X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mija 60. rocznica misji archeologicznej prof. Kazimierza Michałowskiego

03.02.2021 12:02
2 lutego 1961 roku misja archeologiczna pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii, gdzie odkryto dobrze zachowane ruiny chrześcijańskiego kościoła. Było to najważniejsze odkrycie w historii polskiej archeologii.
Audio
  • Freski w Faras - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Freski w Faras
Freski w FarasFoto: MNW/materiały prasowe

Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje jubileusz 60-lecia rozpoczęcia polskich wykopalisk na terenie starożytnego miasta Faras w Sudanie.

Malowidła, odkryte przez polskich archeologów w ruinach chrześcijańskiego kościoła, pochodzące z okresu między VII a XIII wiekiem, trafiły tylko do Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie i do warszawskiego Muzeum Narodowego. Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie jest jedyną w Europie ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w muzeum stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów. Jubileusz ma przypomnieć o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś.

W ramach obchodów 60-lecia sukcesu ekipy prof. Michałowskiego zaplanowano nie tylko wydanie książki prezentującej niepublikowane dotąd zdjęcia i inne materiały archiwalne z wykopalisk, ale też spotkania i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i publiczności. Udział w nich zapowiedzieli wybitni archeolodzy i badacze kultury nubijskiej, w tym prof. Stefan Jakobielski, uczestnik polskich wykopalisk w Faras. Dodatkowo w MNW odbędą się dwie międzynarodowe konferencje naukowe. Wydarzenia są przygotowywane we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, a także muzealników i nubiologów z całego świata.

Obchody potrwają do jesieni 2022 roku.

IAR/ep

Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie

02.02.2021 08:00
Brexit i pandemia zmieniły życie mieszkańców Wysp Brytyjskich. Od 1 stycznia 2021 roku nie można bez wizy przyjechać i osiedlić się na Wyspach czy podjąć pracy. Emigranci, którzy mieszkali i pracowali w UK przed 2021 rokiem, mogli wystąpić i uzyskać status osiedleńca.

ORPEG: poszukiwani są nauczyciele do pracy w polskich szkołach za granicą

02.02.2021 14:13
Mają oni dwa zadania: uczyć dzieci i uczyć polskości – mówi wiceszefowa Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Małgorzata Kamińska.

25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie

02.02.2021 14:51
1 lutego 1996 roku działalność rozpoczął Instytut Polski w Wilnie. Placówka zajmuje się nie tylko promocją polskiej kultury i nauki, ale podejmuje też trudne polsko-litewskie sprawy.