Historia

Pocztówka, czyli słowo wymyślone przez Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 05:30
122 lata temu, 27 listopada 1922 roku, słynny pisarz Henryk Sienkiewicz zgłosił w konkursie na polską nazwę karty pocztowej słowo "pocztówka".
Teatr Miejski i ul. Warszawska w Katowicach na starej pocztówce z początków XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Od połowy XVIII wieku Górny Śląsk pozostawała pod panowaniem pruskim
Teatr Miejski i ul. Warszawska w Katowicach na starej pocztówce z początków XX w. ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Od połowy XVIII wieku Górny Śląsk pozostawała pod panowaniem pruskimFoto: wikipedia, domena publiczna

Od karty korespondencyjnej do pocztówki

Właściwsze jest jednak stwierdzenie, że był to konkurs na polski odpowiednik francuskiego określenia "karta korespondencyjna". Konkurs został zorganizowany przez redakcję "Słownika języka polskiego" i odbył się przy okazji Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie, odbywającej się w drugiej połowie listopada 1900 roku. Wystawa odniosła ogromny sukces  - zobaczyło ją ponad 16 tysięcy zwiedzających. Głównym zadaniem tego konkursu było wymyślenie jednowyrazowej nazwy dla karty pocztowej, zyskującej sobie coraz więcej zwolenników. Już wtedy znajdowało się w Europie wielu zbieraczy czy kolekcjonerów dziedziny zwanej deltiologią (filokartystyka).

Dość powiedzieć, że na konkurs wpłynęło blisko 300 propozycji nazw, które w swoim zamyśle miały dać polski ekwiwalent czegoś, co z języków zaborców nosiło tymczasowe nazwy - z rosyjskiego "odkrytka", bądź z niemieckiego "korespondentka".

Dowcip pisarza

Historia tej jedno-kartkowej formy korespondencyjnej sięga roku 1840, kiedy to angielski pisarz, kompozytor i dowcipniś Theodore Edward Hook wysłał do siebie samego pierwszą kartę pocztową. Data stempla pocztowego to 14 lipca 1840 roku. Jak się później okazało była dowcipem pisarza, który chciał sprawdzić, czy można wysłać kartkę z obrazkiem na zapisany na niej adres.

Tę pierwszą pocztówkę Hook wymyślił osobiście i jak podaje dziennik brytyjski "The Telegraph": "Penny Penates to pocztówka wykonana z papieru. Z przodu znajduje się ręcznie rysowana kolorowa ilustracja przedstawiająca zebranie karykaturalnych urzędników pocztowych z ogromnymi piórami, siedzących wokół powiększonego kałamarza z napisem "Oficjalny". Po lewej i prawej stronie kałamarza pojawiają się odpowiednio słowa "Penny" i "Penates". W religii starożytnego Rzymu Penaci byli strażnikami magazynu lub gospodarstwa domowego. Z tyłu widnieje napis "Theodore Hook Esq, Fulham"; znaczek Penny Black jest umieszczony w prawym górnym rogu jako opłata pocztowa. Okrągły stempel pocztowy pod adresem Fulham jest datowany na 14 lipca 1840 r.".

Co ciekawe, pocztówka ta ma naklejony pierwszy na świcie samoprzylepny znaczek pocztowy, stosowany właśnie do pocztówek.

"Bezkopertka lub otwartolist"

Jednak historia, oprócz tego dowcipu, notuje także fakt ustanowienia oficjalnej formy korespondencji w cesarstwie austro-węgierskim z dniem 1 października 1869 roku, a "karta korespondencyjna" przedstawiała herb cesarski Austrii i dwugłowy orzeł na Węgrzech. W Niemczech pierwsze projekty pocztówek pojawiły się już rok później, choć data pierwszej oficjalnie wysłanej pocztówki widnieje na stemplu z 18 lipca 1872 roku, a sama kartka przedstawia część starówki Getyngi.

