Redakcja Polska

Mija 60. rocznica misji archeologicznej prof. Kazimierza Michałowskiego

03.02.2021 12:02
2 lutego 1961 roku misja archeologiczna pod kierownictwem profesora Kazimierza Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii, gdzie odkryto dobrze zachowane ruiny chrześcijańskiego kościoła. Było to najważniejsze odkrycie w historii polskiej archeologii.
Audio
  • Freski w Faras - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Freski w Faras
Freski w FarasFoto: MNW/materiały prasowe

Muzeum Narodowe w Warszawie świętuje jubileusz 60-lecia rozpoczęcia polskich wykopalisk na terenie starożytnego miasta Faras w Sudanie.

Malowidła, odkryte przez polskich archeologów w ruinach chrześcijańskiego kościoła, pochodzące z okresu między VII a XIII wiekiem, trafiły tylko do Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie i do warszawskiego Muzeum Narodowego. Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie jest jedyną w Europie ekspozycją zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w muzeum stanowi dziś największy i najcenniejszy zespół zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów. Jubileusz ma przypomnieć o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś.

W ramach obchodów 60-lecia sukcesu ekipy prof. Michałowskiego zaplanowano nie tylko wydanie książki prezentującej niepublikowane dotąd zdjęcia i inne materiały archiwalne z wykopalisk, ale też spotkania i panele dyskusyjne z udziałem ekspertów i publiczności. Udział w nich zapowiedzieli wybitni archeolodzy i badacze kultury nubijskiej, w tym prof. Stefan Jakobielski, uczestnik polskich wykopalisk w Faras. Dodatkowo w MNW odbędą się dwie międzynarodowe konferencje naukowe. Wydarzenia są przygotowywane we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, a także muzealników i nubiologów z całego świata.

Obchody potrwają do jesieni 2022 roku.

IAR/ep

Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie

02.02.2021 08:00
Brexit i pandemia zmieniły życie mieszkańców Wysp Brytyjskich. Od 1 stycznia 2021 roku nie można bez wizy przyjechać i osiedlić się na Wyspach czy podjąć pracy. Emigranci, którzy mieszkali i pracowali w UK przed 2021 rokiem, mogli wystąpić i uzyskać status osiedleńca.

ORPEG: poszukiwani są nauczyciele do pracy w polskich szkołach za granicą

02.02.2021 14:13
Mają oni dwa zadania: uczyć dzieci i uczyć polskości – mówi wiceszefowa Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Małgorzata Kamińska.

25 lat temu zaczął działać Instytut Polski w Wilnie

02.02.2021 14:51
1 lutego 1996 roku działalność rozpoczął Instytut Polski w Wilnie. Placówka zajmuje się nie tylko promocją polskiej kultury i nauki, ale podejmuje też trudne polsko-litewskie sprawy.