Redakcja Polska

Rynek pracy 2023. „Polacy wracający z emigracji znajdą dla siebie zatrudnienie”

04.03.2023 12:12
Polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji. Cały czas słyszymy o nadchodzącym kryzysie gospodarczym, przejmujemy się rosnącymi cenami , inflacją. Rzeczywiście w gospodarce ze względu na popandemiczne zawirowania i wojnę na Ukrainie, dzieje się wiele bardzo trudnych procesów. Mimo tego rynek pracy w Polsce jest stabilny i bezrobocie utrzymuje się na rekordowo niskich poziomach – mówi Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Audio
  • Z Pawłem Śliwowskim, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego o kondycji polskiego rynku pracy na początku 2023 roku rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Rynek pracy 2023. Polacy wracający z emigracji znajdą dla siebie zatrudnienie
Rynek pracy 2023. „Polacy wracający z emigracji znajdą dla siebie zatrudnienie”Foto: shutterstock Ground Picture

Ekspert wskazuje, że taka koniunktura częściowo wynika z problemów demograficznych w Polsce. „Mamy w Polsce sytuację, że co roku więcej osób odchodzi na emeryturę niż wchodzi na rynek pracy. I z tego strukturalnego braku pracowników wynika przejściowo ta siła polskiego rynku pracy. Wchodziliśmy z dużymi niedoborami kadrowymi w okres kryzysu w wielu sektorach i to nas obecnie ratuje. To jest ta poduszka bezpieczeństwa, dzięki której firmy nie muszą zwalniać, co najwyżej ograniczają lub wstrzymują rekrutacje na nowe stanowiska” - wyjaśnia Paweł Śliwowski, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Bezrobocie w Polsce jest obecnie jednym z najniższych w Europie. Oczywiście inną kwestię stanowi wysokość wynagrodzeń i siły nabywczej tych wynagrodzeń. Tu wciąż jesteśmy za tymi najbogatszymi krajami i moc polskich wynagrodzeń niestety jest niższa. Na szczęście są sektory, w których standard pracy oraz wysokość wynagrodzeń dogania lub jest adekwatny do zachodnioeuropejskich rynków pracy. Obserwujemy to zwłaszcza na rynku IT, specjalistów od programowania, zarządzania sieciami internetowymi czy tworzenia aplikacji. To są ludzie, którzy pracując w polskich firmach są wynagradzania na poziomie światowym. A biorąc pod uwagę relatywnie niższe koszty życia w Polsce można wnioskować, że są to bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia – wnioskuje gość audycji Kierunek Polska.

Z Pawłem Śliwowskim, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o kondycji polskiego rynku pracy na początku 2023 roku rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję „Kierunek: Polska” zapraszamy w każdy wtorek o 17.45.


Agata Konrhauser-Duda spotkała się w Białym Domu z Jill Biden

02.03.2023 08:54
Rozmowa dotyczyła między innymi pomocy uchodźcom z Ukrainy. O spotkaniu poinformowała w mediach społecznościowych Pierwsza Dama USA.

W Brukseli powstała nieformalna ambasada demokratycznej Białorusi

02.03.2023 12:00
Na jej otwarcie w samym centrum belgijskiej stolicy przyleciała była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda: uważam udział Polski w odbudowie Ukrainy za naturalny

03.03.2023 14:31
Uważam udział Polski w procesie odbudowy Ukrainy za całkowicie naturalny i wręcz niezbędny - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nasze firmy zapewne wezmą udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki.