Historia

Lubelskie. Neolityczne narzędzie odnalezione w dolinie rzeki Wieprz

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 05:40
W miejscowości Drążgów w powiecie ryckim dokonano przypadkowego odnalezienia narzędzia określanego jako wiórowiec – sztylet. Artefakt pochodzi z neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej, datowanej na 4100 – 3650 p.n.e. Ze względu na kunszt wykonania przypuszcza się, że przedmiot należał do osoby o wysokim statusie społecznym.
Wiórowiec - sztylet odkryty w Drążgowie w woj. lubelskim
Wiórowiec - sztylet odkryty w Drążgowie w woj. lubelskimFoto: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków za archiwum WUOZ w Lublinie / Facebook

O odkryciu krzemiennego retuszowanego wióra (kamiennego podłużnego narzędzia o długości większej niż dwukrotna szerokość) poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W literaturze archeologicznej przedmioty tego typu określane są jako wiórowce-sztylety.

"Atrybut wysokiego statusu społecznego"

- Tak dobrze zachowane wiórowce, w całości, spotykane są przede wszystkim w obiektach grobowych. W związku z tym należy się spodziewać obecności tego typu obiektu w okolicy miejsca odkrycia. Ze względu na kunszt wykonania można przypuszczać, że wiórowiec-sztylet stanowił atrybut wysokiego statusu społecznego osoby go noszącej - podaje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

"Przemawia za tym również fakt, że tego typu przedmioty spotykane są tylko przy niektórych pochówkach", czytamy w komunikacie. O pozycji, jaką za życia miał zmarły, może świadczyć np. lokalizacja wiórowców-sztyletów przy pochówku. Umieszczane były one np. przy głowach, na klatkach piersiowych (żebrach) oraz w okolicach bioder.

- Na terenie Polski odkryto do tej pory jedynie kilkanaście grobów z tego typu wyposażeniem. Głównie na terenie wschodniej Lubelszczyzny, między Wieprzem a Bugiem - opisuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, powołując się na artykuł prof. Anny Zakościelnej z Instytutu Archeologii UMCS na temat wiórowców-sztyletów.

Artefakt z neolitu

Odnaleziony w miejscowości Drążgów wiórowiec-sztylet ma długość ok. 13 cm. Wykonano go z krzemienia wołyńskiego. Jego wierzchołek uformowany został pazurowato, natomiast do formowania krawędzi użyto skośnego retuszu rynienkowatego.

- Długie wióry i różne odmiany wiórowców są stałym elementem inwentarzy krzemiennych neolitycznej kultury lubelsko-wołyńskiej (4100 – 3650 p.n.e.), z którą należy wiązać również i nasz egzemplarz - podaje w komunikacie Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

***

***

Obecnie zabytek znajduje się w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie będzie szczegółowo opracowywany. Wykonane zostaną m.in. badania traseologiczne, które pozwolą ustalić funkcję przedmiotu na podstawie zachowanych śladów powstałych w trakcie jego użytkowania. Wiórowiec docelowo przekazany zostanie do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Nauka w Polsce/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/th

Czytaj także

W powiecie chełmińskim odkryto miejsce składania ofiar sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Dziesiątki ozdób wykonanych z brązu: naszyjniki, bransolety, nagolenniki, ozdobne szpile, a także liczne ludzkie kości to zdaniem archeologów pozostałości po rytuałach ofiarnych dokonywanych w tym miejscu dwa i pół tysiąca lat temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie: Monety, militaria i tajemniczy amulet. Owocne prace archeologiczne w Darominie

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 05:45
Monety z okresu rzymskiego, militaria i elitarne przedmioty ze średniowiecza oraz tajemniczy amulet. To tylko niektóre z artefaktów, które badacze odkryli podczas prac archeologicznych w Darominie. Zdaniem naukowców liczne znaleziska mogą świadczyć o obecności w tym miejscu średniowiecznego dworu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelskie. Krzemienne przedmioty sprzed tysięcy lat odkryte na polu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 05:40
Fragment siekiery oraz grot do oszczepu zostały odkryte przypadkowo przez rolnika podczas prac rolnych. Znaleziska liczą nawet kilka tysięcy lat. O odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie. Odkryto niezwykłą późnośredniowieczną szlufkę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 05:41
W okolicy Kamienia Pomorskiego pasjonat historii dokonał odkrycia szlufki do zawieszania kluczy lub sakiewki z okresu późnego średniowiecza. Dotychczas na terenie Europy odkryto zaledwie kilkanaście tego typu przedmiotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: szukano odkładnicy do pługa, odkryto bezcenną monetę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
W okolicy Duniewa w powiecie kamieńskim odkryto renesansowy talar książąt saksońskich. Informację o znalezisku podało Stowarzyszenie im. św. Korduli. Okazało się, że na monetę natrafiono podczas przeszukiwania pola jednego z rolników, który zgubił część od pługa.
rozwiń zwiń