Raport Białoruś

Białoruś: objazd polskich miejsc pamięci w rocznicę powołania KOP

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2015 12:00
Dyplomaci z Ambasady Polski w Mińsku odwiedzili miejsca spoczynku polskich żołnierzy i policjantów. Było to związane z przypadającą w sobotę 91. rocznicą powołania Korpusu Ochrony Pogranicza.
Audio
  • Dyplomaci odwiedzili polskie miejsca pamięci na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zbiory NAC on-line Strażnica 1 Kompanii 7 Batalionu KOP w okolicy Podświla
Zbiory NAC on-line Strażnica 1 Kompanii 7 Batalionu KOP w okolicy PodświlaFoto: Zbiory NAC on-line

Polscy dyplomaci odwiedzili cmentarz w mieście Wilejka pod Mołodecznem, gdzie znajduje się ponad 260 grobów żołnierzy Wojska Polskiego i Policji Państwowej. To było pierwsze z ośmiu planowanych do odwiedzenia w sobotę miejsc .Tu znajduje się duża kwatera wojskowa, w której pochowano ponad 230 żołnierzy poległych w roku 1920, a także mniejsza kwatera ponad 20 policjantów poległych na służbie w okresie międzywojennym – w walce z bandytyzmem oraz podczas ochraniania granicy państwowej. - Pomnik (na kwaterze policyjnej) został ufundowany jeszcze w okresie międzywojennym przez policjantów z Wilejki. We wrześniu 1939 r. wojska sowieckie po wkroczeniu do Wilejki strąciły orła, który wieńczył ten obelisk – powiedział konsul Adam Kaczyński.

Czytaj także
054_Partyzanci Obwodu Grodno – Prawy Niemen AK, lato 1944.jpg
Miejsca pamięci na stronie ambasady RP w Mińsku

Na kwaterze wojskowej zachował się osobny pomnik, który był akurat w sobotę czyszczony. Na miejscu była grupa dzieci uczących się języka polskiego, które porządkowały mogiły. Nauczycielka Halina Aleszkiewicz powiedziała Polskiemu Radiu, że prace porządkowe są prowadzane regularnie. - Malujemy krzyże, czyścimy nagrobki. Teraz prowadzony jest też remont pomnika żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej - powiedziała Halina Aleszkiewicz.

Kwaterami opiekują się na co dzień miejscowi parafianie, dzieci uczące się języka polskiego i przedstawiciele starszego pokolenie. - Przychodzimy na wiosnę. Wyrywamy chwasty, czyścimy nagrobki, wyrzucamy stare kwiaty i znicze. A drugi raz jesienią – powiedziała nauczycielka z liceum w Wilejce Ludmiła Siergiej, która jest prezesem miejscowego oddziału zjednoczenia społecznego Polska Macierz Szkolna i przyszła w sobotę na cmentarz wraz z grupą dzieci.

Polscy dyplomaci zapalili znicze również w kwaterze polskich żołnierzy z wojny 1920 roku w miejscowości Miadzioł.

Michał Chabros - charge d'affaires Ambasady Polskiej w Mińsku powiedział, że takie wyjazdy mają na celu upamiętnienie polskich żołnierzy i policjantów oraz zintegrowanie środowisk polskich wokół tych miejsc. - To jest też danie pewnego świadectwa, że Polska i nasza ambasada pamięta o tych miejscach, stara się dbać o nie i w miarę skromnych możliwości odrestaurowywać - powiedział dyplomata.

50 miejsc pamięci w okręgu mińskim

Jest znanych około 50 polskich miejsc pamięci w mińskim okręgu konsularnym, ale ta liczba wciąż się powiększa. - Stale napływają do nas informacje o kolejnych mogiłach. Najwięcej nowo odkrywanych mogił dotyczy żołnierzy KOP poległych w dniach 17-19 września 1939 r. Najczęściej są to mogiły tuż przy strażnicach – powiedział – powiedział konsul Adam Kaczyński.

Jednym z miejsc pochówku żołnierzy KOP jest znajdujące się na trasie sobotniego objazdu Podświle w rejonie Głębokiego, gdzie znajdowała się jedna z najbardziej znanych strażnic w okresie międzywojennym.

- Jest znana chociażby z bogatego życia kulturalnego. Żołnierze służący w tej strażnicy stworzyli amatorski teatr, z którego działalności w Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowało się sporo fotografii. Sama strażnica została zniszczona 17 września 1939 r., żołnierze po zaciętych walkach wycofali się w stronę Głębokiego; część poległa, część dostała się do niewoli sowieckiej. Ci ostatni zostali później osadzeni w Ostaszkowie i zgładzeni - powiedział Kaczyński.

12 września 1924 r. podpisany został rozkaz ministra spraw wojskowych gen. Władysława Sikorskiego o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. KOP istniał do 1939 roku.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Polskie miejsca pamięci na Białorusi: groby poetów, pisarzy, powstańców i Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:30
Na Białorusi spoczywa wiele osób zasłużonych dla polskiej kultury, związanych z wspólną historią obu krajów w ramach Wielkiego Księstwa Litewskiego i czynami zbrojnymi, m.in. z powstaniem styczniowym i walkami Armii Krajowej. Szczególnie wiele tych miejsc pamięci znajduje się na zachodzie kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: zbrodnie Stalina zbada społeczny trybunał

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 22:56
Niezależni historycy i działacze powołali trybunał do spraw zbrodni stalinowskich. Jak podkreślają – ten temat w oficjalnej historiografii nie istnieje, jest faktycznie zakazany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Powinien powstać instytut badający zbrodnie komunizmu na Białorusi”

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:05
Jeśli Białorusini nie będą w stanie poznać rozmiarów zbrodni stalinowskich i uszanować ofiar komunizmu, oznacza to poważne zagrożenie dla przyszłości Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio.pl opozycjonista Wiaczesław Siwczyk. Białorusini mają często znikomą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udało się obejść cenzurę. Książka "Skrwawione ziemie" Snydera dostępna w sieci po rosyjsku

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 06:10
Książka Timothy'ego Snydera - specjalisty w zakresie nowożytnych nacjonalizmów oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej - została przetłumaczona na 26 języków, jednak w Rosji nie mogła się dotychczas ukazać. Opowiada bowiem m.in. o milionach ofiar sowieckich mordów i represji na "skrwawionych ziemiach", pomiędzy Niemcami i Rosją.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wolontariusze z UE pomagają restaurować pałac Sapiehów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
Wolontariusze z UE, Białorusi i Rosji pomagają restaurować pałac Sapiehów w Różanie w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi - powiedział dyrektor Muzeum Różańskiego Pałacu Sapiehów Rusłan Kniha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: polsko-białoruskie spotkanie historyków w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 12:00
Polscy i białoruscy historycy, archiwiści i specjaliści od spraw dziedzictwa narodowego spotkali się w Mińsku. To drugie tego typu spotkanie. Jednym z jego założeń jest wspierania dialogu między Warszawą i Mińskiem.
rozwiń zwiń