Polskie Radio
Section05
Adam Stefan Sapieha

Trzy tygodniki, czyli jak powstały pisma katolickie w komunistycznej rzeczywistości 1945 roku

"Tygodnik Powszechny", "Tygodnik Warszawski" czy tygodnik "Dziś i juro" zaczęły ukazywać się w 1945 roku, w nowej rzeczywistości, instalowania się komunistycznej władzy. Jakie idee przekazywały te pisma czytelnikom? Kim byli ludzie je upowszechniający? Dlaczego jedni trafili do więzień, inni nie po zamknięciu tytułu?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Tygodnik Powszechny PRL komunizm historia PRL Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński Adam Stefan Sapieha czytelnictwo

PR24 Atak na kard. Sapiehę. Tomasz Krzyżak punktuje błędy warsztatowe Ekke Overbeeka i Marcina Gutowskiego

 - W niektórych sprawach warto zasięgnąć rady specjalistów od prawa kanonicznego, żeby skonfrontować to, co np. zrobił w odniesieniu do jednej sprawy kardynał Wojtyła. Czy było to prawidłowe? Można odnieść wrażenie, że autorzy materiałów wychodzili z założenia, że wiedzą wszystko najlepiej. W związku z tym eksperci nie byli im potrzebni. W swojej pracy, gdy napotykam na coś, czego nie rozumiem, to nie waham się zadzwonić się do eksperta i zapytać się, czy moje myślenie jest prawidłowe. Jeśli jest błędne, to wycofuję się z hipotezy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki Adam Stefan Sapieha

Materiał Polsatu pokazuje absurdalność oskarżeń TVN pod adresem kardynała Sapiehy

Zeznania wykorzystane do zdyskredytowania kardynała Stefana Sapiehy w publikacjach prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II prawdopodobnie zostały sfałszowane - wynika z ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Gazeta pisze, że jeden z dokumentów został najprawdopodobniej stworzony przez ubeka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bronimy Jana Pawła II Adam Stefan Sapieha Kościół katolicki Kościół społeczeństwo TVN polsat

Atak na kard. Sapiehę. Krzyżak: użyte dokumenty mogły być wytworem fantazji funkcjonariusza UB

- Poskładane w całość puzzle prowadzą do wniosku, że materiały obciążające kard. Stefana Sapiehę mogły być wytworem fantazji ks. Anatola Boczka i porucznika UB Krzysztofa Srokowskiego, który ratował swoją skórę. Nasze ustalenia potwierdzają też w pewnym sensie historycy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół katolicki Adam Stefan Sapieha

PR24 Atak na kard. Sapiehę oparty na fałszywce UB? Piotr Litka: to kolejny element nagonki na Jana Pawła II

- Jest to kolejny element nagonki na papieża Jana Pawła II. Został on oparty na materiałach esbeckich, niezweryfikowanych przez autorów tych sensacji, którzy powołują się na bardzo wątpliwe źródła - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Litka z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki POLSKA Adam Stefan Sapieha Jan Paweł II Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II społeczeństwo

"Marna prowokacja". Jacek Sasin o próbach skompromitowania kardynała Adama Sapiehy

- Chcieli skompromitować kardynała Adama Sapiehę. Zamysł był jasny. Zszarganie autorytetów, które spajają naszą wspólnotę. Teraz granat wybucha w rękach pomysłodawców tej marnej prowokacji i ich sojuszników. Bez szwanku dla Sapiehy i Wojtyły - tak Jacek Sasin skomentował materiały TVN24 i "Tygodnika Powszechnego" dotyczące kardynała Sapiehy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bronimy Jana Pawła II Adam Stefan Sapieha Kościół katolicki Kościół społeczeństwo Jacek Sasin

Oskarżenia wobec kard. Sapiehy oparte na fałszywce UB? "Rzeczpospolita" demaskuje zeznania wykorzystane przez TVN24

Zeznania wykorzystane do zdyskredytowania kardynała Stefana Sapiehy w publikacjach prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II prawdopodobnie zostały sfałszowane - wynika z ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Gazeta pisze, że jeden z dokumentów został najprawdopodobniej stworzony przez ubeka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bronimy Jana Pawła II Adam Stefan Sapieha Kościół katolicki Kościół społeczeństwo