbolizmu, kontynuowana była studiami w Paryżu, gdzie artysta zetknął się z nowymi prądami w rzeźbie i malarstwie. Po powrocie do kraju zamieszkał w Krakowie przepojonym ideami Młodej Polski. Wtedy też zatapia się w życiu legendarnej bohemy artystycznej miasta, wykonuje wiele prac dla różnych przedsięwzięć artystycznych luminarzy świata świata kultury... to choćby pierwsze rzeźby portretowe znanych artystów, gipsowe głowy - karykatury do kabaretu "Zielony Balonik" czy pierwsze płaskorzeźby o charakterze sakralnym.

W tym okresie Szczepkowski projektuje także inne studia sakralne, jak choćby ołtarze czy figury Chrystusa. Piotr Szubert, na stronach portalu Culture.pl tak opisuje ten okres krakowski artysty: "Przed I wojną światową artysta zrealizował w Krakowie szereg rzeźb architektonicznych, m.in. płaskorzeźbione popiersia czterech ewangelistów na sklepieniu kościoła św. Floriana, figurę Chrystusa we wnęce pod oknem w prezbiterium kościoła św. Krzyża (...) Około 1915 roku w twórczości Szczepkowskiego zaznacza się tendencja do geometryzacji formy i operowania kanciastym konturem obramowującym sylwety figur. Jednym z najwcześniejszych dzieł świadczących o zachodzącej w pracach artysty zmianie są postaci aniołów adoracyjnych z ołtarza w Krzeszowicach (ok. 1918)".

Doświadczenie I wojny światowej

Artysta, w początkach I wojny światowej, został powołany do wojska, w którym służył jako oficer frontowy, został ciężko ranny pod Kraśnikiem w 1915 roku... i po rekonwalescencji, już jako niezdolnego do bezpośredniej walki, wojsko zatrudniło go do Oddziału Grobów Wojennych. W tamtym czasie zaprojektował co najmniej 25 cmentarzy. Koniec wojny skłonił go do poszukiwania swojego miejsca w Warszawie, gdzie widział dla siebie większe możliwości twórcze. W stolicy zamieszkał już na stałe w 1921 roku, wcześniej przebywając jedynie okresami.

Decyzja o przeprowadzce do Warszawy, która stała się po odzyskaniu niepodległości swoistym centrum kulturalnym kraju, okazała się bardzo dobrym posunięciem Szczepkowskiego. Artysta już w niecały rok po zamieszkaniu w stolicy, w 1922 podjął się także pacy pedagogicznej jako profesor modelowania w Miejskiej Szkole Sztuk Zdobniczych. Dość powiedzieć, że w latach 1925-1939 pełnił w niej funkcję dyrektora. Warto też dodać, że właśnie wtedy wypracował swój styl rzeźby architektonicznej. Szubert tak opisuje cechy tego stylu: "Cechował się on dekoratywną, uproszczoną, zgeometryzowaną formą, nawiązującą do sztuki ludowej, zwłaszcza snycerki góralskiej. Taka propozycja artystyczna spotkała się z w dwudziestoleciu międzywojennym z powszechną aprobatą, zyskując artyście szeroki krąg zwolenników oraz szereg oficjalnych zamówień".

Sukces w Paryżu

Co ciekawe, Szczepkowski swoim stylem potrafił oczarować także zachodnich krytyków i znawców sztuki. "Wielkim zagranicznym sukcesem rzeźbiarza okazało się wystawienie w 1925 roku na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu "Kapliczki Bożego Narodzenia", która została nagrodzona Grand Prix, zakupiona przez Rząd Francuski, a jej autorowi przyniosła przyznanie Legii Honorowej". Co ciekawe możemy oglądać ten piękny ołtarz w oryginale - w kościele w Bourges we Francji, jednak nie musimy tam jechać, bo w Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się jego replika. Warto też dodać, że zainteresowanie tym ołtarzem było ogromne - Francuzi ubiegli w pozyskaniu go przedstawicieli króla Szwecji.

W połowie lat 30. XX wieku projektował i rzeźbił pomniki Stanisława Moniuszki i Wojciecha Bogusławskiego, które stanęły na Placu Teatralnym w Warszawie. Zniszczone podczas wojny zostały odrestaurowane w 1965 roku, w niecały rok po śmierci artysty. W okresie powojennym Szczepkowski często zajmował się restaurowaniem i odbudową przedwojennych zabytków i rzeźb, m.in. pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie. Wykonał także płaskorzeźby dla Huty "Warszawa" oraz słynne już cztery płaskorzeźby umieszczone na gmachu Ministerstwa Energetyki, przedstawiające cztery żywioły: Wodę, Ogień, Powietrze i Ziemię.

Jan Szczepkowski zmarł w połowie lutego 1964 roku w podwarszawskim Milanówku, gdzie zamieszkiwał w swojej willi ostatnie lata życia. Prochy artysty spoczęły na cmentarzu Powązkowski w alei zasłużonych. To niezwykle budujące dla nas móc oglądać tak powszechnie występujące dzieła artystycznej rzeźby... szczególnie na tak ważnym gmachu, jakim jest Sejm. Przy okazji przyjrzyjmy się, bo to sztuka w czystej postaci.

PP

Czytaj także

Tadeusz Makowski. "Malowane na obrazach figurki zbudowane z kół, ostrosłupów i sześcioboków, urzekły wielu odbiorców"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 05:38
Długo poszukiwał swojej artystycznej drogi. W pamięci wielu zapisał się jako autor oryginalnych portretów dzieci. 1 listopada mija 91. rocznica śmierci Tadeusza Makowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stryjeńska. 48. rocznica śmierci niepokornej Zochy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 05:50
28 lutego 1976 roku zmarła Zofia Stryjeńska, malarka, grafik, ilustrator i scenograf, przedstawicielka stylu art déco, obok Tamary Łempickiej najsłynniejsza polska artystka okresu międzywojennego. Dla przyjaciół: "Zocha". Poza twórczością znana była z bezkompromisowej i niekonwencjonalnej postawy życiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Don Kichot i dużo zwierząt. Świat wyobraźni Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 05:50
- Raz pracuję w drewnie, rzeźbiąc, a raz mam napady i maluję po nocy, głównie tabuny koni - opowiadał w jednym z radiowych wywiadów Józef Wilkoń, kreśląc dwa bieguny swoich artystycznych zainteresowań. Wybitny rzeźbiarz i ilustrator kończy 12 lutego 94 lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jacek Malczewski romantyczny". Z wizytą w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 12:17
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można wystawę "Jacek Malczewski romantyczny". W "Rozmowach po zmroku" wybraliśmy się na spacer po niej w towarzystwie Urszuli Kozakowskiej-Zauchy, kurator ekspozycji.
rozwiń zwiń