Polskie szkolnictwo wyższe zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 18:40
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie będzie dłużej finansować czasopism i książek naukowych. Z czym to się wiąże?
Zmiany wprowadzane przez ministerstwo nauki spotkały się z protestem środowisk akademickich (zdj. ilustracyjne)
Zmiany wprowadzane przez ministerstwo nauki spotkały się z protestem środowisk akademickich (zdj. ilustracyjne)Foto: Benjamin Watson/flickr/CC BY 2.0

Jednocześnie MNiSW podkreśliło, że nakłady na naukę od 2016 roku zwiększą się, ale zamiast na wydawnictwa papierowe, akcent ma być przesunięty na dostępne za darmo publikacje internetowe. Tymczasem system kariery naukowej w Polsce oparty jest w ogromnej mierze na artykułach w czasopismach oraz na wydawaniu książek.

Czy zmiany Ministerstwa spowodują, że tylko duże ośrodki i lukratywne dziedziny poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak zmiany wpłyną na wydawnictwa? Na przykład słowo/obraz terytoria wydało w ciągu 5 lat ponad 110 książek, korzystając z dotacji ministerialnych. Czy nowe sposoby finansowania rzeczywiście otworzą elitarną naukę na zwykłego człowieka, czy może to kolejny krok ku prywatyzacji szkolnictwa wyższego?

O tym porozmawiamy w Dwójce z przedstawicielami MNiSW oraz reprezentantami środowiska akademickiego.

***

Na audycję  "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (9.11) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Paweł Siwek.

mc/tj

Czytaj także

Równe szanse w edukacji. Procedury nie wystarczą

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 20:00
– Najważniejsza jest relacja z autorytetem, kimś, kto jest przewodnikiem dla dziecka, do kogo może się ono zwrócić – mówił społecznik i pedagog Zdzisław Hofman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Groźba czy szansa? Burza wokół Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:00
– Działalność Muzeum Karykatury obejmuje znacznie większy obszar niż Muzeum Warszawy – mówiła Bogna Świątkowska o planach połączenia tych dwóch placówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od 2004 roku biblioteki powinny być płatne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 19:00
- Wprowadzenie w Polsce Public Lending Right nie oznacza dla użytkowników bibliotek publicznych żadnych opłat - uspokajała w Dwójce Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Merlin w kryzysie. Co dalej z "polskim Amazonem"?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 20:00
– Każda książka na stronie Merlina sprzedawana jest ze zniżką 20-30 procent. Jak w tej sytuacji można prowadzić jakikolwiek biznes? – dziwił się prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Sroka: w polskim kinie nie ma ograniczania tematów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:00
- Najważniejsza jest jakość materiału filmowego – podkreślała Magdalena Sroka, nowa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, tłumacząc zasady przyznawania środków na produkcje filmowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulturalne państwo, mniej kulturalni obywatele?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 19:33
Raport przygotowany przez GUS mówi, że w ubiegłym roku wzrosły budżetowe wydatki na kulturę, podczas gdy kulturalne nakłady przeciętnego Kowalskiego spadły.
rozwiń zwiń