Historia

Pomnik Marii Konopnickiej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 05:30
57 lat temu, 22 maja 1966 roku, wczesny niedzielnym popołudniem odsłonięto w Warszawie pomnik wielkiej poetki i nowelistki Marii Konopnickiej, ufundowany staraniem dzieci z całej Polski, które na apel dwutygodnika "Płomyczek" złożyły się swoimi datkami w wysokości niebagatelnej wtedy kwoty 600 tysięcy złotych.
Pomnik Marii Konopnickiej w Warszawie
Pomnik Marii Konopnickiej w WarszawieFoto: PAP/Szymon Pulcyn

Monument postawiono w północno-zachodniej części Ogrodu Saskiego, w niewielkiej zatoczce. Jego autorem jest Stanisław Kulon, rzeźbiarz wsławił się m.in. wspaniałym pomnikiem Chwała Saperom stojącym w Warszawie nieopodal Wisłostrady. Artysta za pomnik ten otrzymał Złotą Honorową Odznakę "Za Zasługi dla Warszawy".

Pomnik, dość spokojny w wyrazie, przedstawia siedzącą postać pisarki w naturalnej pozie z bukietem kwiatów spływającym w dół kolan. Poniżej widnieje wyraźny napis: "Marii Konopnickiej – dzieci". Te dzieci to przede wszystkim młodzież Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu, które zamieściły apel na łamach "Płomyczka". Na ten apel odpowiedziały dzieciaki z całej Polski i zebrały ogromną sumę na realizację tego przedsięwzięcia. Sam pomnik przypomina o ważnych dla niego datach: z prawej strony znajduje się na nim napis "Odsłonięty 22 maja 1966 roku". Z lewej zaś strony pojawiła się informacja: "Pomnik ufundowany ze składek dzieci staraniem redakcji "Płomyczka" i Towarzystwa im. Marii Konopnickiej". Dość powiedzieć, że data odsłonięcia pomnika była nieprzypadkowa, bo całość odbywała się w przeddzień 124. rocznicy jej urodzin pisarki.

O Marii Konopnickiej mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Wołowska-Rusińska Maria Konopnicka. Fot. Polona

Maria Konopnicka doczekała się kilku pomników w Polsce i w Ukrainie. Znanym monumentem jest ten w Gdańsku, ale też pomnik nagrobny na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Panteonie Wielkich Lwowian. Co ciekawe, pogrzeb Konopnickiej w październiku 1910 roku odbywał się bez posługi duchownej, która miała zabronione wystąpienia w jej imieniu choćby z uwagi na bardzo krytyczny stosunek pisarki do duchowieństwa i "wiary na pokaz". Nie zawiedli za to mieszkańcy Lwowa, którzy zgromadzili się w liczbie ponad 50 tysięcy, dając przy tym wyraz nastrojów patriotycznych.

Czytaj także:

Pogrzeb Marii Konopnickiej - patriotyczna manifestacja na 50 tysięcy osób

 Lwów. Cmentarz Łyczakowski. Widoczny grobowiec Marii Konopnickiej. Fot. NAC Lwów. Cmentarz Łyczakowski. Widoczny grobowiec Marii Konopnickiej. Fot. NAC

Prezentem od narodu dla Marii Konopnickiej był też piękny dworek w Żarnowcu, w którym obecnie znajduje się jej muzeum.

Dzieci przede wszystkim zapamiętają pisarkę dzięki niezapomnianym okresu dzieciństwa nowelom: "O Janku Wędrowniczku", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko", "Co słonko widziało" czy "Nasza szkapa". Starsi czytelnicy mogą natomiast sięgnąć po liczne poezje autorki, jak choćby piękna i nieśmiertelna "Rota". My zaś możemy w te ciepłe dni udać się na spacer do Ogrodu Saskiego i odwiedzić pomnik Mari Konopnickiej, tak w celu przypomnienia, tak choćby oddać hołd wielkiej pisarce, warto!

PP


Czytaj także

180 lat temu urodziła się Maria Konopnicka, wybitna pisarka i publicystka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 14:58
Maria Konopnicka była wybitną poetką, pisarką i publicystką, tworzącą na przełomie XIX i XX wieku. Działała na rzecz polepszenia losu osób biednych i wykluczonych. Była autorką licznych nowel i utworów dla dzieci, a także tekstu "Roty", która stała się jedną z narodowych pieśni patriotycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konopnicka w świecie rapu i seriale - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 20:36
Posłuchamy interpretacji wierszy Marii Konopnickiej w interpretacji młodego pokolenia raperów, zajrzymy też do pewnej wyjątkowej biblioteki i do świata seriali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrzeb Marii Konopnickiej - patriotyczna manifestacja na 50 tysięcy osób

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 05:55
"Formą władała jak wielcy mistrze, ale musiało w tej poetce być coś więcej, skoro znalazły się tu te tysięczne rzesze" - mówił podczas pogrzebu Marii Konopnickiej wiceprezydent Lwowa Tadeusz Rutowski. 11 października 1910 roku pochowana została polska poetka, pisarka i działaczka niepodległościowa. Kilkugodzinne uroczystości zamieniły się w ogromną patriotyczną manifestację. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Marii Konopnickiej. Magdalena Wołowska-Rusińska o wystawie poświęconej poetce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 08:28
Trwa rok Marii Konopnickiej. Poetka uchodzi do dziś za jedną z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury. W Polskim Radiu 24 o autorce, a także wystawie jej dotyczącej mówiła Magdalena Wołowska-Rusińska kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, autorka ekspozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Maria Konopnicka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 15:00
23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook" - "Mój zegarek" Marii Konopnickiej

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 07:15
W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", sięgamy po raz pierwszy po tekst Marii Konopnickiej, uznawanej za najwybitniejszą poetkę okresu realizmu. Autorka była też nowelistką, pisarką dla dzieci, krytyczką, publicystką, tłumaczką i działaczką społeczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Konopnicka - ciekawsza, niż myślimy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 11:00
- Celem naszych badań było pokazanie wielostronnego portretu Konopnickiej. To jest portret wielokrotny, okazuje się, że Konopnicka ma wiele twarzy, jest: poetką, tłumaczką, reporterką, krytyczką, podróżniczką, dramaturżką - jakby niektórzy powiedzieli - i przede wszystkim, fascynującą kobietą i matką - stwierdziła w "Poranku Dwójki" prof. Maria Jolanta Olszewska. Sięgnęliśmy po publikację "Konopnicka - raz jeszcze" pod redakcją naszej rozmówczyni.
rozwiń zwiń