Podcięte skrzydła polskich czasopism naukowych?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 18:40
- To bardzo zła decyzja dla nauki w Polsce, choć prawdą jest, że czasopism naukowych jest za dużo - mówił w Dwójce prof. Łukasz Niesiołowski z ruchu społecznego Obywatele Nauki.
Audio
  • Podcięte skrzydła polskich czasopism naukowych? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zmiany wprowadzane przez ministerstwo nauki spotkały się z protestem środowisk akademickich (zdj. ilustracyjne)
Zmiany wprowadzane przez ministerstwo nauki spotkały się z protestem środowisk akademickich (zdj. ilustracyjne)Foto: Benjamin Watson/flickr/CC BY 2.0

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie będzie dłużej finansować czasopism i książek naukowych. Jednocześnie MNiSW podkreśliło, że nakłady na naukę od 2016 roku zwiększą się, ale zamiast na wydawnictwa papierowe, akcent ma być przesunięty na dostępne za darmo publikacje internetowe. Tymczasem system kariery naukowej w Polsce oparty jest w ogromnej mierze na artykułach w czasopismach oraz na wydawaniu książek.

Monika Helak z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej w audycji "O wszystkim z kulturą" zwracała uwagę, że decyzja ministerstwa zapadła bez gruntownej oceny ukazujących się tytułów. Z kolei prof. Stanisław Rosiek z wydawnictwa słowo/obraz terytoria podkreślał, że dzięki dotychczasowemu systemowi finansowania udało się nadrobić półwieczne zaległości w dziedzinie literatury naukowej.

Czy zmiany MNiSW spowodują, że tylko duże ośrodki i lukratywne dziedziny poradzą sobie w nowej rzeczywistości? Jak zmiany wpłyną na wydawnictwa? Czy nowe sposoby finansowania rzeczywiście otworzą elitarną naukę na zwykłego człowieka, czy może to kolejny krok ku prywatyzacji szkolnictwa wyższego?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Monika Helak (Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej), prof. Stanisław Rosiek (wydawnictwo słowo/obraz terytoria), prof. Łukasz Niesiołowski (ruch społeczny Obywatele Nauki), Bogna Obidzińska (pismo Sztuka i filozofia), prof. Marek Ratajczak (Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego)

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Równe szanse w edukacji. Procedury nie wystarczą

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 20:00
– Najważniejsza jest relacja z autorytetem, kimś, kto jest przewodnikiem dla dziecka, do kogo może się ono zwrócić – mówił społecznik i pedagog Zdzisław Hofman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźba czy szansa? Burza wokół Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:00
– Działalność Muzeum Karykatury obejmuje znacznie większy obszar niż Muzeum Warszawy – mówiła Bogna Świątkowska o planach połączenia tych dwóch placówek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 2004 roku biblioteki powinny być płatne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 19:00
- Wprowadzenie w Polsce Public Lending Right nie oznacza dla użytkowników bibliotek publicznych żadnych opłat - uspokajała w Dwójce Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merlin w kryzysie. Co dalej z "polskim Amazonem"?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 20:00
– Każda książka na stronie Merlina sprzedawana jest ze zniżką 20-30 procent. Jak w tej sytuacji można prowadzić jakikolwiek biznes? – dziwił się prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Sroka: w polskim kinie nie ma ograniczania tematów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 19:00
- Najważniejsza jest jakość materiału filmowego – podkreślała Magdalena Sroka, nowa dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, tłumacząc zasady przyznawania środków na produkcje filmowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturalne państwo, mniej kulturalni obywatele?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 19:33
Raport przygotowany przez GUS mówi, że w ubiegłym roku wzrosły budżetowe wydatki na kulturę, podczas gdy kulturalne nakłady przeciętnego Kowalskiego spadły.
rozwiń zwiń