Raport Białoruś

Polscy obserwatorzy ponownie latają nad Rosją i Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 12:12
Samolot z polskimi obserwatorami na pokładzie rozpoczął we wtorek kolejną misję nad Rosją i Białorusią w ramach Traktatu o Otwartych Przestworzach - powiedział rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski. Misja trwa trzy dni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Do bazy w podmoskiewskiej Kubince samolot poleciał w poniedziałek, od wtorku przez trzy dni wynajęta od Ukrainy maszyna może wykonywać loty nad grupą państw Federacji Rosyjskiej i Białorusią. Na początku maja w ramach tego samego traktatu loty nad Polską odbywał rosyjski samolot obserwacyjny.
Zgodnie z traktatem cykliczne loty odbywają się dwa razy w roku i - jak powiedział Goławski - ta możliwośc jest wykorzystywana. - To środek kontroli sytuacji wojskowej i budowy zaufania - dodał. Polacy dwa razy w roku - wiosną i jesienią - latają nad Rosją, Rosjanie dwa razy wykonują takie loty nad Polską. Podobne loty odbywają się raz w roku między Polską i Ukrainą.
Na pokładzie samolotów znajduje się wyłącznie optyczna aparatura obserwacyjna; trasa i pułap przelotu są wcześniej uzgadniane. Zanim samolot zacznie loty obserwacyjne, obiektywy pozostają zapieczętowane.
Loty obserwacyjne na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies) odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Lot może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy. Trasa nad Polską liczy ok. 1400 km. Obserwatorom towarzyszą kontrolerzy państwa obserwowanego.

34 państwa podpisały traktat Open Skies

Po raz pierwszy ideę otwartego nieba zaproponował w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower, zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, ale do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.
Traktat umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r. Dwa lata później loty nad Polską wykonali obserwatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Ukrainy. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.
Loty nad Polską wykonywali również m.in. inspektorzy z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, nad tymi krajami latali polscy obserwatorzy.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białorusini skazani za szpiegostwo na rzecz Litwy. Mieli tworzyć siatkę wywiadowczą w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 20:16
Dwaj Białorusini zostali zatrzymani w 2012 roku, skazano ich na 10 i 8 lat więzienia. Jeden z nich to były wojskowy. Według KGB miał zbierać informacje o białoruskiej obronie lotniczej. Jeden z nich to były wojskowy, o drugim brak informacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Nie doceniliśmy siły rosyjskiej propagandy. Jeśli nie będzie wolnych mediów, stracimy niepodległość"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 23:00
Zdziwiłem się, kiedy bliscy znajomi uwierzyli w opowieści o banderowcach mordujących ludzi na Majdanie. Okazuje się, że propaganda serwowana na modłę Goebbelsa jest skuteczna. To odkrycie mnie poraziło. Tym bardziej trzeba wesprzeć media niezależne. Jeśli ich nie będzie, nie uda im się przekrzyczeć rosyjskiej propagandy, to stracimy suwerenne państwo - pisze białoruski opozycjonista Franak Wiaczorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za artykuł dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 23:59
Dziennikarkę z Bobrujska sąd ukarał grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało w piątek Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: właściciele portali będą odpowiadać za komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 06:44
- Właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność za nieodpowiednie komentarze użytkowników - oświadczyła w poniedziałek minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podczas konferencji on-line na stronie agencji BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie władze mogą zablokować niewygodne portale w kilka dni. Nowe prawo dotyczy też anonimizerów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 23:59
26 lutego wchodzi w życie postanowienie, które pozwala władzom Białorusi na szybką blokadę stron internetowych, a także narzędzi, które pozwalały obejść cenzurę władz - sieci Tor, anonimizerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś dostała od Rosji samolot Jak-130. Będzie zmontowany przez Rosjan w Lidzie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne otrzymały od Rosji pierwszy samolot szkolno-bojowy Jak-130 - podało ministerstwo obrony Białorusi na swej stronie internetowej. Samolot dostarczono do Lidy, na zachodzie kraju, w częściach, a zmontują go rosyjscy specjaliści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi tuż przy polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 18:20
Rosyjskie wojska ćwiczą na Białorusi. Na poligonie pod Brześciem, a więc niedaleko granicy z Polską, zakończył się drugi etap rosyjsko-białoruskich manewrów wojsk desantowych. Bierze w nich udział około 400 osób.
rozwiń zwiń