Historia

Bawaria. Odkryto miecz z epoki brązu w doskonałym stanie. "Takie znaleziska są bardzo rzadkie"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 05:35
W czasie prac archeologicznych przeprowadzonych na południu Niemiec archeolodzy natrafili na miecz sprzed ponad 3000 lat. Broń o unikatowej ośmiokątnej rękojeści zachowana jest w niemal idealnym stanie.
Brązowy miecz odnaleziony przez archeologów w bawarskim Nrdlingen. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków: www.blfd.bayern.de
Brązowy miecz odnaleziony przez archeologów w bawarskim Nördlingen. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków: www.blfd.bayern.deFoto: mat. prasowe/Archäologie-Büro Dr. Woidich/Sergiu Tifui

Naukowcy z Bawarskiego Urzędu Ochrony Zabytków (BLfD) odkryli niecodzienny relikt przeszłości. Podczas badań prowadzonych w mieście Nördlingen w Bawarii w jednym z grobów, w którym pochowano szczątki trzech osób, odkryli wyjątkowy miecz.

"Niemal błyszczy"

Po wstępnej analizie badacze wykazali, że oręż powstał pod koniec XIV stulecia p.n.e. To, co szczególnie zwróciło uwagę archeologów, to fakt, że artefakt był zachowany w wyjątkowo dobrym stanie. Jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Bawarski Urząd Ochrony Zabytków, miecz, mimo że ma 3300 lat, "wciąż niemal błyszczy".

Naukowcy podkreślają, że odnaleziona broń jest wyrobem wysokiej klasy. Miecz został w całości wykonany z brązu, a zdobiona rękojeść ma oktagonalny (ośmiokątny) kształt. Produkcją takiej broni zajmowali się najbardziej wyspecjalizowani fachowcy.

- Produkcja oktagonalnych mieczy była skomplikowana, ponieważ rękojeść była odlewana nad głownią - informują w oświadczeniu badacze.

"Bardzo rzadkie znalezisko"

Wyjątkowy oręż odkryty został w grobie, w którym spoczywały szczątki trzech osób - mężczyzny, kobiety i chłopca. Oprócz miecza naukowcy natrafili również na inne przedmioty wykonane z brązu. Badacze nie wiedzą na razie, czy pochowane w tym grobie osoby były ze sobą spokrewnieni, ale wyposażenie grobowca pozwala przypuszczać, że należeli do wyższej warstwy społecznej.

Niemieccy naukowców nie potrafią odpowiedzieć na pytanie o przeznaczenie odnalezionego miecza. Zaznaczają, że sposób wyważenia oręża świadczy o tym, że służył do wykonywania cięć, jednak nie znaleźli na ostrzu śladów zużycia. Być może więc oktagonalny miecz miał charakter wyłącznie ceremonialny.

Prof. Mathias Pfeil, kierownik Bawarskiego Urząd Ochrony Zabytków, wyjaśnił w wydanym oświadczeniu, że miecz i grób muszą zostać poddane dalszym badaniom, aby można było dokładniej sklasyfikować znalezisko.

- Ale już teraz można powiedzieć: stan zachowania miecza jest niezwykły! Takie znaleziska są bardzo rzadkie - podkreślił prof. Mathias Pfeil.

Bawarski Urząd Ochrony Zabytków/National Geographic/th


Czytaj także

U wybrzeży Izraela wyłowiono miecz krzyżowca. Przeleżał w morzu 900 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 05:45
Ostrze około metrowej długości, w całości pokryte pancerzami pąkli i muszlami innych zwierząt, zostało wydobyte z dna morskiego w pobliżu góry Karmel w Izrealu przez nurka-amatora Shlomiego Katzina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 05:50
W położonej nad rzeką Nogat wsi Parpary w województwie pomorskim archeolodzy z Muzeum Zamkowego w Malborku odkryli cmentarzysko sprzed około 2500 tysiąca lat. Wśród odnalezionych ozdób są unikaty - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż: starożytna nekropolia odkryta w centrum miasta przy dworcu Port Royal

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 05:40
Podczas przygotowań do rozbudowy dworca kolejowego Port Royal archeolodzy natrafili na szczątki pięćdziesięciu osób. Zdaniem badaczy cmentarz pochodzi z II wieku, gdy miasto znajdowało się pod panowaniem Rzymian. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Złodzieje kurhanu zostawili czaszkę wilka. Miała chronić przed zemstą zmarłego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 05:40
Na nietypowe znalezisko natknęli się archeolodzy w miejscowości Cheia w Rumunii: w złodziejskim wkopie do wielkiego kurhanu sprzed 2 tys. lat odkryto czaszkę wilka. Najprawdopodobniej jej celem była "obrona" rabusiów przed zemstą ducha zmarłego.
rozwiń zwiń