Historia

"Szklana pułapka" stała się kinową pułapką dla widzów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 05:35
35 lat temu, w piątkowy wieczór 15 lipca 1988 roku w Los Angeles, miała miejsce premiera pierwszego (jak się później okazało) filmu z serii "Szklana pułapka" w reżyserii Johna McTiernana.
Bruce Willis w Szklanej pułapce, 1988 r.
Bruce Willis w "Szklanej pułapce", 1988 r. Foto: Rights Managed/Mary Evans Picture Librar/Forum

Angielski tytuł filmu brzmiał "Die Hard" i, jakkolwiek tłumacząc to słowo, oznaczał on człowieka, którego trudno zabić, co w rzeczywistości filmowej właśnie tak charakteryzowało głównego bohatera.

Jeśli chodzi o odbiór filmu, rzecz wydawała się co najmniej dziwna: opowiadana historia bożonarodzeniowa w środku gorącego lata na Zachodnim Wybrzeżu ściągnęła do kin tłumy spragnione prawdziwego thrillera akcji. W tym wypadku z genialną rolą Bruce’a Willisa grającego niepokornego nowojorskiego detektywa Johna McClane’a.

Wysokie noty, wysoka frekwencja

Film stał się prawdziwą pułapką dla spragnionych dobrego kina widzów, a opowiadane wydarzenia oglądało się z zapartym tchem od pierwszej do ostatniej minuty ponad dwugodzinnego seansu.

Dość powiedzieć, że nakłady poniesione na film zwróciły się ponad pięciokrotnie, co skłoniło producentów do kolejnych części opowieści o upartym i nieznośnym poruczniku McClane. Jak do tej pory tych filmów pojawiło się pięć i każdy gromadził tłumy w kinach.

"Szklana pułapka", kultowy już film, ma jedną z najwyższych średnich ocen, bo ponad 8,5, w dziesięciopunktowej skali. Notuje również bardzo wysoki odsetek pozytywnych recenzji w porównaniu z innymi filmami. Według jednych źródeł jest to 72 proc. ogółu, a wg innych odsetek ten – z 76 fachowych recenzji branżowych – jest aż 93-procentowy.

Na liście narodowego dziedzictwa

Warto też dodać, że film ten był nominowany do Oscara w czterech kategoriach, nie zdobywając żadnego. Jednak, czym mogą poszczycić się nieliczne kinowe obrazy, w 2017 roku "Szklana pułapka" została wpisana na listę National Film Registry, czyli filmów budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych i przechowywanych w Bibliotece Kongresu. Lista ta powstała w 1988 roku – jej twórcy uznali dzieła filmowe za pełnoprawne dzieła sztuki stanowiące o kulturalnym dorobku Ameryki.

Kto stworzył "Szklaną pułapkę"?

Dla porządku należy również dodać, że zdjęcia do "Szklanej pułapki" były autorstwa holenderskiego reżysera i operatora Jana de Bonta (tego samego, który nakręcił później "Speed: Niebezpieczną prędkość", "Twister" czy "Speed 2: Wyścig z czasem"). Muzykę stworzył kompozytor i aranżer Michael Kamen, współpracujący z największymi gwiazdami, takimi jak Pink Floyd, Erik Clapton, Sting czy Queen. Kamen napisał również muzykę do innych filmów, wśród których są: "Martwa strefa", "Osaczona", "Nieśmiertelny", "X-Men", "Robin Hood: książę złodziei", "Zabójcza broń" (wszystkie części serii) czy do serialu "Kompania braci".

***

Czytaj także:

***

"Szklana pułapka" powstała jako ekranizacja powieści Rodericka Thorpa "Nothing Lasts Forever" ("Nic nie trwa wiecznie"), a scenariusz do niej napisali Steven E. de Souza oraz Jeb Stuart. Reżyser natomiast, John Campbell McTiernan Jr., nakręcił wcześniej jedynie dwa filmy: "Nomads" i "Predator", z których szczególnie ten drugi zyskał sławę. Za to po "Szklanej pułapce" producenci obdarzyli Johna McTiernana zaufaniem i spod jego ręki wyszły takie dzieła, jak: "Polowanie na Czerwony Październik", "Uzdrowiciel z tropików", "Bohater ostatniej akcji", "Szklana pułapka 3", "Trzynasty wojownik" czy "Afera Thomasa Crowna".

PP


Czytaj także

Marlon Brando - ojciec chrzestny współczesnego aktorstwa

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 05:48
100 lat temu, 3 kwietnia 1924 roku urodził się wybitny amerykański aktor Marlon Brando. Swoją legendę zbudował na rolach w kultowych dziś filmach: "Ojciec chrzestny" (1972), "Ostatnie tango w Paryżu" (1972) czy "Czas apokalipsy" (1979). Uważa się, że był pierwszym aktorem filmowym, który zamiast grać - był.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Kieślowski - reżyser życia. Filmy, które musisz zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023 05:55
82 lata temu, 27 czerwca 1941 roku, urodził się reżyser i scenarzysta filmowy, Krzysztof Kieślowski. W swojej twórczości przeszedł od mocnego zaangażowania w dokument, poprzez kino moralnego niepokoju aż do europejskiego kina psychologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indiana Jones powraca na ekrany. 5 ciekawostek, których prawdopodobnie nie wiedzieliście o najsłynniejszym archeologu kina

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 05:50
Był spełnieniem marzenia Spielberga o bohaterze pokroju Bonda, o mało nie skończył z pokaźnym wąsem. Niewiele jest tak rozpoznawalnych ikon X Muzy, jak ten archeolog-poszukiwacz skarbów. Najnowszy, podobno ostatni, film o przygodach Indiany Jonesa -  "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia" - wchodzi na ekrany polskich kin już w piątek 30 czerwca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski Indiana Jones, czyli pięć ekranowych wcieleń Pana Samochodzika

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2023 05:50
Świat przygodowej prozy Zbigniewa Nienackiego już od niemal 60 lat przyciąga filmowców. W dniu premiery kolejnej adaptacji "Pana Samochodzika i templariuszy" zachęcamy do przyjrzenia się ekranowym realizacjom powieści o historyku sztuki, który szukał przygód.
rozwiń zwiń