Pocztówka wielkanocna z dwudziestolecia międzywojennego Pocztówka wielkanocna z dwudziestolecia międzywojennego

Karolina Dzimira-Zarzycka, w ciekawym artykule "Bezkopertka lub otwartolist, skąd się wzięła nazwa pocztówka?", na stronach portalu "Historia Poszukaj" opisuje dzieje powstania tej nazwy. Przytacza wiele z tych, które pojawiły się w konkursie i wskazuje autora określenia "pocztówka". Czytamy tam: "Nie dziwi więc, że wśród pomysłów pojawiły się takie nazwy, jak "bezkopertka", "niezalepka" czy "otwartolist". (...) Karty korespondencyjne nie zastępowały tradycyjnych listów (stąd "nibylist", "śmieciuszka", "kartolist"), ale pozwalały zaoszczędzić papier i czas (dlatego moglibyśmy nazywać pocztówkę "oszczędnicą"). (...) Do tego właśnie nawiązywały propozycje nadania tej pocztowej nowości nazw: "jawka", "nagopis", "niedyskretka", "naguska", "odsłonka" albo "oglądka". (...) Skoro więc można było zanotować szybko jedynie kilka zdań, dlaczego nie mielibyśmy mówić "kilkusłówka", "wiadomostka", "pisemko", "zwiastunka", "dopiśnica" czy "pośpieszka"? Albo nawet "listowstręt", jak proponował uczestnik konkursu zapewne nielubiący pisać długich listów".

Pocztówka z 1909 roku przedstawiająca dzieci lepiące bałwana
Pocztówka z 1909 roku przedstawiająca dzieci lepiące bałwana

Jedną z zasad konkursu był wybór pięciu nazw, z których w plebiscycie wybrano tę zwycięską. W dalszej części artykułu autorka pisze: "Jury wybrało pięć propozycji: "liścik", "listówka", "otwartka", "pisanka" i "pocztówka". Na najlepszą nazwę mogła zagłosować każda osoba odwiedzająca wystawę. Ostatecznie ― otrzymując 141 głosów ― wygrała oczywiście "pocztówka", propozycja zgłoszona przez "Marię z B.". Dopiero po rozwiązaniu konkursu okazało się, że pod tym pseudonimem ukrył się… sam Henryk Sienkiewicz!"

Dlatego dzisiaj możemy sięgnąć do naszych domowych zbiorów pocztówek, bo chyba każdy posiada przynajmniej kilka, szczególnie tych ważnych związanych z różnymi istotnymi chwilami życia, tych okolicznościowych, tych z życzeniami czy po prostu z wakacyjnymi pozdrowieniami, bogatsi o wiedzę skąd wzięła się polska nazwa tej formy korespondencji.

PP


Czytaj także

Czy Polacy dobrze mówią po polsku?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 17:59
Mówi się, że język polski jest jednym z najtrudniejszych do nauczenia. Wielu obcokrajowców ma z nim spory problem. Jednak nam również zdarza się błędnie wypowiadać w ojczystym języku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Które polskie słowa są najtrudniejsze dla obcokrajowców?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 12:45
Czy naukę języka polskiego jako obcego można porównać do nauki angielskiego czy raczej chińskiego przez Polaka? I co w naszym języku sprawia obcokrajowcom najwięcej trudności? Na te pytanie odpowiadali goście Jedynki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pieseł z kotełem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:30
Gdy skierujemy językowy teleskop na zwierzęta, zobaczymy koteła, pieseła, chomikeła, konieła, myszeła, jeżeła, tygryseła, a nawet leweła. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe "-izmy", czyli jak zwyczaj staje się filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 13:24
– Tworzymy dużo wyrazów z zakończeniem "-izm". Mówią one o nas coś ciekawego – wyjaśniała prof. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego działającego przy Centrum Współpracy i Dialogu UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego tak bardzo lubimy skracać wyrazy?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:30
O skróconych wyrazach zakończonych na samogłoskę porozmawiają dr Agata Hącia i prof. Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego działającego przy Centrum Współpracy i Dialogu UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choinka, ułani i stajenka betlejemska. Historia bożonarodzeniowych pocztówek

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2022 05:45
Zwyczaj wysyłania świątecznych kartek z życzeniami upowszechnił się na ziemiach polskich wraz z początkiem XX wieku. Ówczesne pocztówki trochę różniły się jednak od tych współczesnych - rzadko można było na nich spotkać Świętego Mikołaja, królowały natomiast sceny biblijne, ilustracje przedstawiające zimowe zabawy i obrazki nawiązujące do historii Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych" - skarby języka polskiego. Stare gady i gadanie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 06:30
Kampania Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych" została doceniona przez Akademię Mistrzów Mowy Polskiej. Tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej, w tegorocznej odsłonie, powędrował do twórców inicjatywy "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń