Historia

Z mogił wyziera bieda

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:00
W Giżycku ekshumowany jest XIX-wieczny cmentarz, wydobyto ponad sto dwadzieścia ciał.

W centrum Giżycka ekshumowany jest XIX-wieczny cmentarz, dotąd wydobyto ponad sto dwadzieścia ciał.

- Z mogił wyziera bieda mazurskiego miasteczka – mówi archeolog Jerzy Marek Łapo. W miejscu dawnej nekropolii ma stanąć fontanna.

Ekshumowany cmentarz leży w centrum miasta przy ul. Warszawskiej. Od lat 60. w tym miejscu był park, a ówczesne zapisy urzędników stwierdzają, że cmentarz został ekshumowany. - Mimo to spodziewaliśmy się, że w rewitalizowanym parku możemy napotkać szczątki, nie sądziłam jednak, że aż tyle - powiedziała burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska.

Pracujący na dawnym cmentarzu archeolog Jerzy Marek Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powiedział, że powojenna ekshumacja, o której mówi Piotrowska, objęła nie więcej niż 400 pochówków, pozostałym grobom usunięto jedynie naziemną część. Historycy spodziewają się znalezienia w sumie ok. 200 ciał. Już ekshumowano ich ponad 120.

- Wydobyte szczątki przewożone są do dawnej kaplicy, gdzie oczekują na analizę antropologiczną, która przyniesie podstawowe informacje o poszczególnych zmarłych, tj.: ich wiek, płeć, ewentualne schorzenia, na które cierpieli, oczywiście o ile pozwoli na to stan kości. Niektóre są silnie poprzerastane przez korzenie. Kości każdego ze zmarłych są umieszczane w oddzielnym pojemniku - mówi Łapo. I Dodaje, że wstępne oględziny wskazują, że dawni mieszkańcy Giżycka cierpieli m.in. na deformacje kręgosłupa czy zrośnięcia członów palcowych u rąk. Odkryto też szkielet młodej kobiety, która przeszła złamanie kości udowej z rozszczepieniem i przemieszczeniem części kości - zrośnięta noga była krótsza o 8 cm.

Ekshumowany cmentarz w centrum Giżycka został założony na początku XIX w., po pożarze miasta w 1822 r. W części, gdzie prowadzone są badania wykopaliskowe grzebani byli mieszkańcy miasta, na pewno w przeważającej liczbie wyznania ewangelickiego, choć są oni anonimowi. - Należy zakładać z dużym prawdopodobieństwem, iż do dzisiaj nawet w samym Giżycku mogą mieszkać ludzie, których praprzodkowie i krewni zostali pogrzebani w tej najstarszej części dawnego cmentarza komunalnego - uważa Jerzy Marek Łapo.

Prace wykopaliskowe w centrum Giżycka zakończą się najprawdopodobniej na początku września - wszystko zależy od liczby pochówków. Po zakończeniu analiz antropologicznych planowany jest powtórny, ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Giżycka, które wówczas nazywało się Lec.

(pd)

Czytaj także

Pierwsi Europejczycy byli kanibalami?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 10:30
Pierwsi przedstawiciele naszego gatunku, Homo sapiens, którzy przybyli do Europy, mogli uprawiać rytualny kanibalizm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na budowie znaleziono szczątki mamuta

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 13:52
Na niezwykłe znalezisko, półmetrowy fragment ciosu mamuta, natrafiono podczas budowy drogi krajowej nr 7 Gdańsk-Warszawa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcieli przemycić Kaligulę

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2011 07:00
Odnaleziono i ocalono przed wywozem bezcenną statuę rzymskiego cesarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tresowane bakterie ratują zabytki!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 08:00
Włoski mikrobiolog potrafi przygotować mikroorganizmy do odnawiania fresków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rytualny grób psa

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 13:00
Archeolodzy odnaleźli pochówek sprzed 8000 lat.
rozwiń zwiń