Raport Białoruś

Thriller "System" o czasach ZSRR zakazany w Rosji i na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 23:59
Amerykański thriller "System" o czasach ZSRR, którego wyświetlania zakazano w Rosji, nie zostanie pokazany również na Białorusi - poinformowały media białoruskie.
Thriller System o czasach ZSRR zakazany w Rosji i na Białorusi
Foto: materiały dystrybutora

W administracji mińskiego Domu Kina powiedziano Radiu Swaboda, że film nie zostanie pokazany w żadnym białoruskim kinie, bo nie dostarczono jego kopii z Rosji.

Dyrektor generalny podlegającej władzom mińskim firmy Kinowideoprokat Wasil Koktysz powiedział dziennikowi "SB. Biełaruś Siegodnia", że bilety na film sprzedawały się dobrze, ale pieniądze za nie zostaną widzom nabywcom zwrócone

- Nasi rosyjscy partnerzy zagrozili nam sankcjami finansowymi, więc byliśmy zmuszeni wycofać film z projekcji - oznajmił Koktysz.

"System" w reżyserii Szweda Daniela Espinosy to historia oficera służb bezpieczeństwa, badającego serię zagadkowych morderstw dzieci w latach 50. Film, którego angielski tytuł brzmi "Child 44", miał wejść na ekrany kin w czwartek. Oprócz Brytyjczyka Toma Hardy'ego, który wcielił się w główną rolę, w filmie grają również Gary Oldman i Szwedka Noomi Rapace, znana z roli Lisbeth Salander, głównej bohaterki trylogii "Millenium". W tej amerykańskiej produkcji pojawia się też Polka Agnieszka Grochowska. Producentem filmu jest Ridley Scott.

Rosyjskie ministerstwo kultury poinformowało o skargach dotyczących "treści filmu, przeinaczania faktów historycznych i swoistego traktowania wydarzeń" przed drugą wojną światową i po niej, a także "wizerunków i charakterów obywateli radzieckich tamtych czasów". Przedstawiciele ministerstwa i dystrybutora Central Partnership uznali, że rozpowszechnianie filmu w Rosji "przed obchodami 70. rocznicy zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami jest niedopuszczalne".

Film nie będzie mógł być pokazywany także w Kazachstanie.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”Borys Niemcow uważał Łukaszenkę i Putina za braci syjamskich”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2015 23:59
Białoruś straciła wraz z zabójstwem Borysa Niemcowa szczerego przyjaciela - oświadczył w sobotę białoruski opozycjonista Anatol Labiedźka, przewodniczący Zjednoczonej Partii Obywatelskiej, która w 2013 r. podpisała z Niemcowem porozumienie o współpracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka otrzymał order od Putina. Posiedzenie rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 23:00
Rosja i Białoruś zamierzają stworzyć wspólną przestrzeń wizową - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin po posiedzeniu Najwyższej Rady Państwowej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, które odbyło się w Moskwie z udziałem Aleksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Zachód uznał rolę Białorusi w systemie bezpieczeństwa, są nam wdzięczni

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 18:22
- Przedstawiciele państw Zachodu przyjeżdżają do nas w zupełnie pragmatycznym celu i ja ich w tym wspieram – powiedział Aleksander Łukaszenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruski opozycjonista: Łukaszenka jest wiernym sługą Putina i zagrożeniem dla wolnego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 00:25
Aleksander Łukaszenka niszczy białoruski naród i jest adeptem rosyjskiego neoimperializmu. Demokratyczny świat również w swoim interesie powinien pomóc nam wrócić do Europy – apeluje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Wiaczesław Siwczyk, opozycjonista białoruski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka: Białoruś nie stanie się nigdy częścią Rosji. "Nie będziemy północno-zachodnim krajem"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 23:14
Według białoruskiego przywódcy jego krajowi nie grożą jednak konflikty z wielkim sąsiadem, a ten nie dąży do odtworzenia imperium.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji samolot Jak-130. Będzie zmontowany przez Rosjan w Lidzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne otrzymały od Rosji pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 - podało ministerstwo obrony Białorusi na swej stronie internetowej. Samolot dostarczono do Lidy, na zachodzie kraju, w częściach, a zmontują go rosyjscy specjaliści.
rozwiń zwiń