Redakcja Polska

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

17.11.2023 12:50
Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Audio
  • Z Anną Krajewską o powrocie ze Stanów Zjednoczonych w Bieszczady rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Anna Krajewska wróciła ze Stanów Zjednoczonych w Bieszczady podczas drugiej fali pandemii covid.
Anna Krajewska wróciła ze Stanów Zjednoczonych w Bieszczady podczas drugiej fali pandemii covid.Foto: arch. prywatne Anny Krajewskiej

- Nie miałam wielkich oczekiwań. Moje jedyne wyobrażenie powrotu było takie, że znajdę sobie nowe miejsce. Wiadomo, że musiałam też znaleźć nową pracę, gdzie mogłam pracować zdalnie, co podczas pandemii nie było trudne. Dalej pracuje w poligrafii, na rynek amerykański i w amerykańskich godzinach pracy więc nigdy się nie przestawiłam po powrocie. Jest różnica w zarobkach, to jest ten negatywny element, który dopiero teraz wypracowuje, żeby dojść do tego poziomu, co w Stanach. Komfortowe w mojej pracy jest to, że mając komputer mogę wykonywać pracę grafika w każdym miejscu, tylko pracodawca musi się na to zgodzić i takie warunki negocjowałam - mówi Anna Krajewska.

- Jestem z Bieszczad, zatem wyjechanie z miasta do terenów otwartych, w góry, było rozsądne. Biorąc pod uwagę restrykcje jakie mieliśmy narzucone, było to również komfortowe. A wracanie do domu, do rodziny, do terenu, który się zna, było łatwiejsze niż wyjechanie gdzieś indziej. Jestem urzeczona terenem na którym mieszkam. Uprawiam sporty więc nieograniczona przestrzeń to dla mnie idealne miejsce. Natomiast jestem zawiedziona tym, że kulturowo zmierzamy w stronę amerykanizacji. Zawiodła mnie również jakość jedzenia dlatego wróciłam do podstaw - ogródek i gotowanie – przyznaje gość audycji Kierunek: Polska.

Z Anną Krajewską, o powrocie ze Stanów Zjednoczonych w Bieszczady, rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45


Rusza 4. edycja kampanii #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających za granicą

08.11.2023 10:26
Dlaczego warto dbać i rozwijać znajomość języka polskiego, polskiej kultury i historii. Jakie realne korzyści przynosi dwujęzyczność. To główne tematy 4. edycji kampanii edukacyjnej #KtoTyJesteś adresowanej do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Realizatorem działań jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.   

Polskie ślady w Szkocji. Wystartowała kampania #WiemKimJestem

10.11.2023 15:24
8 listopada, z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Edynburgu oraz Stowarzyszenia Edus, rozpoczęła się kampania zachęcająca polskich rodziców do zapisywania dzieci do szkół polonijnych.

Praga: pierwszoklasiści ze Szkoły Polskiej zostali pasowani na uczniów

11.11.2023 15:14
Ponad dwadzieścioro pierwszoklasistów ze Szkoły Polskiej w Pradze zostało dziś pasowanych na uczniów. Zorganizowana w Narodowe Święto Niepodległości uroczystość odbyła się w polskiej ambasadzie w stolicy Czech.

Program mentorski EmpowerPL wsparciem dla polskich studentów na zagranicznych uczelniach

13.11.2023 13:29
Rozszerzony o studentów z Ukrainy program powstał z inicjatywy międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego Boston Consulting Group oraz Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.