Redakcja Polska

W Archiwum Akt Nowych zaprezentowano dokumentację dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości

10.11.2023 16:19
W przededniu Święta Niepodległości Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprosiło przedstawicieli mediów na prezentację unikatowych materiałów archiwalnych z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości.  
Audio
  • Z Rafałem Kierzkowskim, z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało bogatą dokumentację dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało bogatą dokumentację dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległościFoto: Maria Wieczorkiewicz

- W Archiwum Akt Nowych zachowała się wyjątkowo bogata dokumentacja dotycząca odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 - mówił Polskiemu Radiu dla Zagranicy Rafał Kierzkowski z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Są to między innymi materiały Tymczasowej Rady Stanu, Rady Regencyjnej oraz Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa, wśród nich wyróżnia się dokument przekazany przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu z 14 listopada 1918 roku oraz uwierzytelniona kopia z roku 1937 dokumentu wcześniejszego o trzy dni, z 11 listopada 1918 roku, kiedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, to właśnie ten dzień w sposób symboliczny uznano za datę  odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każdy z dokumentów z czasów budowania państwa polskiego po okresie zaborów jest na swój sposób bezcenny, ale zdaniem Rafała Kierzkowskiego unikatem i swoistą teczką 01 z zasobów Archiwum Akt Nowych jest dokument przekazania całości władzy  przez Radę Regencyjną Józefowi Piłsudskiemu z 14 listopada 1918 roku. Możemy w nim przeczytać:

Do Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego.

Stan przejściowy podziału zwierzchniej władzy państwowej, ustanowionej odezwą z dnia 11 listopada 1918 roku, nie może trwać bez szkody dla powstającego Państwa Polskiego.

Władza ta powinna być jednolita.

Wobec tego, kierując się dobrem Ojczyzny, postanawiamy Radę Regencyjną rozwiązać, a od tej chwili obowiązki nasze i odpowiedzialność względem narodu polskiego w Twoje ręce, Panie Naczelny Dowódco, składamy do przekazania Rządowi Narodowemu.

Dokument podpisali: ksiądz  biskup Aleksander Kakowski, Zdzisław Lubomirski i Józef Ostrowski, opatrzony jest też okrągłą  pieczęcią Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego.

O innych, zachowanych w zasobie Archiwum Akt Nowych archiwaliach związanych z procesem odzyskiwania przez Polskę 105 lat temu niepodległości, Rafał Kierzkowski mówił w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz.

Polska muzyka sakralna po raz trzeci zabrzmi w samym sercu Londynu

07.11.2023 12:26
Festiwal Joy & Devotion, zorganizowany przez warszawski Instytut Adama Mickiewicza, powraca do kościoła St Martin-in-the-Fields, celebrując bogatą tradycję polskiej muzyki sakralnej na przestrzeni wieków.

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.  

Siostra Bernadeta Pasińska o łączności z ojczyzną, oddaloną tysiące kilometrów od Australii

09.11.2023 15:29
- Wróciłam tuż przed pandemią. Osiemnaście lat to bardzo długi okres czasu. Inaczej wyglądała sytuacja gospodarcza Polski, kiedy wylatywałam do Australii w 2001 roku. W tym czasie zmieniła się również sytuacja ekonomiczna Polaków, którzy w ostatnich latach wyjeżdżali do Australii głównie ze względów turystycznych. Polacy po wojnie, czy w latach 80. wyjeżdżali ze względów ekonomicznych czy politycznych. Wyjechałam jako bardzo młoda osoba, ten czas na pewno mnie ubogacił. Wróciłam jako osoba dojrzalsza – mówi siostra Bernadeta Pasińska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Instytut Adama Mickiewicza jak co roku włącza się w obchody Święta Niepodległości

10.11.2023 14:06
W tym roku Instytutu Adama Mickiewicza przygotował z tej okazji dwa zagraniczne koncerty: finałowy koncert III festiwalu Joy & Devotion w Londynie i wykonie koncertowe „Halki” Moniuszki w Teatro Real w Madrycie z udziałem Piotra Beczały.

Biuro "Niepodległa" zaprasza na wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2023 08:01
11 lstopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro "Niepodległa" koordynuje inicjatywy wpisujące się w obchody rocznicowe zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.