Raport Białoruś

Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji. Łukaszenka: jednak tranzytu nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 12:52
Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka powiedział, że zgodnie ze zobowiązaniami jego kraj będzie dbać o to, aby towary objęte przez Moskwę embargiem nie trafiły na rosyjski rynek przez Białoruś.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Łukaszenka nie wprowadzi embarga, tak jak Rosja
Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji. Łukaszenka: jednak tranzytu nie będzie
Foto: Glowimages/East News

Białoruś i Kazachstan nie przyłączą się do embarga Rosji na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału ze Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. Białoruś i Kazachstan wraz z Federacją Rosyjską tworzą Unię Celną (UC). Od 1 stycznia ma ona się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG).
Aleksander Łukaszenka oświadczył, że jego kraj nie poprze rosyjskiego zakazu importu produktów spożywczych z krajów, które wprowadziły sankcje przeciwko Rosji. - Potrzebujemy polskich jabłek, to kupujemy je, ale nie dla Rosji, lecz dla rynku wewnętrznego. Potrzebujemy jakichś niemieckich specjałów, to też kupujemy je na użytek wewnętrzny. Potrzebujemy coś przetwarzać, to kupujemy i przetwarzamy – powiedział szef białoruskiego państwa.

Białoruś chce zastąpic Zachód na rosyjskim rynku żywności >>>

Łukaszenka oznajmił zarazem, że nie będzie tranzytu przez Białoruś do Rosji produktów objętych przez Moskwę zakazem, gdyż obiecał to prezydentowi FR Władimirowi Puitinowi.
Natomiast służba prasowa prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa oświadczyła, że "embargo jest jednostronnym posunięciem Rosji; nie zakłada ono przyłączenia pozostałych krajów Unii Celnej i Jednolitego Obszaru Gospodarczego (JOG)". JOG to inna struktura integracyjna tworzona przez FR, Białoruś i Kazachstan.

"Wzrosną ceny na rosyjskim rynku. "Imperium zła" upadnie? >>>
"Wiedomosti" przypominają, że Mińsk i Astana już raz odmówiły przyłączenia się do rosyjskich kroków protekcyjnych - dotyczyły one wówczas towarów z Ukrainy.
Dziennik przytacza też opinię ekonomisty Aleksieja Portanskiego, który przewiduje, że Moskwa raczej będzie przymykać oczy na to, jeśli przez terytorium Białorusi wwożna będzie do Rosji pewna ilość towarów objętych rosyjskimi sankcjami. - Łukaszenka rozumie, jak ważnym dla Kremla jest projekt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej i wykorzystuje to - wskazał ekonomista.
Białoruś zadeklarowała już, że jest gotowa odkupić niektóre produkty, które utknęły w drodze do Rosji w związku z sankcjami Moskwy.
7 sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.
PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukaszenka rządzi Białorusią 20 lat. Umacnia reżim pod bokiem Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 13:30
Aleksander Łukaszenka, który obchodzi właśnie 20-lecie na stanowisku prezydenta, zbudował w Białorusi autorytarny system, w którym wszelkie przejawy sprzeciwu są dławione. Niestety, raczej trudno spodziewać się rychłych zmian sytuacji politycznej. Dyktatora wspiera finansowo Rosja - bez jej dotacji rządy Łukaszenki nie byłyby możliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: ulotki wzywające do pomocy dla Ukrainy i walki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2014 12:45
W ulotkach napisano, że rosyjsko-ukraińska wojna jest również wojną Białorusinów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: linie lotnicze zmieniają trasy lotów na Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:50
Białoruskie linie lotnicze Bieławia zmieniły trasy swoich lotów nad wschodnią Ukrainą w związku z czwartkową katastrofą samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych, w której zginęło blisko 300 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: opozycja apeluje o wyłączenie rosyjskich kanałów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 23:00
Opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wezwała władze, by zrezygnowały z rosyjskich stacji, jako źródła dezinformacji i propagandy. Rosyjska telewizja jest na Białorusi bardzo popularna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce włączenia Rosji do działań Partnerstwa Wschodniego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:30
Białoruś opowiada się za udziałem w dialogu z krajami Partnerstwa Wschodniego państw trzecich, w tym Federacji Rosyjskiej. Białoruskie MSZ twierdzi, że ma to służyć zmniejszeniu napięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś przejmie od Ukrainy produkcję broni dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 09:00
Rosja zaproponowała Białorusi produkcję podzespołów do broni, które dotychczas były wytwarzane na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś chce zastąpić Zachód na rosyjskim rynku żywności

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:55
Władze w Mińsku deklarują zwiększenie dostaw produktów żywnościowych do Rosji. Białoruska żywność miałaby zastąpić częściowo produkty z krajów zachodnich, na które embargo nałożył prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Wzrosną ceny na rosyjskim rynku”. "Imperium" zła upadnie?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 23:59
Białoruskie rolnictwo czekają ”złote czasy”. Tak mińskie media skomentowały dekret prezydenta Władimira Putina o nałożeniu embarga na płody rolne krajów, które przyłączyły się do sankcji wobec Rosji z powodu sytuacji na Ukrainie.
rozwiń zwiń